Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, yanmış atıkların bertaraf edilmesi sırasında olası bir yangın riskine karşı 24 saat görev yapmaktadır. Dün yapılan ölçümlerde çevreye zararlı tehlikeli gaz bulunmadığını açıklandı.

Manisa Valiliği, Yunusemre ilçesindeki atık ara depolama işletmesinde çıkan yangınla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, tesis içi ve dışındaki yanmış atıkların lisanslı firmalar ve Yunusemre Belediyesi tarafından bertaraf edildiği, Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın da yangın ihtimaline karşı 24 saat gözetim yaptığı bildirildi. 

Valilik tarafından yapılan açıklamada, "09.09.2023 tarihinde ilimiz Yunusemre ilçesi Evrenos Mahallesinde atık ara depolama işletmesinde meydana gelen yangına ilişkin olarak; yangın sebebiyle işletmede meydana gelen sıvı ve katı atıkların oluşturduğu çevre kirliliğine ilişkin bertaraf işlemleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordinasyonunda ivedilikle başlatılmış olup, lisanslı firmalar aracılığı ile tesis içerisinde bulunan yanmış atıkların bertaraf işlemine hızla devam edilmektedir. Tesis dışında atıkların oluşturduğu çevre kirliliği de Yunusemre Belediyesi ekiplerince ortadan kaldırılmaktadır. Tesiste olabilecek yangın durumuna karşı Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri tarafından 24 saat esasına göre nöbet tutulmaktadır. AFAD KBRN ekibi tarafından multirae kimyasal gaz ölçüm cihazlarıyla yangın alanında ilk andan itibaren düzenli olarak ölçümler yapılmakta olup, yangın söndürüldükten sonra çevreye yayılan kimyasal gazların azaldığı ve tehlikesiz seviyelere geldiği gözlemlenmiştir. Yangın bölgesinde, tesis içerisinde yanmış olan plastik muhteviyatlı ürünlerden kaynaklanan bir koku olmakla birlikte 11 Eylül tarihinde yapılan son ölçümde herhangi bir tehlikeli gaz değerine rastlanmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

Akhisar'da Eylül ayında 25 ruhsatsız tabanca ve 14 ruhsatsız silah ele geçirildi Akhisar'da Eylül ayında 25 ruhsatsız tabanca ve 14 ruhsatsız silah ele geçirildi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, yangın sonrası firmaya 27 milyon TL’lik bir ceza uyguladı. Tesise, 2022 yılında lisansının iptal edilmesinden sonra da 1 milyon 677 bin TL ve temmuz ayında da 13,5 milyon TL olmak üzere iki kez daha ceza verildiği belirtildi.

Kaynak: İHA