Üzümün başkenti Manisa'da kuru üzüm fiyatlarının henüz daha açıklanmamış olması piyasalarda belirsizlik oluşturdu.

Geçen yıl 20 Ağustos'ta bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa'da açıklanan kuru üzüm alım fiyatları, Eylül ayının ilk haftasına girilmesine rağmen henüz daha açıklanmadı. 

Bu yıl mevsimsel faktörler nedeniyle üzüm bağlarında oluşan Mildiyö hastalığı rekolteyi düşürdü.  Çoğu üretici Mildiyö hastalığı nedeniyle bu yıl istedeği düzeyde hasat yapamıyor. Kaliteli üzümün bulunmaması ve rekoltenin düşük olması nedeniyle ihracatlık üzüm fiyatları ile ıskarta üzüm fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Iskarta üzüm fiyatlarının 8 ila 10 lira arasında alındğı ve her geçe gün fiyatların yukarıya doğru yükseliş trendinde olduğu şu günlerde piyası etkileyecek olan Kuru üzüm alım fiyatları halen daha açıklanmış değil.

Geçen yıl  9 numara kuru üzüm için 27 TL olan fiyatın bu yıl en az 65 lira olması bekleniyor. Rekoltenin az olması üzüm fiyatlarınıda her geçen yukarıya doğru tırmandırıyor. Kuru üzüm fiyatlarının açıklanmaması nedeniyle ıskarta üzüm fiyatlarının her geçen gün yukarıya doğru seyretmesi çoğu çiftçiyi kararsız bırakıyor. Üreticiler kurutacakları üzümleri fiyatların açıklanmaması nedeniyle ıskarta alım merkezlerine satmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan rahatsızlandı mı hasta mı? Sağlık durumu nasıl gezi neden iptal edildi? Cumhurbaşkanı Erdoğan rahatsızlandı mı hasta mı? Sağlık durumu nasıl gezi neden iptal edildi?

Üzüm üreticileri  kuru üzüm fiyatlarının bir an önce TMO tarafından açıklanmasını istiyor.

Haber-Mehmet Pamuk