Max Manus: Savaş Adamı, direniş savaşçısı Max Manus'un (9 Aralık 1914 - 20 Eylül 1996)hayatındaki gerçek olaylara dayanan,2008 yapımı bir Norveç biyografik savaş filmidir. Bugün Beyaz Tv ekranlarında yayınlanacak bu filmin konusu, oyuncuları merak ediliyor. İşte detaylarıyla haberimizde açıkladık...

Max Manus: Savaşın Adamı (Max Manus: Man of War) filmin konusu ne?

Finlandiya'daki Kış Savaşı sırasında gönüllü olarak Sovyetlerle savaştıktan sonra , yaşadıklarının etkisinde kalan Max Manus , Norveç'e geri döner ve buranın Naziler tarafından işgal edildiğini görür. Almanlara karşı mücadelelerinde Norveç direniş hareketine katılarak yasadışı propaganda yapıyor, ancak hücresi çok geçmeden tespit ediliyor ve pencereden atladıktan sonra tutuklanıyor.

Max Manus Savaşın Adamı (Max Manus Man Of War) Filmin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi

Hastaneye kaldırıldıktan sonra İskoçya'ya kaçmayı başarır ve burada sabotaj ve dezenformasyon konusunda İngiliz Komando eğitimi alır. Arkadaşı Gregers Gram ile Norveç'e dönen ilk görevi Alman tedarik gemilerine saldırıdır. Olağanüstü derecede başarılıdır ve yerel Gestapo şefi Siegfried Fehmer için özel bir hedef haline gelir.

Max Manus Savaşın Adamı (Max Manus Man Of War) Filmin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (1)

Ancak Manus yakalanmaktan kaçınır ve Gram ve Gunnar Sønsteby ile birlikte sözde " Oslo Çetesi "ni oluşturur ve diğerleriyle birlikte Norveç kralından bir madalya alır .

Tarafsız İsveç'teki Stockholm, müttefik askeri hizmetinde Norveçliler için bir buluşma noktası haline geliyor. Burada Gram, Manus'u İngiliz konsolosluğunda Norveç bağlantısı olarak çalışan evli bir kadın olan "Tikken" ile tanıştırır ve ikisi bir ilişki geliştirir.

Max Manus Savaşın Adamı (Max Manus Man Of War) Filmin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (2)

Savaş daha acımasız hale geldikçe Manus'un birçok arkadaşı hayatını kaybeder ve o, hayatta kalan kişi olduğu için kendisini suçlamaya başlar. 16 Ocak 1945'te o ve Roy Nielsen , ertesi gün kargo gemisi Donau'yu batıran deniz salyangozu mayınları yerleştirmeyi başardılar . Savaştan sonra, şansının zayıf olması nedeniyle hapisteki Fehmer'le tanışır ve herkesin savaşın anlamsızlığının kurbanı olduğunu anlar. 

Max Manus Savaşın Adamı (Max Manus Man Of War) Filmin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (3)

Film, açılış haftasonunda yaklaşık 140.500 kişi tarafından izlendi; bu, bir Norveç filmi için ulusal rekordur. Önceki rekor 101.564 ile aynı yılın başında korku filmi Cold Prey 2'ye aitti .Film ikinci haftasında da popülerliğini korudu.

Geleneksel olarak pek çok yüksek profilli galanın olduğu Noel hafta sonu boyunca Max Manus, 133.923 kişi tarafından izlendi, bu da tüm sinema ziyaretçilerinin %55'ine karşılık geliyordu. Bu, listedeki bir sonraki film olan Jim Carrey'in başrol oynadığı Yes Man'den 100.000 daha fazla ziyaretçi anlamına geliyordu . Film ilk iki haftada 317.000'den fazla kişi tarafından izlendi. 27 Aralık 2009 itibarıyla 1.161.855 bilet satılmıştı. 

2009'da Max Manus, Toronto, Ontario'daki Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gala gösterimi için seçilen ilk Norveç filmi oldu. Toronto sunumu filmin uluslararası prömiyeri olacaktı.

Max Manus: Savaşın Adamı (Max Manus: Man of War) oyuncuları kim?

Merakla beklenen Max Manus filminin oyuncu kadrosunda şu isimler yer almaktadır;

 • Aksel Hennie Max Manus rolünde
 • Agnes Kittelsen , Ida Nikoline "Tikken" Lindebrække rolünde
 • Nicolai Cleve Broch Gregers Gram rolünde
 • Petter Næss Kaptan Martin Linge rolünde
 • Kyrre Haugen Sydness Jens Christian Hauge rolünde
 • Knut Joner Gunnar Sønsteby rolünde
 • Viktoria Winge Solveig Johnsrud rolünde
 • Christian Rubeck Kolbein Lauring rolünde
 • Mats Eldøen Edvard Tallaksen rolünde
 • Hauptsturmführer Siegfried Fehmer rolünde Ken Duken
 • Stig Henrik Hoff Polis Yüzbaşı Eilertsen rolünde
 • Roy Nielsen rolünde Pål Sverre Hagen
 • Jakob Oftebro Lars Emil Erichsen rolünde
 • Ron Donachie Albay John Skinner Wilson rolünde
 • Oliver Stokowski Oberscharführer Karl Höhler rolünde

Max Manus: Savaşın Adamı (Max Manus: Man of War) ne zaman çekildi?

Film, 3 Aralık 2007'de Norveç Film Fonu'ndan destek aldı ve çekimler Şubat 2008'de başladı. 50 milyon kronu aşan bütçesiyle yapım, Norveç standartlarına göre muazzamdı. Yaklaşık 1.800 figüran katıldı ve kamera arkasında yaklaşık 2.000 kişi çalıştı.

Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir? Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir?

Max Manus Savaşın Adamı (Max Manus Man Of War) Filmin Konusu Ne Oyuncuları Kim Ne Zaman Çekildi (4)

Gerçekçi bir etki yaratmak için, Oslo'nun bazı kısımları 1940'ların başı görünümüne dönüştürüldü; bu, 60 yılı aşkın bir süredir ilk kez parlamento binasının çatısında Nazi Almanyası bayrağının dalgalandırılmasını da içeren bir süreçti. İsveç'in Stockholm kentindeki bazı büyük setler, 1989'da gösterime giren İsveç filmi 1939'dan sahnelerdi.

Kaynak: Haber Merkezi