Peynir denildiğinde akıllarda bir Fransız mutfağı canlanır önce. Malum peynir ve şaraptan oluşan yemek kültürlerinin en önemli detayıdır. Tabi bütün leziz peynirler de onlara ait değildir. İtalya ve ülkemiz de peynir konusunda gayet adını duyurmuştur.

Tiramisuları büyük bir iştahla yediren bir peynirden söz edeceğiz sizlere. Bize göre o bir İtalyan kaymağı, onlara göre “mascarpone”. Kafelerde yediğiniz tatlıların lezzet sırrı olan mascarpone peyniri hakkında şöyle bir inceleme yapalım sizlerle...

Mascarpone peyniri nedir?

Mascarpone peyniri, 16. ve 17. yüzyıllarda İtalya’da ünlenmiştir. Kaymak ve krema gibi yumuşak ve lezzetli bir peynirdir. Tatlılara katıldığında harika bir tat verir. Ülkemizde nadir bulunur. Pahalı bir peynir olduğu için sadece bazı markalar üretir. Her markette de rastlayamazsınız. Ama üzülmeyin. Evinizde kolayca mascarpone peyniri yapabilirsiniz.

Mascarpone nedir ne işe yarar Mascarpone peyniri nasıl bir peynirdir (2)

Tatlılarda gözünüze çarpan bir rengi vardır. Bembeyaz değil, kremaya benzeyen sarımsı bir renktedir. Kakaolu keklerle çok iyi gider. Mascarpone peyniri taze tüketilmelidir. Paket açıldıktan sonra çabuk bitirmek gerekir. Zaten tatlılara kattığınızda çok seveceksiniz.

Mascarpone peyniri yağlı bir peynirdir. Lezzetini yağından alır. Neredeyse %80’i yağdır. İnek sütü veya manda sütü ile yapılır. Bu leziz peynir, son zamanlarda büyük restoranların ilgisini çekmektedir. Ayrıca pH değeri, diğer peynirlere göre daha yüksektir.

Aleviler neden namaz kılmaz camiye gitmez? Aleviler neden namaz kılmaz camiye gitmez?

Macarpone peyniri ne işe yarar?

Tiramisu ile ünlü olsa da, aslında bir İtalyan kahvaltı peyniridir. Tatlılara kremsi bir tat kattığı doğrudur. Domates ve ekmek ile kahvaltıda yendiğinde ise farklı bir lezzet verir.

Mascarpone nedir ne işe yarar Mascarpone peyniri nasıl bir peynirdir (1)

Cheesecake yaparken limonlu, çilekli, vişneli, çikolatalı veya damak tadınıza uygun malzemeler kullanabilirsiniz. Tiramisu ise zaten bu peynir sayesinde lezzetlidir. Pasta severlerin merak ettiği bir konu vardır. Mascarpone ile labne aynı mıdır? Labne peyniri yoğurt ve tuz içerirken mascarpone peyniri daha az tuzludur. Ayrıca süt yağının %80’ini içerir. Bu iki peynir sık sık birbirine karıştırılır…

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek