Toz taşınımı, Meteoroloji'den yapılan son açıklamanın ardından bir kez daha gündeme geldi. Meteoroloji o illeri uyardı. İşte ayrıntılar...

Sağanak yağışlar sürecek

Meteoroloji'den yapılan hava durumu tahmin raporuna göre; yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Trakya, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Afyonkarahisar, Denizli, Isparta: Burdur, Konya'nın kuzey kesimleri, Mersin'in iç kesimleri ile Ş. Urfa çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Kandilde el öpülür mü? Kandillerde büyüklerin eli öpülür mü? Kandilde el öpülür mü? Kandillerde büyüklerin eli öpülür mü?

Meteoroloji O İlleri Uyardı! Suriye'den Toz Fırtınası Geliyor (2)

Suriye'den toz taşınımı uyarısı

Tozun iç ve güney bölgelerde bazı yerlerde hareket edeceği bekleniyor. Karadeniz’in iç ve dağlık kesimleri ile Doğu Anadolu’daki eğimli alanlarda çok kar varken çığ tehlikesine dikkat edilmesi istendi. Hava sıcaklığı Batı’da 3 ila 5 derece yükselecek, iç ve doğu bölgelerde 3 ila 7 derece düşecek.

Meteoroloji O İlleri Uyardı! Suriye'den Toz Fırtınası Geliyor (3)

Toz Taşınımı nedir?

Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için çok önemlidir. Türkiye ve civarındaki çöl (Sahra, Arabistan vb.) ve yarı-kurak bölgelerden gelen toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan sağlığı ve aktiviteleri için çok kritiktir. Solunum yolu ve kalp hastalığı olanlar ile yaşlılar ve çocuklar, toz taşınımının en çok zarar gören grubudur. Afrika’da yapılan araştırmalar, çocuklarda menenjit hastalığı ile toz fırtınaları arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Toz fırtınaları, hava ve deniz taşımacılığını da olumsuz etkilemektedir. Toz kaynaklı bölgelere yakın yerlerde, fırtınaların olduğu zamanlarda havalimanları kapanmakta, karayolu taşımacılığında ise büyük problemler yaşanmaktadır.

Meteoroloji O İlleri Uyardı! Suriye'den Toz Fırtınası Geliyor (5)

Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen çöl tozlarından etkilenmektedir. Ülkemize gelen toz taşınımı, Basra alçak basınç merkezinin daha aktif olduğu İlkbahar, sonbahar ve yaz mevsimlerinde daha fazla olmaktadır. Ayrıca, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), ana iklim faktörlerinden biri olan atmosferik aerosollerin çok önemli bir parçası olarak tozu tanımaktadır. Bölgemizdeki ülkeler, toz fırtınasına çok fazla maruz kalmakta ve ağır şekilde etkilenmektedir. Güncel iklim tahminlerine göre, kuraklık olayının sıklığı ve şiddeti arttıkça, toz ve kum fırtınaları da daha sık görülecektir.

Toz taşınımı zararları ne?

Toz taşınımının zararları şunlardır:

  • Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar için sağlık riski oluşturur.
  • Hava ve deniz ulaşımında aksamalara ve görüş mesafesinde azalmaya neden olur.
  • Yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağışlara sebep olur.
  • Hava kalitesinde düşüşe ve iklim değişikliğine katkıda bulunur.

Toz taşınımından korunmak için maske takmak, evlerin cam ve kapılarını kapatmak, dışarı çıkmamak gibi önlemler alınması önerilmektedir

Kaynak: Haber Merkezi