Muş’ta Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2015 yılında elektrik-elektronik teknolojisi, kimya teknolojisi, gıda teknolojisi alanlarında eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan okulda 3 saniyede kan grubu tespit ediliyor.

Muş Organize Sanayi Bölgesinde devlet desteğiyle kurulan ve 30 öğretmen, yaklaşık 590 öğrencinin eğitim aldığı Muş Özel Bilim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde geliştirilen yöntemle 3 saniyede kan grupları tespit ediliyor.

Okulun temel amacı sanayileşme sürecinde ülkenin deneyimli ve tecrübeli bireyler yetiştirmek olduğunu hatırlatan Okul Müdürü İdris Becerikli, okuyan ve mezun olan öğrencilerini takip ettiklerinde amaçlarının büyük ölçüde gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Belki daha önce sağlık sektöründe basit gibi görünen bir etkinlik öğrencileri çok heyecanlandırdı. Birçok öğrencimiz kan grubunu bilmiyordu. Biyoloji öğretmenimiz tarafından 2 ay önce başlanılan çalışmayla kan grubu öğrenme etkinliğin yapıldığını söyledi, bizde kendisine malzeme desteği sonduk. Öğrencilerimizin üzerinde denedik ve çok güzel sonuçlar aldık. Bu sayede öğrencilerimiz kan gruplarını öğrendi. Yaklaşık 250 öğrencinin kan grubu tespitini yaptık. İlk olarak bu etkinliği okulumuzda başlattık” dedi.

Okulun Biyoloji Öğretmeni Dilan Yurtdaş, uygulamalı ders kapsamında bugüne kadar yaklaşık 250 öğrencinin kan grubunu tespit ettiklerini belirterek, “Ant-A, Ant-B, Anti-D antikorlarını tam kana uyguladığımızda kanda çökelme meydana geldiğini çökelme olan kandamlaları o kanın hangi gruba ait olduğunu ve o antijenin varlığını bize göstermiş oldu. Kan grubunun projesinin geliştirilmesinin amacı öğrencilere teorikte anlattıktan sonra kalıcı hale getirmek istedik ve bunu başardık. Bu güne kadar 250 öğrencinin kanını test ederek kan grubunu belirledik. Çünkü birçok öğrencimiz kan grubunu bilmiyordu. Yaptığımız etkinlikle 3 saniye içerisinde öğrencilerimiz kendi kan grubunu öğrenmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Bursa eğitimine ‘Çözüm’ geldi Bursa eğitimine ‘Çözüm’ geldi

İlk defa kan grubunu okulda öğrendiğini belirten 9.Sınıf Öğrencisi Esra Betül Çekil, “Ben daha önce kan grubunu bilmiyordum. Burada hocamızın yaptığı etkinlikle kısa sürede kan grubumu öğrendim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha