Sosyal medya platformu X'te yer alan bir paylaşıma göre Rusya'yı kana bulayan terör saldırısının faillerinden olduğu iddia edilen Feridun Şemsettin kim? Şeyudilin Şemsiddin Aslen nereli? Gerçek mi? Saldırıda parmağı var mı? Moskova saldırsını yapan teröristlerin isimleri neler? İşte detaylar...

Rusya'nın Moskova şehrinde bir konser salonunu makineli tüfeklerle kana bulayan ve 130 kişinin ölüme neden olan 4 teröristten birinin Feridun Şemsettin adında olduğu ileri sürüldü. Feridun Şemsettin'in Türkiye'den bir vaiz yardımcısı tarafından para karşılığı bu işi yaptığı yönünde sosyal medyada yayınlanan bir haber sonrası olay merak konusu oldu.

Sosyal medyada yer alan haberde şu ifadelere yer verildi.

Malatya'da gece yarısı korkutan deprem! Malatya'da gece yarısı korkutan deprem!

Rus istihbaratının,Rusya’ın Bryansk bölgesinden Ukraynaya kaçmaya çalışırken yakalanan teröristlerden biri olan 1998 doğumlu Feridun Şemsettin ifadesinde: Eyleme katılması için Türkiye’de bir vaizin yardımcısından talimat aldığını 

Feridun Şemsettin: 4 Mart’ta Türkiye’den Rusya’ya geldiğini ve bu saldırı için 500 bin ruble karşılığında anlaştığını ifade etmiş 

Türk istihbaratının,Rus istihbaratı ile yapacağı ortak çalışma ile,talimatı veren Türkiye’deki vaiz yardımcısını bulmak zor değil.

Peki, olayda bahsi geçen Feridun Şemsettin adlı terörist kim? Haber doğru mu? Vatandaşlar bu sorunun cevabını arıyor...

Feridun Şemsettin kim?

Sosyal medyada Rusya'daki terör saldırısıyla ilgili olarak paylaşılan haberle ilgili olarak Feridun Şemsettin adında birine dair herhangi bir bilgi rastlanmadı. Sosyal medyada paylaşılan bri videoda yakalanan teröristlerden biri 1998 yılında doğduğunu ve adının Feridun Şemsettin olduğunu ifade ediyor. Aynı teröris videoda 4 mar tarhinde Türkiye'den geçiş yaptığını belirtiyor. Fakat, bu konuda resmi bir açıklama yok.

Feridun Şemsettin olayı gerçek mi?

Sosyal medyada yayınlanan haber doğruluğu kanıtlanmış değildir. Öyle ki, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) olayla ilgili olarak 11 kişini gözaltına alındığını ve 4 kişinin doğrudan saldırıyı gerçekleştirdiğini açıkladı.
Saldırıyı gerçekleştiren 6 teröristten 4'nün kimliği açıklandı. Tacikistan uyruklu olan teröristlerin isimleri şu şekilde.

  • Ismonov Rivozhidin: 51 yaşında
  • Nasridinov Makhmadrasul: 37 yaşında
  • Safolzoda Shokhinjonn: 21 yaşında
  • Nazarov Rustam: 29 yaşında
Kaynak: Haber Merkezi