CHP Genel Başkanlığına seçilen Özgür Özel, seçildikten sonra Kılıçdaroğlu ile ters düşenleri geri çağırmaya başladı.

CHP'den ayrılıp Memleket Partisi'ni kuran Muharrem İnce'nin Özgür Özel'in 'baba evine dönün' çağrısının ardından kararının ne olacağı merak ediliyor. Muharrem İnce CHP'ye geri mi dönüyor? Memleket Partisi CHP ile birleşiyor mu?  İşte detaylar...

Muharrem İnce CHP'ye geri mi dönüyor? 

CHP'deki değişim  sonrası  partiye  küskün isimlerin yeniden  partiye  geri dönmesi  gündeme  geldi.  Bu bağlamda   CHP'den ayrılıp Memleket  Partisini kuran Muharrem İnce'nin yeniden partiye dönmesi  gündeme  geldi. Yaşanan  bu gelişmeler  sonunda vatandaşlar Muharrem  İnce  CHP'ye geri mi dönüyor? sorusuna cevap arıyor. CHP'ye Genel Başkanı Özgür Özel, grup toplantısında "Bu baba evinin tapusu ne Özgür Özel'dedir ne Kemal Bey'dedir. Gelin baba evine güçlenelim" çağrısı yapmıştı.  Özgür Özel yaptığı bir sonraki açıklamada: "Muharrem İnce başka bir partinin genel başkanı. Onun için bir şey söylemem doğru olmaz. Kendisinin seçimlerde lider olmak gibi bir hayali hedefi var."  açıklamasında bulundu.

Muharrem İnce CHP'ye geri mi dönüyor Memleket Partisi CHP ile birleşiyor mu (1)

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı yaptığı dönemde partiden ihraç edilmişti. Genel seçimlerinin ardından Kasım ayında CHP'de yapılan kurultayda CHP Genel Başkanlığı'na Özgür Özel seçilmişti. Özel yaptığı açıklamada partiden ayrılanları geri çağırmıştı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Genel başkanımızla birlikte bir değişim oldu, il başkanımıza dönüş ilgili dilekçemi verdim

Konuyla ilgili açıklama yapan Özcan şu ifadeleri kullandı:

“Sayın genel başkanımızla görüştük. Biliyorsunuz, Sayın Kılıçdaroğlu görevde kaldığı sürece Cumhuriyet Halk Partisi'ne davet edilsem de dönmeyeceğimi söylemiştim. Çünkü derin fikir ayrılıklarımız vardı. Yeni genel başkanımızla birlikte bir değişim oldu Cumhuriyet Halk Partisi'nde. O yüzden ben de talep edilmesi halinde veya ‘buyur gel’ denilmesi halinde döneceğimi ifade etmiştim. Dün itibarıyla il başkanımıza dönüş ilgili dilekçemi verdim. O da genel merkeze götürdü.

Muharrem İnce CHP'ye geri mi dönüyor Memleket Partisi CHP ile birleşiyor mu (2)

Yani şu anda ben tüzüğün aradığı şekilde talep ettim geri dönmeyi. Zannediyorum parti meclisine sevk edilecek önümüzdeki hafta. Orada da bir oylama yapılacak. Dönüşümüz için karar verirse parti meclisimiz. Sadece genel başkanımızın isteğiyle olmuyor. Geri dönüşümün önünde bir engel görünmüyor. Yani artık yüzde 99 itibarıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ne geri döneceğim diyebilirim.”

Şener Şen'in oynadığı Çıplak Vatandaş filminin konusu ne? Oyuncuları kim? Ne zaman çekildi? Şener Şen'in oynadığı Çıplak Vatandaş filminin konusu ne? Oyuncuları kim? Ne zaman çekildi?

CHP’den ihraç edilen Tanju Özcan’ın tekrardan CHP’ye dönmesi için Genel Başkan Özgür Özel, önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na danışacağını açıkladı. Özel konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"7. Genel Başkanımız (Kemal Kılıçdaroğlu) Tanju Özcan vakası üzerinden bir görüşme yapmış. O görüşmede de Sayın Genel Başkanın olumlu bir tutumu olmuş. Yine başvuru gerçekleştikten sonra Genel Başkanımı da arayıp bir telefonla arayıp sorarım. 'Tanju Özcan geri gelmek istiyor geçmiş dönemde bir şeyler vardı nasıl düşünülür' diye."

Tanju Özcan; "Muharrem İnce CHP'ye geri dönmeli"

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Tanju Özcan "Muharrem İnce CHP'ye geri mi dönüyor?" sorusuna ipucu mahiyetinde cevap verdi. Muharrem İnce’nin CHP’ye geri dönmesini istediğini vurgulayan Tanju Özcan: “Muharrem İnce ile geçen gün telefonla görüştük. Benim için yeni sürecin hakkımda hayırlı olmasını diledi. Dönüp dönmeyeceği konusunda net bir şey konuşmadık ama ben dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Sayın Genel Başkanımızın babaevine dönme tabiri çok güzel oldu. CHP nasıl benim babaevimse, Özgür Özel’in babaeviyse en az bizim kadar Muharrem İnce’nin de babaevi. Ayrı parti kurarak sonuç almanın çok kolay olmayacağını Muharrem İnce gibi tecrübeli bir siyasetçi de görmüştür. Eğer partiye dönerse kendi dönüşüm kadar sevinirim. Dönmesini hemen hemen her üye ister ben de Muharrem İnce'nin CHP'ye dönmesini istiyorum çok istiyorum” şeklinde konuştu.

Memleket Partisi CHP ile birleşiyor mu?

CHP'den yankılanan "Baba ocağına dönün" seslerinden  sonra Muharrem  İnce'nin Memleket  Partisi  CHP ile birleşiyor mu? Memleket  Partisi  CHP'ye mi katılıyor? sorularına  cevap  aranıyor. 

Fakat şuan için böyle bir durum iki partinin de yaptığı açıklamara bakılırsa söz konusu değildir.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek