Bilim insanları, bahçe işleri veya bisiklete binmek gibi faaliyetlerin erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini, ancak bunun için yeterince şiddete sahip aktiviteler yapmak gerektiğini söylüyorlar.

Bir araştırmaya göre, günde sadece yarım saat egzersiz yapmak, çok fazla oturmanın risklerini dengelemek için yeterli olabilir.

Masabaşı çalışanlar dikkat

Araştırmacılar, günde 30 ila 40 dakika arasında herhangi bir yorucu aktivitenin hareketsiz kalmanın neden olduğu zararı azaltmaya yardımcı olabileceğini savunuyorlar.

Çalışmaları, uzun süre masa başında ya da koltukta oturan kişilerin erken ölüm riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Ancak bu kişiler bisiklete binmek, tempolu yürüyüş yapmak ya da bahçe işleriyle uğraşmak gibi yoğun egzersizler yaparlarsa, riskleri en aza indirgemiş olacaklardır.

Norveç Spor Bilimleri Okulu'ndan Profesör Ulf Ekelund şunları söyledi: "Daha yüksek hareketsizlik süresi, daha az aktif bireylerde daha yüksek ölüm oranı ile ilişkilidir.

"Yaklaşık 30 ila 40 dakika orta ila şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivite yapan aktif bireylerde, yüksek hareketsizlik süresi ile ölüm riski arasındaki ilişki, düşük miktarda hareketsizlik süresi olanlardan önemli ölçüde farklı değildir."

Masabaşı çalışanlar dikkat  Günde 30-40 dakika spor şart ANTRENAMN

Sağlık örgütleri, insanların her gün bir tür fiziksel aktivite yapmasını ve yetişkinlerin haftada en az iki kez kuvvet antrenmanı yapmayı hedeflemesini önermektedir.

Kılavuza göre, haftada iki buçuk saat orta yoğunlukta tempolu yürüyüş gibi aktivite yapmaya çalışmalıdırlar.

Göz teması kuramayan çocuklardaki gizli gerçek Göz teması kuramayan çocuklardaki gizli gerçek

Daha önce yapılan araştırmalar, oturarak geçirilen zamanın, uyuma ya da ayakta durma dahil diğer tüm aktivite düzeylerine kıyasla kalp krizi ve felç riskini artırdığını göstermiştir.

British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan son çalışma, uzun süre oturmanın riskini azaltmak için insanların ne kadar egzersiz yapması gerektiğini inceledi.

Araştırmacılar, dört ila 14,5 yıl boyunca fitness takip cihazı takan 44.000'den fazla orta yaşlı ve yaşlı yetişkinin verilerini analiz etti ve bu süre zarfında 3.451 kişi öldü.

Katılımcılar, günde 8,5 ila 10,5 saat arasında değişen, ortalama ne kadar hareketsiz zaman geçirdiklerine göre gruplara ayrıldı.

Ayrıca, günde ortalama sekiz dakika ile 35 dakika arasında değişen orta ila şiddetli yoğunluktaki fiziksel aktivite sürelerine göre de gruplara ayrılmışlardır.

Sonuçlar, en fazla hareketsiz zaman geçirenlerin herhangi bir nedenden ölme olasılığının en yüksek olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, en fazla zamanı orta düzeyde fiziksel aktivite yaparak geçirenler, en az zamanı hareketsiz geçirenlerle benzer bir riske sahipti.

Profesör Ekelund şunları söyledi: "Sonuçlarımız, erken ölüm riskini azaltmak için fiziksel aktivite ve hareketsiz zamanın farklı şekilde birleştirilebileceğini göstermektedir. 

"Hareketsiz zaman ile daha yüksek ölüm riski arasındaki ilişki, MVPA'da harcanan zamanın en yüksek üçte birlik diliminde yer alanlarda tamamen ortadan kalkmasa da zayıflamış görünmektedir."

Kaynak: Haber Merkezi