Gezi Parkı davası kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılıp İstanbul’un Silivri ilçesindeki Marmara Cezaevi’ne gönderilen şehir plancısı Tayfun Kahraman’ın eşi Meriç Demir Kahraman'ın kim olduğu, hayatı ve biyografisi merak konusu oldu. Vatandaşlar Meriç Demir Kahraman'ın kim olduğunu arama motorlarında aratıyor. Peki, Meriç Demir Kahraman kimdir?  Neden gündem oldu? İşte ayrıntılar...

Meriç Kahraman kimdir?

Şehir plancısı ve akademisyen olan kişi, 2002 yılında İstanbul Kabataş Erkek Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Programı’nda 2011 yılında yüksek lisansını tamamladı. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde doktora yaptı. 2011-2017 yılları arasında aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

Meriç Kahraman kimdir Kaç yaşında ve nereli Meriç Kahraman neden gündem oldu (2)

Kentsel tasarım ve şehir planlama alanlarında öğrencilere ders verdi. 2015-2016 döneminde, Katolik Leuven Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde misafir araştırmacı ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bu süre zarfında, farklı kültürlere sahip öğrencilere kentsel tasarım konularında eğitim verdi.

Meriç Kahraman kimdir Kaç yaşında ve nereli Meriç Kahraman neden gündem oldu (1)

2022 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Planlama Başkanlığı (İBB İPA) bünyesinde bulunan Vizyon 2050 ofisinde çalışıyor. Şehir planlama ve kentsel tasarım alanlarında projeler yürütüyor. Bağımsız araştırmacı olarak kariyerine devam eden kişi, çeşitli üniversitelerde kentsel tasarım ve şehir planlama dersleri veriyor.

Meriç Kahraman neden gündem oldu?

Meriç Demir Kahraman, Gezi Davası’ndan 18 yıl hapis cezasına çarptırılan eşi Tayfun Kahraman hakkında yayımladığı videoda, yargılamadaki dosyanın temelini FETÖ’cü polis ve savcılarca atıldığını belirtti. Kahraman, şehir plancısı eşinin iktidarla görüşen heyette yer aldığını belirterek, bu dönemdeki sağduyulu açıklamalarını hatırlattı.

X’ten konu hakkında video paylaşan Kahraman, şunları söyledi:

“2013 yılında yaklaşık 10 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Gezi Parkı eylemlerine katıldı. Bunlara ben de dahilim. Barışçıl bir protestoyu kaosa çevirmek isteyen güçler çadırları yakarak, şiddet uygulayarak olayların çığırından çıkmasına yol açtı. Aynı güçler 15 Temmuz’da milli iradeye karşı darbe yapmaya kalkıştı. Sonradan birçok kumpasın planlayıcısı olduğu ve bugün FETÖ olarak andığımız örgüt o gün de karanlık bir oyun tezgahladı.

Meriç Kahraman kimdir Kaç yaşında ve nereli Meriç Kahraman neden gündem oldu (3)

Fikret Çıracı kimdir? Fikret Çıracı neden öldü? Fikret Çıracı hangi partidendi? Fikret Çıracı kimdir? Fikret Çıracı neden öldü? Fikret Çıracı hangi partidendi?

Eşim Tayfun Kahraman o dönemde konunun hukuk çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesi ve kaosun önlenmesi için çalışanlardan biriydi.

Hem TMMOB Şehir Plancısı Odası İstanbul Şubesi Başkanı olarak hem de anayasal ve kamusal görevi gereği deprem toplanma alanı olan Gezi Parkı’nın yapılaşmaya açılmaması için hukuki girişimlerde bulundu hem de Başbakan’ın seçimiyle oluşturulan ve kendisiyle görüşerek olayları sakinleştirmeye çalışan heyetin içindeydi.

Bugün geldiğimiz noktada Gezi’deki barışçıl eylemlerden kaos çıkarmaya çalışan FETÖ mensubu savcı ve polislerin düzmece delillerle hazırladığı cebir ve şiddete ilişkin hiçbir unsur içermeyen iddianameyle eşim 18 yıl hapse mahkum edildi.

''Erdoğan Tayfunla görüştü''

Kamuoyuna sesleniyorum; sayın Recep Tayyip Erdoğan, Tayfun ile doğrudan görüştü. Hükümet Gezi eylemleri sırasında eşimle sürekli irtibat halindeydi. (Dönemin) Başbakan Vekili Bülent Arınç’la yapılan toplantıya da Tayfun katıldı. Gezi Eylemleri’nin şiddete dönüşmemesi için eşim de dönemin hükümet yetkilileri kadar çaba harcadı.

Kamuoyuna soruyorum; hükümeti düşürmek isteyen birisi böyle mi konuşur? (Videoda Kahraman’ın şu ifadelerine yer verildi: 'Başbakan’ın tarafımıza yapılan açıklamalarını ülkemizin, tüm kamuoyunun Gezi sakinlerinin takdirine bırakıyoruz. Buradan çıkan pozitif yönlü yaklaşımı değerlendirmelerini buluyoruz.')

Soruyorum; bu hukuksuzluğu kim ne için yapıyor, bundan ne kazanıyor ve ülkemiz ne kaybediyor?

Bu yanlıştan dönülmesi için lütfen herkes Gezi Davası dosyasını incelesin. Bizler yargı içindeki grupların devlet krizi çıkartmak pahasına masumlar üzerinden yürüttüğü bu  kirli oyunun parçası olmak istemiyoruz.

Bizler devletin temeli olan adaleti 100 yaşına giren Cumhuriyetimizin kurumları eliyle bu toprakların derin vicdanı ve irfanıyla 2013 yılında yaptığımız gibi sağduyu ve ortak akılla sağlayabileceğimize inanıyorum."

Meriç Kahraman kaç yaşında?

Meriç Kahraman 1984 doğumludur. Yani 39 yaşınadır.

Meriç Kahraman aslen nereli?

Meriç Kahraman aslen İstanbulludur.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek