Elon Musk daha önce hayvanlar üzerinde denemiş olduğu fakat karmaşık sonuçlar aldığı beyin çipini bu sefer bir insanın beynine yerleşti. En sık sorulardan biri de Neuralink çip nedir? Beyin çipi ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Neuralink çip nedir?

Beyin-bilgisayar arayüzü olan Neuralink çip, insan beynini bilgisayara bağlayan kablosuz bir cihazdır. Bu cihazı, nörolojik rahatsızlıkları olan ve felçli kişilere yardım etmek amacıyla ABD’li iş adamı Elon Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink şirketi üretmektedir.

Neuralink Çip Nedir

Neuralink çip, beynin hareket etmeyi planladığı bölüme yerleştirilen küçük iplikler sayesinde beyin dalgalarını algılayabilir ve bunları bir uygulamaya kablosuz olarak gönderebilir. Bu uygulama sayesinde, kişi düşünceleriyle makinaları yönetebilir. Neuralink, 29 Ocak 2024 tarihinde ilk defa bir insan beynine çip takmayı başardığını açıkladı. Bu çipin ismi Telepathy’dir.

Neuralink Çip Nedir (1)

Bu çip, felçli insanların düşünceleriyle bilgisayarları kontrol etmelerini sağlayan bir beyin-bilgisayar arayüzüdür. Bu çipin ve onu beyne yerleştiren cerrahi robotun güvenliği ve işlevselliği, “PRIME” adlı bir klinik çalışma ile test edilmektedir.

Neuralink Çip Nedir (2)

Ancak Neuralink, hayvan hakları savunucularının tepkisini çeken, maymunlar ve domuzlar gibi hayvanlar üzerinde deneyler yapmaktadır. Şirket, testlerde hayvanların öldüğünü itiraf etmiş ancak hayvanlara kötü davrandığı iddialarını yalanlamıştır.

Elon Musk'ın beyin çipi ne işe yarar?

Beyin çipi, insan beynini bilgisayarlarla bağlayarak karmaşık beyin hastalıklarını iyileştirmeyi hedefleyen bir teknolojidir. Neuralink isimli bir şirket, bu teknolojiyi geliştirmektedir. Neuralink, 2024 yılında ilk insanlara beyin çipini başarılı bir şekilde takmayı başardığını açıklamıştır.

Neuralink, nörolojik sorunlara yol açan felç ve körlük gibi hastalıkları iyileştirmek ve engelli insanların yaşam standartlarını yükseltmek için beyne takılacak mikroçipler geliştirmeyi amaçlayan bir girişimdir.

Ancak Neuralink, bu hedefe ulaşmaya çalışan pek çok şirketten bir tanesidir. Beyin çipi olarak bilinen bu teknolojinin adı “beyin-bilgisayar arayüzü” (BBA) dir. BBA, insan beyninin dışarıdaki cihazlarla iletişim kurmasını sağlayan çeşitli yöntemlerden oluşuyor. Bu teknolojinin araştırma süreci 1970’li yıllarda Kaliforniya Üniversitesi’nde nörolog Dr. Jacques J. Vidal liderliğinde başladı.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (5)

Bu alanda çalışan araştırmacılar, insanların iletişim ve bilişim becerilerini geliştirmek için hem beyne cerrahi müdahale ile çip yerleştiren invaziv hem de çip yerleştirmeyen invaziv olmayan BBA teknikleri geliştirmişlerdir.

Beyin ve dış cihazlar arasında daha iyi bir bağlantı kurmak için, invaziv çipler kullanılabileceği düşünülüyor. Bu çipler, sinir sinyallerini daha net bir şekilde algılayabiliyor. Bu alanda lider olan şirketlerden biri de Neuralink. Bu şirket, çipleri beyne cerrahi yolla yerleştirmeyi planlıyor.

Bu sektörde Blackrock Microsystems ve Synchron gibi diğer şirketler de var. Ancak, invaziv çiplerin faydaları olduğu kadar tehlikeleri de var. Bu çiplerin yerleştirilmesi, enfeksiyon veya vücudun reddetmesi gibi sorunlara yol açabilir. Çiplerin uzun süre işlevsel kalmasını sağlamak da kolay değil. Bu teknolojinin ticari olarak kullanılabilmesi için, bu sorunların çözülmesi gerekiyor.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar

Beyin çipi, insanların düşüncelerini kullanarak cihazları yönetmelerine imkan veren bir beyin-bilgisayar bağlantısıdır. Neuralink’in ilk ürünü Telepathy adını almıştır. Telepathy, insanların sadece zihinleriyle telefonlarını veya bilgisayarlarını, ve bunlar aracılığıyla hemen hemen her cihazı yönetmelerine olanak sağlayacaktır. Neuralink, ilk müşterilerinin dört uzvu da işlevsiz olan kişiler olacağını söylemiştir.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (1)

Neuralink, beyin çipi konusunda rakipleri olan bir şirkettir. Çin, 2025 yılına kadar kendi beyin-bilgisayar ürünlerini yapma planlarını duyurmuştur345. Bunun yanı sıra, Neuralink’in bir kurucu ortağı tarafından kurulan Precision Neuroscience isimli bir şirket de felçli insanlara destek olmayı amaçlamaktadır.

Beyin çipi, nörobilim alanında heyecan verici ve yaratıcı bir teknolojidir.

Telepati çipi nasıl çalışıyor?

Neuralink, beyninize bir bilgisayar çipi takmak için “dikiş makinesi gibi” bir robot kullanıyor. Robot, kafatasınızdan küçük bir parçayı alıp, beyin dokunuzun farklı yerlerine ince teller yerleştiriyor.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (2)

Robot, daha sonra açtığı deliği kapatıyor ve sadece bir iz kalıyor. Musk, bu işlem için yarım saat yeterli olduğunu, genel anesteziye gerek olmadığını ve hastaların aynı gün taburcu olabileceklerini söyledi.

Bu söylediklerinin ilk hastaya uygulanan işlem için de doğru olup olmadığı bilinmiyor ama Musk hastanın “iyi olduğunu” söyledi.

Beyin-Bilgisayar-Arayüzü Teknolojisinin araçtırma sahaları nelerdir?

Beyinde veri okuma

Beyin-Bilgisayar Arayüzleri alanında önemli bir çalışma alanı, beyin tarafından üretilen ve kaslara gönderilen sinyalleri algılayıp, bunları farklı yollarla kontrol etmektir. Bunu, “beyni okumak” olarak tanımlayabiliriz; bir CD’den veri okumak gibi…

Felçli olan ve kollarını veya bacaklarını oynatamayan bir kişi, omuriliği zarar görmüş olsa bile, beyniyle kolunu hareket ettirmek istediğini belirten sinyaller gönderebilir. Fakat omurilik bozuk olduğundan, bu sinyal kaslara ulaşamaz. Oysa kaslarda bir problem yoktur, sinyal alabilseler, kasılabilecek ve hareket edebileceklerdir.

Omurilik sinirleri, beyin ile kaslar arasındaki bağlantıyı sağlayan köprüdür. Eğer beyinden gelen sinyali yakalayıp, omuriliği atlayarak doğrudan kaslara aktarabilseydik, felcin pek çok çeşidini büyük ölçüde iyileştirebilirdik. Bu konuda çok değerli çalışmalar yapılmakta ve çok olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Felçli bireylerde uzuv kontrolü

BrainGate, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) adı verilen bir sistem kullanarak, felçli insanların kendi kollarını hareket ettiriyormuş gibi düşünerek robotik kolları kontrol etmelerini sağlıyor. Bu sayede, felçli insanlar basit günlük işleri yapabiliyorlar. Örneğin, bir kişi robotik kollarla kahve içebilmişti.

Metin ayrıca, 2019 yılında Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir deneyden de söz ediyor. Bu deneyde, sörf yaparken felç olan Robert “Buz” Chmielewski adlı bir kişiye, beyninin iki yarısına elektrotlar takılmıştı. Robert, bu elektrotlar sayesinde, beyninden gelen sinyallerle protez bir kolu hareket ettirebilmiş ve bir çatal ve bıçakla pasta yiyebilmişti.

Neuralink ve Maymun Deneyi

Neuralink, 9 Nisan 2021 tarihinde beynine çip takılmış bir maymunla yaptığı deneyi bir video ile paylaştı. Bu deneyde, maymun ekranda görünen imleci konsol aracılığıyla turuncu kareye getirdiğinde metal bir borudan meyve suyu alıyordu. Maymun bunu çabucak öğrendi ve oyunu nasıl oynayacağını çok iyi anladı.

Bu deneyin ilginç yanı, maymunun değil de bilgisayarın öğrenmesiydi. Maymun imleci turuncu kareye doğru hareket ettirdiğinde, beynindeki aktiviteler bilgisayar tarafından izleniyordu. Maymun oyunu oynamaya devam ederken, bilgisayar da maymunun beyninin nasıl işlediğini öğreniyordu.

Maymunun konsolu kullanmak için beynindeki sinyaller analiz ediliyor, sinyaller arasındaki desenler bulunuyor ve buna göre modeller oluşturuluyordu. Sinyaller arasındaki bağlantı kurulduktan sonra, konsol ile bilgisayar arasındaki kablo çıkarılarak maymunun aynı oyunu beyin dalgalarıyla oynaması sağlanmıştı. Bu noktadan sonra, maymun elini hiç kullanmadan sadece beyniyle pong oynamayı başarmıştı.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (6)
Ayrıca, yukarıdaki resimde de görülebileceği gibi, maymunun beynindeki aktiviteler Bluetooth ile bir akıllı telefona aktarılıyordu. Resimdeki mavi elektrotlar yukarı yönlü hareketleri algılarken, kırmızı elektrotlar aşağı yönlü hareketleri algılıyordu.

ALS Hastaları ve Bilgisayar Kullanımı

ALS motor nöron hastalığına yakalanan Stephen Hawking gibi kişilerin, nöronlarının bir kısmı ölse bile, kalan nöronların sinyallerini bilgisayar aracılığıyla sesli veya hareketli komutlara çevirebilecekler.

Mesela 2020’de, ALS’li iki kişi, beyin dalgalarını kullanarak ve hiçbir kablo bağlantısı olmadan, Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayardan ailelerine mesaj ve e-posta yollayabildiler, alışveriş ve banka işlemleri yapabildiler. Bunu yapmak için beyni ameliyatla açtırmaları da gerekmedi, damarlarına yerleştirilen bir cihazla, beyindeki hareket merkezinden gelen sinyalleri okuyabildiler. 

Rüya okuma

Rüyaların nasıl oluştuğunu ve beyinde hangi sinyallerin üretildiğini bilmemiz, rüyaları kaydedip görüntülememize olanak sağlayabilir. Bu konuda yapılan iki çalışmada, deneklere çok sayıda resim, harf ve video gösterilmiş ve beyin aktiviteleri izlenmiştir. Böylece, beyindeki sinyallere bakarak, deneklerin ne gördüklerini yeniden oluşturmak başarılmıştır.

Beyine veri yazma


Beyin-Bilgisayar Arayüzleri’nin ikinci hedefi, vücudun her yerinde bulunan duyu hücrelerinden, yani çevreyi algılamamızı sağlayan nöronlardan gelen bilgiyi toplayarak, beyne suni olarak aktarmaktır. Bunu, ilk amacın tersi gibi düşünebilirsiniz. Bu sefer beyni anlamak değil de, beyne bir şeyler aktarmak istiyoruz, tıpkı CD’ye bilgi kaydeder gibi… 

Biyonik Hisler

Bu alanda iki ana hedefimiz var: Birincisi, biyonik cihazlardan, örneğin kolu kesilmiş bir hastanın kullandığı robotik koldan gelen sinyalleri beyne aktarmak… Çünkü daha önce bahsettiğimiz beyin okuma teknolojileri sayesinde, beyin sinyallerini alıp o biyonik kolu hareket ettirebilirsiniz; fakat, o koldaki, mesela biyonik parmak uçlarının duyduklarını beyne iletmek çok daha zor bir iş. Böylelikle o kola dokunan şeylerin hissini, beyinde tekrar oluşturabiliriz.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (7)

Bu sayede uzuvlarını kaybetmiş kişilere sadece bir şeyleri kavramalarını değil, aynı zamanda kavradıkları şeyleri tekrar duymalarını sağlayabiliriz. Bu, harika bir başarı olurdu ama bunu gerçekleştirmek, ilk bölümden biraz daha zor; çünkü beyne bir şeyler göndermek, beynin ve çalışma şeklinin çok daha iyi bilinmesini gerektirir.

Anı Yaratımı

Beyne veri yazmanın ikinci alt amacının, daha çok bilim kurgu gibi görünen bazı işlemlerdir. Örneğin, 2014 yılında yapılan iki çalışmada, farelerin beyinlerine sahte anılar yazıldığı veya korku anılarının silindiği gösterilmiştir. Bu çalışmalar, insanların beyin üzerindeki kontrolünü artırmıştır.

Ancak bu teknoloji kötü amaçlarla da kullanılabilir. Fakat bunun yararlı yanı da vardır. Travma sonrası stres bozukluğu gibi çok sayıda insanı etkileyen hastalıklara çözüm olabilir. 

Neuralink çip fiyatları ne?

Elon Musk, Neuralink çiplerinin ilk etapta yüksek maliyetli olacağını, ancak zamanla ucuzlayacağını belirtti. Fakat şirket henüz resmi fiyat bilgisi paylaşmadı. 

Neuralink çipi güvenli mi?

Elon Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü şirketi Neuralink’in yaptığı hayvan deneylerinden karışık sonuçlar almıştı. Neuralink’in 2020’de “Gertrude” isimli bir domuzda beyin çipi gösterdiği ve 2021’de bir makak maymununun çip sayesinde zihniyle oyun oynadığı belirtiliyor.

Neuralink’in 2022’de maymun deneylerinde ölümler olduğunu kabul edilmişti.

Fare için en etkili çözüm nedir? En etkili fare ilacı nedir? Fare için en etkili çözüm nedir? En etkili fare ilacı nedir?

Neuralink çipi çocuklara takılır mı?

Musk, bir soru karşısında, çocuklarının birine beyin çipi takmayı düşünüp düşünmediği sorulduğunda, “En azından benim görüşüme göre tehlikeli olmayacağı bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim." diye cevap verdi.

Neuralink kim kurdu?

Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog  liderliğinde, beyin ve makine arasında iletişim sağlayacak implantlar geliştirmek için 2016 yılında Amerika’da San Francisco şehrinde kurulan bir nöroteknoloji firmasıdır.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (3)

Elon Musk kimdir?

Elon Reeve Musk 28 Haziran 1971 doğumlu bir iş adamı ve yatırımcıdır. SpaceX'in kurucusu, başkanı, CEO'su ve CTO'sudur.

Elon Musk'ın Beyin Çipi Ne Işe Yarar (4)

Melek yatırımcı , CEO, ürün mimarı ve Tesla, Inc.'in eski başkanı X Corp'un sahibi, başkanı ve CTO'su Boring Company ve XAI'nin kurucusu Neuralink ve OpenAI'nin kurucu ortağı ve Musk Vakfı'nın başkanı Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Aralık 2023 itibarıyla 232 milyar ABD doları ve Forbes'a göre esas olarak Tesla ve SpaceX'teki sahiplik hisselerinden elde edilen 254 milyar dolarlık tahmini net servetiyle dünyanın en zengin insanıdır.

Kaynak: Haber Merkezi