Ege Denizi'nde hafta sonu için meteorolojik uyarılar peş peşe gelirken, vatandaşlar ve denizciler fırtına beklentisi karşısında uyarıldı. Kuzey Ege'de yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren güney ve güneybatıdan esmeye başlayacak rüzgarın, öğle saatlerinde kuzeyli yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Bu şiddetli rüzgarın Pazar günü öğle saatlerinden sonra kuzeyinde etkisini yitireceği öngörülüyor.

Manisa hafta sonuna kar ile mi uyanacak? Manisa hafta sonuna kar ile mi uyanacak?

Aynı şekilde Güney Ege'de de yarın sabah saatlerinde kuzeyinde güney ve güneybatıdan başlayacak olan rüzgarın, öğle saatlerinde geneli batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu fırtınanın da Pazar günü akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmekte.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, beklenen fırtına nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar da dahil olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgili kurumların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini vurguluyor. Fırtınanın başlangıç ve bitiş zamanları olarak 18 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 06:00 ile 19 Kasım 2023 Pazar günü saat 18:00 arasındaki zaman dilimi belirtiliyor.

Bu uyarılar doğrultusunda deniz üzerinde faaliyet gösteren tüm bireylerin ve kurumların gerekli güvenlik önlemlerini alması, özellikle deniz ulaşımında yaşanabilecek gecikme ve iptaller için alternatif planlamalar yapılması önem arz ediyor. Ayrıca kıyı bölgelerinde yaşayanların da fırtına sırasında meydana gelebilecek su baskınlarına ve diğer risklere karşı hazırlıklı olmaları tavsiye ediliyor.

Kaynak: Pınar Gezici-Hatice Zeybek