Kış aylarında, özellikle hamile kadınların tercih ettiği yeşil erik, yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Mevsim dışı olduğu için soğuk hava depolarında sınırlı miktarda bulunan yeşil erik, manav ve pazar tezgahlarında tek tek satılıyor.

Antalya’nın Konyaaltı bölgesinde bir manavda, yeşil eriklerin her biri 100 lira, ortalama 50 gram ağırlığında olan 3 adetlik paketi ise 300 lira fiyat etiketiyle alıcılarını bekliyor.

Ne Altın Ne Dolar En Çok Kazandıran Erik Oldu! (1)

Toplamda 60 adet eriğin bulunduğu ve 6 bin lira karşılığında satılan paketin kilogram fiyatı, yaklaşık olarak 3 gram altın değerine eşit. Tezgahındaki en değerli ürünün yeşil erik olduğunu söyleyen manav Osman Bayık, sık sık yeşil erik almak için baba adaylarının geldiğini söyledi.

Kasımdan ocak ayına kadar geçen sürede eriğin fiyatının sürekli arttığını ve zor bulunan bir ürün olduğunu kaydeden Bayık, "Tane olarak satılıyor. Ortalama 1 tanesi 15- 20 gram geliyor. 3 adedi 300 lira. Geçenlerde şehir dışından bir müşterim geldi ve 3 tane aldı" dedi.

Bayık, kargo hizmetiyle yeşil eriklerin adreslere ulaştığını belirtti. Anne adaylarının talepleri üzerine, sürekli olarak soğuk hava depolarında yeşil erik stokladıklarını ifade etti. Bayık, “Bazıları fiyatını yüksek bulup almayabilir, ancak genellikle alımlar gerçekleşiyor.

60 adet erik 1 kilograma denk geliyor. Kilogramı 6 bin lira. Herkes genellikle adet bazında satın alıyor. Fiyatı altınla rekabet ediyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Hüseyin Sevinç, yeşil eriğin fiyatını pahalı bulduğunu belirtti ve “Ben tüketmiyorum ama hamileler için düşünülebilir. Altın almak daha karlı olurdu bence. 3 gram altın, bu kadar pahalı bir erikten daha mantıklı. Eğer eşim aşerseydi, belki alırdım” dedi.

Ne Altın Ne Dolar En Çok Kazandıran Erik Oldu! (2)

Antalya Toptancı Hal Kompleksi’nde de yeşil erik satan komisyoncular bulunmaktadır. Komisyoncu Bünyamin Gengertepe, yeşil eriğin fiyatının halde de yüksek olduğunu belirtti ve her gün erik satın alan baba adayı müşterilerinin olduğunu ifade etti.

Gengertepe, “Hamilelerin ihtiyaçları için getiriyoruz. Her gün 15-20 kişi gelip alıyor. Vatandaşın mağdur olmaması için stoklarımızda bulunduruyoruz” şeklinde konuştu.

Manisa'da yetişen sebze ve meyveler nelerdir? Manisa'da yetişen ağaç türleri nelerdir? Manisa'da yetişen sebze ve meyveler nelerdir? Manisa'da yetişen ağaç türleri nelerdir?

Ayrıca, yeşil eriğin hasadı her yıl şubat sonlarına doğru Mersin ve Antalya’da başlar ve mayıs sonuna kadar devam eder. Toplanan eriklerin bir kısmı, yıl boyunca ihtiyaçları karşılamak için soğuk hava depolarında saklanır ve satılır.

Kaynak: Haber Merkezi