Yaptığı açıklamalarla gündeme gelen gazeteci ve sunucu Nevşin Mengü, son zamanlarda merak edilen isimler arasında yer alıyor. Peki gazeteci ve sunucu olan Nevşin Mengü kimdir? 

Nevşin Mengü'nün hayatı ve biyografisi merak ediliyor. İşte detaylar...

Nevşin Mengü Kimdir?

Nevşin Mengü kimdir

Seçim gündemleri, siyaset yorumları ile yorumculuğu ile bizi karşılayan Nevşin Mengü, 2 Mayıs 1982 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Peki Nevşin Mengü kimdir ve nerelidir… Gelin açıklayalım.

Anne tarafından Balıkesirli, baba tarafı ise Manisalı olan Mengü, ilk, orta, lise ve lisans eğitiminin tamamını Ankara’da almıştır. 

TED Ankara Koleji’nin ardından Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimleri bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans için İstanbul’a taşınan Mengü, Galatasaray Üniversitesi’nde master yaparak ‘Türkiye Üzerine Toplumsal İncelemeler’ adlı tez yazmıştır. 

Selim Akar kimdir? Selim Akar kaç yaşında? Selim Akar ne iş yapar? Selim Akar kimdir? Selim Akar kaç yaşında? Selim Akar ne iş yapar?

Bir politikacı olan Şahin Mengü’nün kızı Nevşin Mengü, "Özgürlüklere bakış açısı" ve "kimlikleri tanıma" anlamında liberal olduğunu dile getirmiştir. Verdiği röportajında çocukluğundan beri vegan olduğunu dile getirmiştir. 

Nevşin Mengü Kitapları

Nevsin Mengu Kimdir 5

Nevşin Mengü, sunucu, gazeteci ve siyasetçi kimliklerinin yanı sıra; yazar sıfatıyla da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de toplumsal pratikler üzerinde çalışan Nevşin Mengü’nün bu perspektiften yazdığı 2 kitabı bulunmaktadır.

Nevşin Mengü’nün kitapları şu şekildedir:

  • İnsanın Düşünmekten Canı Yanar Mı?
  • Herkes İstediği Gibi Yaşasın: Türkiye ve İran’daki Kadınların Başörtüsünü Çıkarma Pratikleri

Not: Haberciliğin dışında dayanıklılık sporları ile ilgilenen ve yapan Nevşin Mengü, beynimizin bir alışkanlığı edinebilmesi için o alışkanlığı 21 gün boyunca yapmamız gerektiği bilgisinden yola çıkarak bir rehber hazırlamıştır. Bu rehberde ilk günden 21.güne kadar aktiviteler planlanmış ve beslenme modelleri hazırlanmıştır. 

Nevsin Mengu Kimdir 4

Nevşin Mengü’nün Babası Kim? Şahin Mengü Kimdir?

4 Nisan 1948 tarihinde doğan ve 20 Eylül 2021’de vefat eden Şahin Mengü, Türk avukat ve siyasetçi olarak bilinmektedir. 

Annesinin Balıkesirli ve babasının Akhisarlı olduğu Şahin Mengü, babasının görev yeri olan İnebolu’da dünyaya gelmiştir. 
Şahin Mengü 73 yaşında hayatını kaybetmiştir. Hayatı boyunca siyasetçi ve hukukçu kimliği ile ön plana çıkmış olan Şahin Mengü, siyaset hayatına 1967 yılında CHP Ankara İl Gençlik Kolu üyesi olarak girmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmasının ardından Ankara Barosu’na kayıt olmuş ve serbest avukat olarak çalışmıştır. 

2002 ve 2006 yıllarında CHP Parti Meclisi’ne seçilmiştir. Ayrıca 1980 yılından itibaren de CHP tüzel kişiliğinin avukatlığını yapmanın yanı sıra; tüm genel başkanların vekilliğini yapmıştır. 

Evli ve iki çocuk babası ola Şahin Mengü’nün kızı ise kendisinin kariyerinden etkilenen ve siyasetin içinde büyüyen gazeteci, yazar, sunucu Nevşin Mengü’dür. 

Nevsin Mengu Kimdir-1

Nevşin Mengü Kariyeri

Kanaltürk ekranlarında 2005 yılında televizyon ile kariyerine başlayan Nevşin Mengü, aynı kanalda ‘Kadınlar Kulübü’ adlı programı sunmuştur. 

Buradaki ilk yılının ardından Habertürk’te muhabirliğe başlamış ve One Ajans tarafından gelen Tahran muhabirliği teklifi üzerine bu kanaldaki görevini bırakmıştır. Tahran temsilciğini 1,5 yıl kadar yapmıştır. 
Tahran’ın sonrasında Hürriyet gazetesine geçmiş ve CNN Türk’te ise hem sunuculuk hem editörlük yapmıştır. 

Not: CNN’in de içinde bulunduğu DYH bünyesindeki Kanal D’nin ana haber sunucusu Mehmet Ali Birand’ın sağlık sorunları nedeniyle yayına çıkamayınca, Nevşin Mengü aynı gün içinde iki farklı kanalda haber sunuculuğu yaparak kamuoyunun da dikkatini çekmiştir. 

Bir süre boyunca ekranlardan kaybolan Nevşin Mengü, 2017 yılı itibariyle Birgün gazetesinde yazmaya başlamıştır. 

Güncel olarak kendi Youtube kanalında yorumculuğuna devam etmektedir. DW Türkçe Youtube kanalında da program yapmıştır. 

Nevsin Mengu Kimdir 3

Nevşin Mengü Evli Mi? 

Nevsin Mengu Kimdir 2

Ünlü bir gazeteci, sunucu ve yazar olan Nevşin Mengü’nün 2017 yılında iş adamı Cem Uzan ile evlendiği iddia edilmiştir. Ancak bu iddiaları Nevşin Mengü tarafından yalanlanmıştır. 

Nevşin Mengü’nün şu anda evli olmadığı bilinmektedir.

Burak Mengü'nün Eşi Kimdir?

Nevsin Mengu Kimdir 6

Burak Mengü, gazeteci Nevşin Mengü’nün kardeşi ve avukat Şahin Mengü’nün oğludur. Burak Mengü, 2021 yılında Ümit Özdağ’ın kurduğu Zafer Partisi’nin Genel İdare Kurulu üyesi olmuştur.

Burak Mengü’nün eşi, oyuncu Şafak Pekdemir’dir.

Şafak Pekdemir Kimdir?

Şafak Pekdemir

Şafak Pekdemir, 19 Haziran 1988 yılında İstanbul’da doğmuştur. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Oyunculuk bölümünden mezun olan Şafak Pekdemir, kameralar karşısına ilk kez Türk Malı adlı dizi ile geçmiştir. 

İncir Reçeli 2’deki başrol performansı ile de adından söz ettirmiştir. Daha sonra kariyerinin çıkış noktasını yakaladığı Yasak Elma dizisinde Zehra karakterini canlandırmıştır 

Burak Mengü ve Şafak Pekdemir, 2017 yılında evlenmişler, ancak 2018 yılında boşanma kararı almışlardır. 

Şafak Pekdemir’in oynadığı dizi ve filmler aşağıdaki gibidir:

  • Türk Malı (2010)
  • İncir Reçeli 2 (2014)
  • Asla Vazgeçmem (2015)
  • Deli Aşk (2017)
  • Yasak Elma (2018)
  • Deniz ve Güneş (2018)
  • Yalancılar ve Mumları (2021)
  • Barış Akarsu Merhaba (2021)
Kaynak: Hatice Zeybek