MIA Teknoloji 2006 yılında 3 bilgisayar mühendisi arkadaş tarafından Ankara’da kurulmuştur. MİA Teknoloji, Ankara merkez ofislerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletler, Katar ve Fas’da bulunan ofislerinden müşteri tabanına yenilikçi teknolojiler sunmaktadır.

MİA Teknoloji 2020 yılından itibaren Katar, ABD ve Fas ofislerini açmıştır. 2021 yılının Kasım ayında halka arz olup, #MIATK kodu ile BIST (BORSA İSTANBUL’da) işlem görmektedir. Çeşitli sektörlerde 160’dan fazla personeli ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için benzersiz inovasyon ve Ar-Ge faaliyetleri yürütmektedir.

MİA Teknoloji Kimin?

Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem gören Mia Teknoloji’nin üç ortağı bulunmaktadır. Şirketin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyeleri Ali Gökhan Beltekin, İhsan Ünal ve Mehmet Cengiz’dir. Bu üç ortağın şirketteki payları şu şekildedir.

MİA Teknoloji Ortaklık Yapısı Nedir?

Ticari Ünvan

Pay Oranı(%)

Ali Gökhan Beltekin

22.82

Ihsan Ünal

22.14

Mehmet Cengiz Bağmanci

12.17

Diğer

42.87

MIATK Ne İş Yapıyor?

2006 yılında Ankara’da kurulan MİA Teknoloji, bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere, birçok sektörün ihtiyaçlarına yönelik yazılım ürünleri geliştiren ve sunan bir teknoloji şirketidir.

MİA Teknoloji, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Katar ve Fas’ta da ofisleri bulunan uluslararası bir şirkettir. Şirket, kimlik tanıma ve doğrulama, tesis güvenlik ve yönetimi, çevre gözetleme, şehir güvenliği, yenilenebilir enerji, akıllı trafik denetleme, sağlık bilişim teknolojileri, sürükleyici teknolojiler, elektronik ücret toplama, paylaşımlı mobilite, elektrikli araç şarj ağı, bilgi güvenliği, siber güvenlik ve bilgi teknolojileri gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir.

MIATK Ne Zaman Yükselecek?

MIATK hisse senedi fiyatının ne zaman yükseleceği konusunda kesin bir tahmin yapmak mümkün değildir. Ancak, hisse senedinin performansını etkileyebilecek bazı faktörler vardır. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

Şirketin finansal durumu ve karlılığı:

Asgari ücrette zam beklentisi belli oldu | İşte yeni asgari ücret Asgari ücrette zam beklentisi belli oldu | İşte yeni asgari ücret

MİA Teknoloji, 2021 yılında halka arz olmuş ve 2022 yılının ilk dokuz ayında %120 satış artışı, %130 brüt kar artışı ve %105 net kar artışı elde etmiştir.

Şirketin gelirleri, Ar-Ge, inovasyon ve yazılım geliştirme gibi çeşitli faaliyet alanlarında lider konumda olmasından kaynaklanmaktadır.

Şirketin öz kaynakları da 2023 yılının üçüncü çeyreğinde %40 artarak 1.065 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu veriler, şirketin finansal açıdan sağlam ve büyüme potansiyeli olan bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.

MIATK hissesinin fiyatı, 20 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 729 TL olarak kaydedilmiştir. Hisse senedi, son 24 saatte %3.85 artış, son bir haftada %7.05 artış, son bir ayda %52.41 artış, son altı ayda %638.60 artış, son bir yılda %395.92 artış ve son beş yılda %4094.48 artış göstermiştir.

Şirket hissenin yükselecek mi sorusuna kesin cevap vermek zordur. Fakat MIATK hisseyle ilgilenen yatırımcılar şirket bilançosuna göre işlem yapabilirler.

Kaynak: Hatice Zeybek