Bu konumuzda siz değerli okuyucularımızla hangi ilçenin en iyi patates yetiştirdiğini tartışacağız. Tabikide bu iki ilimizin patatesleri kıyaslanamayacak kadar güzeldir bizde elimizden geldiğince bu konuyu sizlere açmaya çalışacağız. Öncelikle patates hakkında temel bilgilere göz atalım sonrasında da gerekli anketler ve çalışmalarımız sonucunda bu konuya bir cevap bulacağız.

Niğde ili mi? Konya ili mi? En kaliteli patates nereden yetişiyor? İşte cevaplar...

Niğde ili mi? Konya ili mi? En kaliteli patates nereden yetişiyor?

Patates

Patates, yer altında yumruları olan otsu bir bitkidir. Patlıcangiller familyasına ait olan patates, dünyada en çok tüketilen sebzelerden biridir. Patates, A, C, K, B6 ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Patatesin sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Örneğin, patates cilt sağlığına, sindirim sistemine, bağışıklık sistemine, kan basıncına ve kemik sağlığına iyi gelmektedir. Patatesin dünyada yaklaşık 4000-5000 çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de patates 71 ilde yetiştirilmekte olup, en çok Nevşehir, Niğde ve Bolu illerinde üretilmektedir. Patatesin anavatanı Güney Amerika’dır ve buradan Avrupa’ya 16. yüzyılda getirilmiştir. Patatesin yumrularının yanı sıra yaprakları da bazı yiyeceklerde kullanılabilmektedir. Patatesin nişasta oranı %20 civarında iken protein oranı %2’dir. Patatesin ortalama besin değeri 90 kaloridir.

Niğde ili mi Konya ili mi En kaliteli Patates nereden yetişiyor 1

Patates çeşitleri

Patateslerin değişik çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Granula, Esmeralda, Selma, Elizabeth gibi isimlerle anılmaktadır. Almanya’da patatesler, market ya da pazarda satışa sunulurken cinsi ve özellikleri etikette belirtilmektedir. Ayrıca en lezzetli olan iki tip patates vardır. Bir tanesinin iç kısmı parlak ve kokulu olup, dağılmadan ve çabuk pişen bir patatestir. Diğer tip ise iç kısmı mat ve kokusuz olup, daha uzun sürede pişen ve püre yapımında kullanılan bir patatestir.

Dünyada patates üretimi

Patates, dünyada en çok tüketilen sebzelerden biridir. Patates, A, C, K, B6 ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi mineraller bakımından zengindir. Patatesin sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Örneğin, patates cilt sağlığına, sindirim sistemine, bağışıklık sistemine, kan basıncına ve kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Dünya’da patates üretimi 2019 yılında 17,3 milyon hektar alanda 370 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Dünya patates ekim alanlarının %28,3’ü Çin’de, %12,5’i Hindistan’da, %7,5’i de Ukrayna’da bulunmakta olup, bu üç ülke dünya patates üretiminin %48,4’ünü oluşturmaktadır. Dünya patates verimi ortalama 2.136 kg/da iken Türkiye’de 3.537 kg/da’dır.

Dünya dış ticaretine konu olan taze ve dondurulmuş patatesin ticaret hacmi 2019 yılında 47,5 milyon ton ile 26,9 milyar ’dır. Dondurulmuş patatesin 2019 yılında ortalama ton fiyatı 932, taze patatesin ise 349 olmuş​tur. Dünyada patates ticareti en çok AB ülkeleri arasında yapılmaktadır. Taze patates ithalatı 2019 yılında 5,4milyar, dondurulmuş patates ise 8,3 milyar $’lık hacme sahiptir.

Niğde'de patates üretimi

Niğde, Türkiye’nin en çok patates üreten ili konumundadır. Niğde’de 210 bin dekar ekim alanı ve 800 bin ton patates üretimi ile ilk sırada yer almaktadır. Niğde’de yerli ve milli patates çeşitleri topraksız tarımla geliştirilmektedir. Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürlüğü, şu ana kadar 10 adet yerli ve milli patates çeşidi ülke tarımına kazandırmıştır. Niğde’de patates üretiminin kalitesi ise birçok faktöre bağlıdır. Patatesin çeşidi, toprağın yapısı, iklim koşulları, sulama yöntemleri, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi unsurlar patatesin kalitesini etkileyebilir.

Niğde ili mi Konya ili mi En kaliteli Patates nereden yetişiyor 3

Konya'da patates üretimi

Konya, Türkiye’nin en çok patates üreten ikinci ili konumundadır. Konya’da 2019 yılında 600 bin ton patates üretimi gerçekleştirilmiştir. Konya Şeker Fabrikası’nın bünyesindeki Seydibey Üretim Tesisi, Türkiye’nin ilk ve tek nişasta tesisi olma özelliğini taşımaktadır. Seydibey Üretim Tesisi, dondurulmuş patates, soğan halkası ve patates kroket gibi ürünlerde sektörde lider konuma gelmiştir. Tesiste, yerli ve milli patates çeşitleri işlenmekte ve biyogaz enerji de üretilmektedir. Konya Şeker Fabrikası, patates üreticilerine sözleşmeli alım garantisi vererek, üretim artışına katkı sağlamaktadır.

Cemal Canpolat alevi mi? Cemal Canpolat kimdir aslen nereli? Cemal Canpolat alevi mi? Cemal Canpolat kimdir aslen nereli?

Niğde ili mi? Konya ili mi? En kaliteli patates nereden yetişiyor?

Patates, Türkiye’nin önemli tarımsal faaliyetlerinden biridir. Türkiye, dünyada patates üretiminde 14. sırada yer almaktadır. Patates, Türkiye’de 71 ilde yetiştirilmekte olup, en çok Niğde ve Konya illerinde üretilmektedir.

Niğde, Türkiye’nin en çok patates üreten ili konumundadır. Niğde’de 210 bin dekar ekim alanı ve 800 bin ton patates üretimi ile ilk sırada yer almaktadır. Niğde’de yerli ve milli patates çeşitleri topraksız tarımla geliştirilmektedir. Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürlüğü, şu ana kadar 10 adet yerli ve milli patates çeşidi ülke tarımına kazandırmıştır.

Konya ise Türkiye’nin en çok patates üreten ikinci ili konumundadır. Konya’da 2019 yılında 600 bin ton patates üretimi gerçekleştirilmiştir. Konya Şeker Fabrikası’nın bünyesindeki Seydibey Üretim Tesisi, Türkiye’nin ilk ve tek nişasta tesisi olma özelliğini taşımaktadır. Seydibey Üretim Tesisi, dondurulmuş patates, soğan halkası ve patates kroket gibi ürünlerde sektörde lider konuma gelmiştir. Tesiste, yerli ve milli patates çeşitleri işlenmekte ve biyogaz enerji de üretilmektedir. Konya Şeker Fabrikası, patates üreticilerine sözleşmeli alım garantisi vererek, üretim artışına katkı sağlamaktadır.

Patates üretiminin kalitesi ise birçok faktöre bağlıdır. Patatesin çeşidi, toprağın yapısı, iklim koşulları, sulama yöntemleri, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi unsurlar patatesin kalitesini etkileyebilir. Bu nedenle, hangi ilin daha kaliteli patates ürettiğini belirlemek için bu faktörlerin hepsini göz önünde bulundurmak gerekir.

Sonuç olarak, Niğde ve Konya Türkiye’nin en çok patates üreten iki ili olup, her ikisi de farklı özelliklere sahip patates çeşitleri geliştirmektedir. Patates üretiminin kalitesi ise birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir.

Niğde ili mi Konya ili mi En kaliteli Patates nereden yetişiyor 2

Sonuç olarak Niğde ili mi? Konya ili mi? En kaliteli patates nereden yetişiyor? sorusuna cevap olarak Niğde ili diyebiliriz.

Kaynak: Hatice Zeybek