Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra, TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazilik' unvanı ve 'Mareşallik' rütbesinin verilmesine ithafen her yıl kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü, Manisa ve ilçelerinde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlandı.

Manisa'daki törenler
Manisa’da 19 Eylül Gaziler Günü çeşitli etkinliklerle ve düzenlenen törenle kutlandı. Manisa Valiliği tarafından Şehzadeler ilçesinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’ndaki  Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde tören yapıldı. Törende Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, şehit aileleri ve gazileri dernekleri tarafından anıta çelenk konuldu. Törende  konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım, 19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gün olduğunu belirtti. Yapılan konuşmadan sonra Mehmet Suphi Egemen Ortaokulu öğrencileri şiirler okudu. Törene Vali Ünlü ve Başkanvekili Güzgülü’nün yanı sıra Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Manisa 1. Komando Eğitim Tugayı Komutanı Piyade Albay Zeynel Abidin Alptekin, MHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Muammer Babuş ve Mehmet Baskak, CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, İyi Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları katıldı.

Salihli'deki törenler
Kahraman gazilerin günü olan 19 Eylül Gaziler Günü Salihli İlçesinde de kutlandı.  Şehitlik Anıtında gerçekleştirilen törende, anıta Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Salihli Şube Başkanı Nevzat Aydın tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın  ardından törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Salihli Şube Başkanı Nevzat Aydın yaptı. 19 Eylül’ün kahraman gazilerin şeref günü olduğunu belirten Aydın, “Bedeli, canla, kanla ödenmiş toprakların vatan olmasında, devletimizin bekası uğrunda canlarını feda edenlerin gurur, şerefle hatırlandığı günün adı 19 Eylüldür. Tüm gazilerimizin şeref günü kutlu olsun” dedi.

Büyükşehir itfaiyesi Libya'da hizmetlerine devam ediyor Büyükşehir itfaiyesi Libya'da hizmetlerine devam ediyor

Gaziler Günü anma programı, Sekine Evren Anadolu Lisesi öğrencileri Ela Zengin ve Damla Şentürk ile Dernek Başkanı Nevzat Aydın tarafından şiir okunmasıyla sona erdi. Törene, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz, Mahmut Süreyya Karaoğlu, Serkan Sözer, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Salihli Şube Başkanı Nevzat Aydın’ın yanı sıra ilçede yaşayan gaziler, kurum müdürleri siyasi parti başkanları ve oda temsilcileri katıldı.

Turgutlu'daki törenler
Turgutlu ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanında düzenlenen törende 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı. Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasıyla başlayan tören, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Turgutlu Kaymakamı Selami Kapankaya, Turgutlu Gazi Dernekleri temsilcileri Ahmet İlter ve Sadık Özdemir'in günün anlam önemini belirten konuşmalarını yaptıktan sonra öğrenciler günün anlamını anlatan şiirler okudu  ve şarkılar söyledi. Turgutlu Belediyesi Halk Oyunlar ekibinin gösterilerinin ardından 15 Temmuz Demokrasi Alanı'ndaki program bitti. Protokol üyeleri Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Turgutlu Gaziler Derneğini ziyaret etti.

Kula'daki törenler
19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı, Manisa’nın Kula ilçesinde de kutlandı. Kula’da 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Yunus Emre ve Şehit Ömer Halisdemir Kent Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Çelenk sunumundan sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kıbrıs Gazisi İsmail Kara yaptı. Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okunmasının ardından program ilçe şehitliğinde devam etti. Kuran-ı Kerim tilaveti ve duaların okunduğu programda, şehitler anıldı. Daha sonra protokol üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kula Şubesi’ni ziyaret ederek gazilerin kutlu gününü kutladı. Gaziler Günü sebebiyle gerçekleştirilen programa Kaymakam Ömer Ahmet Özdemir, Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kula Şubesi Başkanı Mehmet Çürük, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Bayram Yüksel, İlçe Emniyet Müdürü Ali Rıza Gökmen, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş başkanları, daire amirleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.


Sarıgöl'deki törenler
Sarıgöl ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı. Sarıgöl Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk heykeli önünde gerçekleştirilen törende Sarıgöl Kaymakamı Ali Arıkan, Belediye Başkanı Necati Selçuk ve Sarıgöl Muharip Gaziler Derneği tarafından Atatürk heykeline çelenkler sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlamına dair konuşma yapıldı ve şiirler okundu. Törene Sarıgöl Kaymakamı Ali Arıkan, Sarıgöl Belediye başkanı Necati Selçuk, Muharip Gaziler Derneği üyeleri, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İHA