Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haftanın hava durumu raporunu yayınladı. Bugün, İstanbul başta olmak üzere 13 il için sarı kodlu hava durumu uyarısı yapıldı.

Ülke genelinde bulutlu ve yağışlı bir hava hakim olacak. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve yüksek bölgeleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey bölgelerinde kar yağışı ve karla karışık yağmur bekleniyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün en son yaptığı analizlere göre, ülkemizin büyük bir kısmının yoğun bulutlu ve yağışlı olacağı öngörülüyor. Yağışların genel olarak sağanak şeklinde ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Alaşehir'de 58 yıllık tapu hasreti sona erdi Alaşehir'de 58 yıllık tapu hasreti sona erdi

Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek bölgeleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor.

Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay’ın kıyı bölgelerinde yağışların yerel olarak güçlü olması tahmin ediliyor. 

Tahminlere göre, ülkemizin kuzeybatı bölgelerinde hava sıcaklıkları 2 ila 8 derece düşecek, ancak diğer bölgelerde önemli bir değişiklik beklenmiyor. Genel olarak, hava sıcaklıklarının mevsim normalleri etrafında seyretmesi öngörülüyor.

Rüzgarın genellikle güneyden esmesi, Marmara ve Karadeniz’de ise kuzey yönlerden hafif ve zaman zaman orta şiddette, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında ise kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklenmektedir.

Meteoroloji, İstanbul dahil 13 il için sarı kodlu uyarı verdi.

Sarı kod verilen iller şöyle:

Artvin, Bursa, Giresun, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Rize, Sakarya, Trabzon, Zonguldak, Bartın, Yalova, Düzce.

Kaynak: Haber Merkezi