Manisa İzmir'den sonra Ege bölgesinin en büyük ikinci şehri olarak karşımıza çıkıyor. Manisa sanayi ve tarım alanlarındaki başarısı ile ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlıyor. Manisa'lı vatandaşlar Manisa hakkında pek çok sorunun cevabını merak ediyor. Bu sorulardan birisi de Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi? Sorusu işte bu sorunun cevabı haberimiz içerisinde yer alıyor.

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi? İşte cevaplar...

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi?

Manisa

Manisa, Türkiye’nin 14. en kalabalık ili ve Ege Bölgesinin ortasında bulunan bir şehirdir. 2022 yılında nüfusu 1.468.279 kişi olarak belirlenmiştir. Manisa, doğuda Uşak ve Kütahya, güneyde Aydın ve Denizli, kuzeyde Balıkesir ve batıda İzmir ile komşudur. 27°08’ ile 29°05’ doğu boylamları arasında ve 38°04’ ile 39°58’ kuzey enlemleri arasında yer alır. Büyükşehir statüsüne sahip olan Manisa, 17 ilçeden oluşur. İzmir’den sonra Ege Bölgesinin nüfus ve ticaret açısından ikinci büyük şehri olan Manisa, tarihi ve kültürel zenginliğiyle de tanınır. “Şehzadeler Şehri” diye de anılan bu yer, mesir macunu, sultaniye üzümü ve Manisa Tarzanı gibi özellikleriyle ünlüdür. Eski zamanlarda “Magnesia” ya da “Magnesia ad Sipylum” ismiyle anılan şehir, Spil Dağı’nın yamacında kurulmuştur. Gediz Nehri de şehrin büyük bir kısmından akar.

Haluk Bilginer ve Angelina Jolie'nin başrol olacağı Maria filmi ne zaman vizyona girecek? Nerede yayınlanacak? Haluk Bilginer ve Angelina Jolie'nin başrol olacağı Maria filmi ne zaman vizyona girecek? Nerede yayınlanacak?

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi 1

Manisa Tarihi

Manisa’nın geçmişi Paleolitik Çağ’a kadar dayanır. Şehri kuranlar Yunanistan’ın Teselya Bölgesi’nde yaşayan Magnet adlı bir halktır. Magnetler, Batı Anadolu’ya göç ettiklerinde ilk olarak Menderes Nehri kenarında Magnesia isimli bir şehir kurmuşlardır. Daha sonra Sipylos Dağı’nın eteklerinde ikinci bir Magnesia şehri daha inşa etmişlerdir. Bu şehre Magnesia ad Sipylum ismini vermişlerdir.

Manisa, Malazgirt Zaferi’nden (1071) sonra Türklerin Anadolu’ya girişiyle birlikte Selçuklu egemenliğine girmiştir. Selçuklu komutanı Çaka Bey tarafından fethedilen şehir, 1097’de Bizanslılar tarafından geri alınmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra Saruhanoğulları Beyliği adıyla bağımsız bir beylik kurulmuştur. Bu beyliğin kurucusu Saruhan Bey, Afşar boyunun Saruhanlı kolundandır. Saruhan Bey’in babası Alpağı, dedesi ise Er Saru veya Saruhan adında bir Harezm emiri olup Selçuklulara hizmet etmiştir.

Manisa, 1412 yılında Osmanlı Devleti’ne katılmıştır. Şehir, Saruhan Sancağı olarak adlandırılmıştır. Manisa, Osmanlı padişah adaylarının siyasi eğitim aldıkları ve yönetim deneyimi kazandıkları önemli bir merkez olmuştur. Bu dönemde Manisa’da sancak beyi olarak görev yapan 16 şehzade arasında II. Murad, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, III. Murad, III. Mehmet ve I. Mustafa gibi padişahlar da vardır.

Manisa ve çevresi Osmanlı yönetimi altında genellikle huzurlu bir dönem yaşamıştır ancak 17. yüzyılda bazı ayaklanma ve baskın olaylarına maruz kalmıştır. Bunlar arasında Kalenderoğlu, Birgili Cennetoğlu gibi ayaklanmacılar ile Yusuf Paşa ve İlyas Paşa gibi devlet adamlarının hareketleri sayılabilir. 1833 yılında ise Manisa, Kavalalı İbrahim Paşa’nın liderliğindeki Mısır egemenliğine girmiş ancak kısa süre sonra tekrar Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır.

Kurtuluş Savaşında Manisa

Manisa, 26 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edilmiş ve 8 Eylül 1922’de Türkler tarafından kurtarılmıştır. Yunanlılar Batı Anadolu’dan çekilirken, arkalarında büyük bir yıkım ve acı bırakmışlardır. Orta Doğu tarihçisi Sydney Nettleton Fisher, Yunanlıların savunmasız Türklere zulmettiklerini ve geride bıraktıkları her yeri ateşe verdiklerini belirtmiştir. İskoç tarihçi Kinross ise Manisa şehrinin durumunu şöyle anlatmıştır: “Manisa şehri, tarihi bir öneme sahipti. Şehirde 18 bin bina vardı, ancak Yunanlıların geri çekilişi sonrasında sadece 500 tanesi ayakta kalabildi.” Bu geri çekilme sırasında çıkan ve 5-8 Eylül 1922 tarihleri arasında süren yangın, Manisa tarihinde büyük bir felaket olarak kaydedilmiştir. Bu yangına “1922 Manisa yangını” denir.

Manisa'nın Ekonomisi

Manisa, Türkiye’nin en büyük on birinci ili ve Ege Bölgesi’nin ikinci büyük sanayi ve ticaret kenti olarak önemli bir konuma sahiptir. 2018 yılında GSYİH açısından ₺63,4 milyar, kişi başına gelir açısından ise ₺44.631 değerine ulaşmıştır. 2013 yılında ise İGE ölçümünde 0,496 puan alarak otuz dokuzuncu sırada yer almıştır.

Manisa, gelişmiş organize sanayi bölgelerinden birine ev sahipliği yapar. Liman ve tren yolu gibi ulaşım imkanlarına yakın olan şehir, çok sayıda sanayi firmasının üretim tesisleri için tercih ettiği bir yerdir. 2005 yılında Financial Times gazetesi tarafından dünyanın en iyi yatırım kenti seçilen Manisa, Vestel, Indesit, Bosch, Schneider, E.C.A., Eczacıbaşı, Ülker, Keskinoğlu, Ferrero, İnci Akü gibi pek çok marka ve şirketin Türkiye’deki üretim merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi 2

Manisa, tarım açısından da zengin bir ildir. Gediz Nehri kenarında kurulan şehirde en çok üzüm yetiştirilir. Özellikle Sultani üzümü ile ülke tarımında önemli bir pay elde eden Manisa, zeytin yetiştiriciliği de yapmaktadır.

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi?

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi? sorusuna cevap olarak Alaşehir ilçesi denebilir.

Alaşehir İlçesi

Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi Alaşehir

Manisa Alaşehir, Ege Bölgesi’nde Manisa iline bağlı tarihi bir ilçedir. Bergama Kralı II. Attalos tarafından kurulan ilçe, Philadelphia adıyla anılmıştır. Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri olan St. Jean Kilisesi, ilçenin en önemli kültürel mirasıdır. Alaşehir, Bozdağ’ın kuzey eteklerinde, Kuzuçay vadisinde konumlanmıştır.

Alaşehir, tarım, hayvancılık ve sanayi ile gelişmiştir. Üzüm, zeytin, kiraz ve kayısı gibi ürünler yetiştirilmektedir. Ayrıca Vestel, Indesit, Bosch gibi pek çok sanayi firması ilçede üretim tesisleri kurmuştur. Alaşehir, doğal ve kültürel güzellikleriyle de ziyaretçilerini cezbeder. Alaşehir Ulu Camii, Yıldırım Beyazıt Camii, Kula Jeoparkı ve Bozdağ Kayak Merkezi ilçenin görülmeye değer yerlerindendir.

Sonuç olarak Manisa'nın en temiz havası olan ilçesi hangisi? Sorusuna cevap olarak Alaşehir İlçesi'dir diyebiliriz.

Kaynak: Mehmet Pamuk