Şehzadeler İlçe Tarım Müdürlüğü’nün çiftçilere attığı ‘Biogaz tesisi atıkları toprakta çoraklaşmaya ve yer altı-üstü sularda kirliliğe neden olacak’ mesajı vatandaşları endişeye sevk etti. Konudan tüm Manisalı vatandaşların haberdar edilmesini isteyen duyarlı vatandaşlar, Manisa Su ve Kanal İdaresi (MASKİ) önünde bir basın açıklaması yaptı. Evlerde kullanılan suyun zehirli olup olmadığının açıklığa kavuşturulmasını isteyen vatandaşlara, CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ferdi Zeyrek ve CHP Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Gülşah Durbay da destek verdi. Duyarlı vatandaşlar adına açıklama yapan Uğur Doğan, “Bu kent gerçekten bu kadar sahipsiz mi” diye sordu.

Şehzadeler İlçe Tarım Müdürlüğü'nün biogaz tesisi atıkları ile ilgili atmış olduğu mesaj, "Manisa'da insan sağlığı hiçe mi sayılıyor?" sorusunu gündeme getiridi. Şehzadeler ilçesinde ikamet eden bir grup duyarlı vatandaş, MASKİ'den açıklama beklediklerini ifade ettiler. Duyarlı vatandaşlar adına açıklamada bulunan Uğur Doğan, MASKİ’nin kamuouyunu aydınlatması gerektiğini belirterek; “31 Ocak öğle saatlerinde Şehzadeler İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından ilçemizdeki Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerimizi bilgilendirmek amacıyla 31/01/2024 tarihli bir SMS mesajı gönderildiğine dair tarafıma bazı bilgiler ulaşmıştı. Bu mesajda; Biyogaz tesisi atıklarından Manisa İl Tarım Müdürlüğünce alınan numuneler neticesinde tuzluluk düzeyinin çok yüksek olduğu, tarım arazilerinde tuzluluğun artmasına ve çoraklaşmaya neden olacağı, ayrıca yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında nitrat kirliliğine neden olacağına yönelik bilgilendirme yapılmakta” dedi. 

Ferdi Zeyrek Maski Su Açıklaması 1

Ak Parti Şehzadeler meclis aday listesi açıklandı! Ak Parti Şehzadeler meclis aday listesi açıklandı!

“BU OLAYDA NE TEDBİRLERİ ALDINIZ?”
Manisa'da içme sularının yeraltı sularından sağlandığını ifade eden Doğan, “Böylesine önemli bir durumda sadece çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerimizin bilgilendirilmesinin dışında başta Manisa Tarım İl Müdürlüğü ve bu kente yeraltı su kaynaklarından elde edilen içme suyunu evlerimize kadar ulaşımından sorumlu Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü halkın sağlığını tehdit eden böylesine önemli bu olay karşısında ne yapmışlardır ne gibi önlemler alınmıştır. Bunları bilmek öğrenmek Manisa halkı olarak hepimizin yasal hakkı değil mi?  Verimli tarım arazilerinin bulunduğu Gediz ovasına sahip bu kent gerçekten bu kadar sahipsiz mi? Bu kentte yaşayan insanların sağlığı böylesine hiçe sayılacak kadar değersiz mi?” diye sordu.  

Doğan açıklamasının ardından MASKİ’ye konuyla ilgili bilgilendirme isteyen bir dilekçe verdi.

Muhabir: Haber Merkezi