Ehliyet almak için düzenlenen sınavlarda kimlerin görev alabileceği araştırılıyor. MTSK sınavları hakkında merak edilen soruların cevapları haberimizde...

MTSK sınavlarında kimler nasıl görev alır?

MTSK sınavlarında kimlerin nasıl görev alacağı, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nin 31. maddesinde belirtilmiştir. 31. maddeye göre, direksiyon eğitimi dersi sınavı komisyonu iki kişiden oluşmaktadır. Komisyon başkanı ve üyesi; Genel Müdürlük, il/ilçe milli eğitim müdürlüğü çalışanları veya ilçedeki okulların öğretmenleri ve personeli arasından seçilir. Seçilen kişilerin, Bakanlıktan alınmış direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu belgesi, en az yüksekokul diploması, en az üç yıllık ve kursiyerin sınıfına uygun sürücü belgesi olması gerekir.

Direksiyon eğitimi dersi sınavı komisyonunda yer alan kişiler, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından hizmet içi eğitime tabi tutulur. Hizmet içi eğitimden sonra yapılan sınavda başarılı olanlar sınavlarda görev alabilir. Başarısız olanlar ise hizmet içi eğitime yeniden katılırlar.

Sıla Beyoğlu kimdir nereli kaç yaşında? Sıla Beyoğlu evli mi? Sıla Beyoğlu kimdir nereli kaç yaşında? Sıla Beyoğlu evli mi?

MTSK sınav sorumlusu kimler olabilir?

MTSK sınav sorumlusu, direksiyon eğitimi dersi sınavını yürüten kişidir. Bu görevi yapabilmek için aşağıdaki koşulları yerine getirmek zorundadır:

  • Genel Müdürlük, il/ilçe milli eğitim müdürlüğü çalışanı veya o ilçedeki okulların öğretmenleri ve diğer personeli arasında olmak
  • Bakanlığın verdiği motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu belgesine sahip olmak
  • En düşük yüksekokul mezunu olmak
  • En az üç yıl öncesinden alınmış ve kursiyerin almak istediği sürücü sertifikası sınıfıyla aynı sürücü belgesine sahip olmak

MTSK sınav sorumlusu belgesi için 96 saat süren bir eğitim programını bitirmek gerekmektedir. Bu eğitim programı uzaktan eğitim, örgün eğitim veya kurumsal eğitim olarak sunulmaktadır.

Direksiyon sınavı komisyon üyesi nasıl olunur?

Direksiyon sınavı komisyon üyesi olmak için, aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir:

  • En az yüksek okul mezunu olmak
  • En az 3 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
  • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 42. maddesine göre Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi almış olmak
  • Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi almak için 30 saatlik bir eğitimden geçmiş olmak
  • Sınav yürütme kurulu tarafından belirlenmiş olmak
  • Sınav Sorumlusu Yetki Belgesi kursları Valilik tarafından düzenlenmektedir. Bu kurslara katılmak için bulunduğunuz il veya ilçedeki Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

Direksiyon sınavı komisyon üyesi olarak görev almanın avantajları arasında ek gelir elde etmek, sürücü adaylarına yardımcı olmak ve trafik güvenliğine katkıda bulunmak sayılabilir.

Direksiyon Sınavı komisyon üyelerinin görevleri neler?

Sürücü adaylarına ehliyet sınavı yapan ve sonuçlarını değerlendiren kişilere Direksiyon Sınavı komisyon üyeleri denir. Bu kişiler, sürücülerin güvenli bir şekilde araç kullanmalarını sağlamak için çok önemli bir görevi yerine getirirler. Komisyon üyeleri, sınavlarda adayların pratik sürüş yeteneklerini ve trafik kurallarına uyumlarını test ederler.

Kaynak: Haber Merkezi