İstanbul Adalet Sarayı’ndaki polis noktasına yapılan silahlı saldırıda öldürülerek etkisiz hale getirilen terörist Pınar Birkoç’un ablasının bugün duruşmasının olduğu ortaya çıktı. Saldırının ardından teröristin tutuklu yargılanan ablası ile duruşmaya izleyici olarak katılan diğer kız kardeşi ifadeleri alınmak üzere gözaltına alındı.Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nın C Kapısında bulunan polis noktasına silahlı saldırı düzenlenmiş, çıtan çatışmada DHKP/C terör örgütü üyesi saldırganlar Emrah Yayla ve Pınar Birkoç öldürülerek etkisiz hale getirilmişti. Olayda 3’ü polis memuru 5 kişi yaralanırken, 1 vatandaşın ise hayatını kaybettiği belirtilmişti. Etkisiz hale getirilen terörist Pınar Birkoç’un ablası Necmiye Birkoç’un (31), İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması olduğu ortaya çıktı.

Silahlı saldırının duruşmadan yaklaşık yarım saat kadar önce gerçekleştiği, duruşma görüldüğü sırada tutuklu sanık Necmiye Birkoç’un duruşma salonunda hazır bulunduğu, aralarında diğer bir kız kardeşlerinin de olduğu birkaç kişinin ise izleyici olarak duruşmaya katıldığı öğrenildi. Saldırıdan yaklaşık yarım saat kadar sonra görülen duruşmaya izleyici olarak katılan kız kardeş ile davada tutuklu olarak bulunan Necmiye Birkoç, birkaç izleyici ile birlikte polis ekipleri tarafından duruşma sırasında ifadelerinin alınması için gözaltına alındı. Duruşmanın ise 2 Nisan tarihine ertelendiği öğrenildi. Sanık Necmiye Birkoç’un ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’ suçlarından yargılandığı da öğrenildi Peki Necmiye Birkoç kimdir?  İşte detaylar...

Necmiye Birkoç kimdir?

Pınar Birkoç ve Emrah Yayla’nın Çağlayan Adliyesi’ne saldırdıkları Anadolu Ajansı tarafından duyuruldu. Pınar Birkoç’un ablası Necmiye Birkoç'un hayatı ve biyografisi araştırılıyor. Pınar Birkoç 18 yaşındayken birçok suçtan ceza aldı ve bir süre hapiste yattı. Necmiye Birkoç ise 23 yaşındayken “gizli tanık” ve molotof kokteyli delilleriyle “patlayıcı madde bulundurma” ve “örgüt üyesi olma” suçlarından 10+9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Birkoç kardeşlerden Necmiye bir süre sonra serbest bırakıldı.

İstanbul Adalet Sarayı’na terör saldırısı düzenlendikten yarım saat sonra, saldırganlardan biri olan Pınar Birkoç’un ablası Necmiye Birkoç, “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarıyla mahkemeye çıkarıldı.

Duruşma 2 Nisan’a ertelendi. Duruşma sonrası Terörle Mücadele Şube polisleri, Necmiye Birkoç’un kız kardeşi ve 3 kişiyi daha gözaltına aldı. Tutuklu olan Necmiye Birkoç’un terör saldırısıyla ilgili sorgulanacağı bildirildi.

İnci Taneleri Doktor Elif kim gerçek adı ne? İrem Çıray oynadığı dizi ve filmler İnci Taneleri Doktor Elif kim gerçek adı ne? İrem Çıray oynadığı dizi ve filmler

 Necmiye Birkoç hangi partiye üye?

Necmiye Birkoç'un hangi partili olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi