Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Adıyaman'da verdiği seminerde Marmara Bölgesi'nde ciddi bir depremin beklediğini ve bu deprem gerçekleşirse binlerce kişinin hayatını kaybedebileceği konusunda korkutan açıklamalarda bulundu. Moriwaki, seminer sırasında katılımcılara depremle ilgili önemli bilgiler verdi.

Moriwaki, Marmara Bölgesi'nde beklenen depremin 7.9 büyüklüğünde veya daha fazla olabileceğini ifade etti. Ayrıca, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın uzun bir süredir kırılmadığını belirtti ve Kahramanmaraş, Adıyaman gibi bölgelerde yaşanan son depremlerin ardından bu bölgede artçı sarsıntıların devam edeceğini söyledi. Ancak, Moriwaki, bu bölgelerde aynı büyüklükte bir depremin tekrar yaşanmasını beklemiyor.

Şener Şen'in oynadığı Çıplak Vatandaş filminin konusu ne? Oyuncuları kim? Ne zaman çekildi? Şener Şen'in oynadığı Çıplak Vatandaş filminin konusu ne? Oyuncuları kim? Ne zaman çekildi?

Moriwaki, gelecekteki depremler hakkında sorulara da cevap verirken, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Hatay'dan sonraki kısmının, Güney bölgesinde, Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş gibi bölgelerde, ayrıca Marmara ve İzmir'de depremler olabileceğini düşündüklerini belirtti. Moriwaki, Türkiye ve Japonya gibi deprem riski taşıyan ülkelerin her yerinde deprem olabileceğini vurguladı ve Türkiye'nin bu enerjiyi biriktirdiğini, ancak henüz depreme dönüşmediğini belirtti.

Marmara Bölgesi için Japon deprem uzmanı Moriwaki'den korkutan açıklama Binlerce kişi hayatını kaybedebilir

Moriwaki ayrıca, Marmara Bölgesi için özellikle İzmir'den sonra deniz içinde bir fay kırılması durumunda 7.7 ila 7.9 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini ve bu nedenle binaların iyi temeller üzerine inşa edilmesi gerektiğini, zemin iyileştirmenin ardından bina inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, izinsiz inşaatların Türkiye'de ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Son olarak, Moriwaki, 6 Şubat depreminin yaşandığı bölgede yeni büyük bir deprem beklenmediğini ancak Marmara Bölgesi'nin dikkatle izlenmesi gerektiğini vurguladı. Marmara Bölgesi'nde deprem yaşanması durumunda, bu depremin 6 Şubat depreminden çok daha fazla can kaybına neden olabileceğini ve bu bölgenin nüfus yoğunluğu nedeniyle sonuçların çok kötü olabileceğini belirtti.

Kaynak: İHA