2024 yılında asgari ücret, ocak ayında yapılan zamla 17 bin 2 lira seviyesine yükseltilirken, yıl içinde ara bir zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu.

Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda, “2024 yılında asgari ücretin yılın ikinci yarısında güncellenmeyecek olmasının, parasal sıkılığın etkinliğini artırarak dezenflasyonist sürece önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir” ifadesi yer almaktadır.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde, Ocak ayında 17.002 TL olarak belirlenen asgari ücretin ara bir zamla yükseltilebileceği iddiaları kulislerde konuşuluyor. Dün açıklanan yılın ilk enflasyon raporunda, bu konuyla ilgili dikkat çeken ifadeler yer alıyor.

2024 yılında asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Ara zam beklentisi olan milyonları üzecek bir raporda, 2024’te asgari ücrete ara zam yapılmayacağına işaret edilerek “2024 yılında asgari ücretin yılın ikinci yarısında güncellenmeyecek olmasının, parasal sıkılığın etkinliğini artırarak dezenflasyonist sürece önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir” ifadelerine yer verilmiştir.

“Son yıllarda asgari ücretin yılda iki defa güncellenmesinin önemli etkisiyle ücret artışlarının talep etkisi giderek daha baskın hale gelmiştir” denilen raporda “Bu doğrultuda, 2024 yılında asgari ücretin bir kez güncellenecek olması, parasal sıkılaştırmanın etkinliğine yılın ikinci çeyreğinde katkı sağlayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

ASO KOBİ’lere teknik destek verecek ASO KOBİ’lere teknik destek verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kasım ve aralık aylarında yaptıkları açıklamalarda 2024 yılında asgari ücrete sadece tek bir zam yapılacağını belirtmişlerdi.

Kaynak: Haber Merkezi