Son zamanlarda şirket politikaları açısından gündemden düşmeyen Migros marketler zincirinin sahibinin kim olduğu merak konusu oldu.Peki Migros kimin? Migros'un sahibi kim?Migros hangi ülkenin? Migros İsrail'in mi? Migros ürünleri nerede üretiliyor? Migros'un geçmişten günümüze tüm sloganları? Migros iş başvurusu nasıl yapılır? İşte ayrıntılar...

Migros Türkiye

migros indirim-1

Migros, Türkiye’nin önde gelen süpermarket zincirlerinden biridir. Migros’un tarihi, 1954 yılında İstanbul Belediyesi’nin, İsviçre’de “Ucuzluğun Kralı” diye anılan Migros kuruluşunun Türkiye’de de hayata geçirilmesi kararını vermesiyle başlar. Migros, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay tarafından açılan ve İstanbullulara tanzim satış imkanı da sunan bir mağaza olarak faaliyete başlar.

1975 yılında Koç Grubu’nun kurucusu Vehbi Koç’un talep ve yönlendirmesiyle Migros’un hisseleri Koç Holding’e geçer. 1991 yılında ise Migros halka arz edilir. 1990 yılı sonlarından itibaren büyük mağazacılık konseptine geçen Migros, 2005 yılında Tansaş perakende zincirini bünyesine katar.

2020 yılında Migros’un Türkiye’de 2213 şubesi, 61 Macrocenter şubesi ve yurt dışında 30 Ramstore şubesi bulunmaktadır. Online alışveriş için ise Migros Sanal Market ve Migros Hemen hizmet vermektedir.

Migros insan ve iyi yaşam odaklı bir şirket olarak 2014-2015 yıllarında BİST sürdürülebilirlik endeksine giren ilk ve tek perakendeci olmuştur.

2007 yılında Koç grubu Migros’u satışa çıkarmıştır. 14 Şubat 2008’de Migros’un hisseleri Moonlight Capital SA adlı İngiliz şirkete devredilmiştir. 2015 yılının başlarında ise Anadolu Grubu şirketin %40,25’ine sahip olmuştur.

Migros 10 Haziran 2016’da Tesco Kipa’nın %95,5’ini 302 Milyon Lira karşılığında satın almıştır. 16 Mart 2018’de yapılan duyuruda, Makro Market’in bünyesindeki Uyum Market’in 56 şubesi ile Antalya’daki 17 Makro Market şubesinin Migros tarafından 105 milyon lira bedelle alındığı belirtilmiştir.Bu alımla birlikte Migros’un mağaza sayısı ve satış alanı artmıştır. Tesco Kipa’nın sahip olduğu 26 AVM ile Migros’un yurtiçi AVM sayısı da 30’a yükselmiştir.

Migros kimin? Migros'un sahibi kim?

migros sanal market (2)

Migros, Türkiye’nin en büyük perakende şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. Migros’un sahibi Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dır. Migros’un kuruluşu ise İstanbul Belediyesi ve İsviçreli Migros teşkilatının ortak girişimiyle gerçekleşmiştir. Migros, 1954 yılında İstanbullulara uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler sunmak için kurulmuştur. 1975 yılında Koç Holding’in bünyesine katılan Migros, 1991 yılında halka arz edilmiştir. Migros, son yıllarda Tansaş, Tesco Kipa, Makro Market ve Uyum Market gibi markaları da satın alarak büyümesini sürdürmüştür.

Migros İsrail'in mi?

Migros Türk markasıdır. Merkezi ise İstanbul'da yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük perakende şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir.

Tuncay Özilhan kimdir?

Tuncay Özilhan kimdir

Tuncay Özilhan, Türkiye’nin en başarılı iş insanlarından biri olarak tanınmaktadır. Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Bunun yanı sıra TÜSİAD, DEİK, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda da etkin bir şekilde yer almaktadır.

Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri’de dünyaya gelmiştir. Babası İzzet Özilhan, Anadolu Grubu’nun kurucularından biridir. Tuncay Özilhan, Saint Joseph Fransız Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ardından ABD’ye giderek Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans yapmıştır.

Migros İsrail markası mı Migros kimin Migros hangi ülkenin markası Migros kimin (1)

Tuncay Özilhan, 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürü olarak iş hayatına atılmıştır. Daha sonra Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörü ve Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörü olarak görev yapmıştır. 1984 yılında Anadolu Grubu İcra Başkanı olan Tuncay Özilhan, 2007 yılında ise Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

Tuncay Özilhan, 2001-2003 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Halihazırda TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Estonya Fahri Konsolosu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanı’dır.

Tuncay Özilhan, Japon hükümetinin Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı ve Estonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı nişanlarına layık görülmüştür. Emine Özilhan ile evli olan Tuncay Özilhan’ın üç çocuğu bulunmaktadır.

Migros'un geçmişten günümüze tüm sloganları?

Migros, yıllar içinde farklı sloganlar kullanarak müşterilerine hitap etmeye çalışmıştır. İşte Migros’un tarihinde kullandığı bazı sloganlar:

 • 1954: Ucuz ve tanzim satış

 • 1960: Migros’ta her şey var

 • 1970: Migros’ta alışveriş keyfi

 • 1980: Migros’ta alışveriş ayrıcalıktır

 • 1990: Alışverişin en çeşitlisi

 • 2000: Hayatın kalitesi

 • 2010: Herkes için Migros

 • 2020: Her gün yeni bir şey

Migros, bu sloganlarla müşterilerinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun ürün ve hizmetler sunmaya çalışmıştır. Migros’un sloganları, markanın gelişimini ve vizyonunu da yansıtmaktadır.

Migros iş başvurusu nasıl yapılır?

 • Web Sitesi Üzerinden Başvuru: Migros’un [kariyer sayfasına] girerek açık olan iş pozisyonlarını görebilir ve ilgilendiğiniz işe başvurabilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz doldurarak özgeçmişinizi yükleyebilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilmeye alınacak ve uygun görülmesi halinde Migros İnsan Kaynakları ekibi sizinle irtibata geçecektir.

  Özkan Mamati kimdir? Ne iş yapıyor? Aslen nereli? Hayati İnanç hakkında ne söyledi? Özkan Mamati kimdir? Ne iş yapıyor? Aslen nereli? Hayati İnanç hakkında ne söyledi?
 • İş Arama Platformları Üzerinden Başvuru: Migros, farklı iş arama sitelerinde de iş ilanları yayınlamaktadır. Örneğin, [Personel Alımları] sitesinde Migros’un güncel iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Bu sitelerdeki ilanlara başvurmak için de özgeçmişinizi sisteme yüklemeniz yeterlidir. Başvurunuz incelenecek ve size geri bildirim yapılacaktır.

 • Mağazalara Şahsen Başvuru: Migros’un size yakın olan mağazalarına giderek şahsen başvuru yapabilirsiniz. Mağaza müdürü veya çalışanı ile görüşerek özgeçmişinizi teslim edebilirsiniz. Mağazada uygun bir pozisyon bulunması durumunda, sizinle görüşme yapılabilir.

Kaynak: Hatice Zeybek