Babasına dair iddialarla gündemde olan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevini bıraktı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu kararın Erkan’ın kendi seçimi olduğunu ve uygulanmakta olan ekonomi politikasının değişmeyeceğini belirtti. Peki Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Kimler? İşte ayrıntılar...

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Kimler?

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları şunlardır:

  • Dr. Osman Cevdet Akçay
  • Hatice Karahan

Osman Cevdet Akçay kimdir?

Osman Akçay, 1961’de Trabzon’da dünyaya geldi ve 1983’te Boğaziçi Üniversitesi’nden Ekonomi diploması aldı. Daha sonra Amerika’da The City University of New York’ta Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1985-1991 yılları arasında aynı üniversite ve diğer kolejlerde akademik görevlerde bulundu. 1992’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı ve doçent oldu.

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Kimler (1)

2001’de Koç Üniversitesi’ne geçti ve 2009’a kadar hem öğretim üyesi hem de Koçbank ve Yapı ve Kredi Bankası’nın başekonomisti olarak çalıştı. 2009-2018 yılları arasında sadece banka başekonomisti olarak görev yaptı. 2018’de kısa bir süre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalıştıktan sonra Fiba Group’ta danışmanlık yaptı. 2023’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Hafize Gaye Erkan neden istifa etti?

Hatice Karahan kimdir?

İstanbul'da 1978 yılında dünyaya gelen Hatice Karahan, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden 1999 yılında mezun oldu. 2001 yılında aynı üniversitede İktisat alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Karahan, akademik kariyerine ABD'de devam etti.

12 saat içinde tam 8 deprem! 12 saat içinde tam 8 deprem!

Syracuse Üniversitesi'nde 2006 yılında ekonomi doktorasını bitiren Karahan, bu üniversitenin bünyesinde bulunan Center for Policy Research'te çeşitli araştırmalara katıldı.Türkiye'ye geri döndükten sonra, farklı üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan Karahan, aynı zamanda TÜBİTAK'ta danışman olarak görev aldı. Karahan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi Türkiye'nin önde gelen iş kuruluşlarında da uzun süre ekonomi danışmanı olarak çalıştı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Kimler (2)

2015 yılından itibaren İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü'nün kurucu başkanı olan Karahan, 2020 yılında profesörlük unvanını aldı.2017 yılında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanan Karahan, Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nde de iki yıl boyunca ekonomi alanında konuk akademisyen olarak bulundu.

Yeni Merkez bankası Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

Kaynak: Haber Merkezi