Son günlerde İsrail'in Filistin üzerinden uyguladığı baskı özellikle Müslüman ülkelerde İsrail mallarına karşı bir boykota neden oluyor. Bu durumda piyasada yer alan birçok firmanın İsrail malı mı? Diye sorulmasını tetikliyor.

Hakkında İsrail malı mı? Sorusu en çok sorulan firmalardan bir tanesi de Nike markası. İşte Nike markası hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları sizlerle...

Nike İsrail malı mı? Nike nerenin hangi ülkenin malı?

Nike, merkezi Beaverton, Oregon, Amerika Birleşik Devletleri yakınlarında bulunan bir Amerikan spor ayakkabı ve giyim şirketidir. 2022 mali yılında 46 milyar ABD dolarını aşan geliriyle dünyanın en büyük spor ayakkabı ve giyim tedarikçisi olan önemli bir spor ekipmanı üreticisidir.

Şirket 25 Ocak 1964 tarihinde Bill Bowerman ve Phil Knight tarafından "Blue Ribbon Sports" adıyla kurulmuş ve 30 Mayıs 1971 tarihinde resmi olarak Nike, Inc. adını almıştır. Şirket adını Yunan zafer tanrıçası Nike'dan almaktadır.

2020 itibarıyla dünya çapında 76.700 kişiyi istihdam etmektedir. 2020'de markanın tek başına değeri 32 milyar doları aşarak spor işletmeleri arasında en değerli marka haline gelmiştir.

Daha önce, 2017'de Nike markasının değeri 29,6 milyar dolardı. Nike, toplam gelire göre en büyük ABD şirketlerinin yer aldığı 2018 Fortune 500 listesinde 89. sırada yer almıştır.

Nike ile Puma'nın sahibi kardeş mi?

Nike ve Puma'nın sahipleri kardeş mi? Sorusu sık sık soruluyor. Evet böyle bir hikaye var fakat Nike ve Puma'nın değil. Adidas ve Puma'nın sahipleri iki kardeştir.

İki Kardeşin hikayesi kısaca şöyle gerçekleşmiştir;

Puma ve Adidas'ın ayakkabı ve aksesuar arenasında hüküm süren devasa küresel markalar olduğunu herkes biliyor. Ancak, aynı kitle için rekabet eden her iki şirketin de Rudolf ("Rudi") ve Adolf ("Adi") Dassler kardeşler tarafından kurulduğunu herkes bilmez. Ne yazık ki, iki kardeş arasındaki ilişki yıllar içinde gerilmiş ve onları iş dünyasında nihai rakipler haline getirmiştir.

Niacinamide ne ile kullanılmaz? Niacinamide ne ile kullanılmaz?

Her iki marka da 1920'li yıllarda Almanya'nın Weimar kentinde yaşayan Dassler kardeşlerin bir araya gelerek Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası'nı kurmalarıyla başladı. Bir süre için Almanya'da spor ayakkabı üreten sadece onlar vardı.

İkinci Dünya Savaşı ve bazı kişisel anlaşmazlıklar iki kardeş arasında nefrete yol açtı. Aralarındaki husumet, 1947 yılında iki dev ayakkabı üretim şirketi olan Adidas ve Puma'nın doğmasına yol açtı ve iki şirket arasında uzun sürecek bir rekabeti başlattı.

Dassler kardeşlerin ayrılması moda ve perakende sektörü için en iyi kararlardan biriydi. Her iki marka da sert bir rekabetle şekillendi ve bu durum her iki markanın da sırasıyla gelişmesine yol açtı.

Kaynak: Hatice Zeybek