Manisa Merkez’de 1923 fidan olmak üzere il genelinde 45 bin 100 fidan toprakla buluştu. Manisa Valiliği ve Manisa Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kampüs yanında bulunan Bağyolu üzerinde Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle 1923 fidanla Cumhuriyet Ormanı oluşturuldu.

manisada 1923 fidan dikildi-1

Fidan dikim törenine Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık,  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, Manisa İl Jandarma komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Manisa Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz,  Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, daire müdürleri, öğrenciler, toplum kuruluşları, vatandaşlar katıldı. 

fidan dikildi 1923-1

Manisa İl Jandarma Komutanlığı Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 kadın jandarma 100 fidanla katkı sağladı. 

Manisa Valisi Enver Ünlü, “Bugün fidanlarımızı kutsal vatan toprağıyla, umutları yarınla buluşturma günü. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı anısına bugün burada 1923 adet fidan, ilimiz genelinde de 45100 fidan dikiyoruz.

Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; aldığımız nefesin, hayat bulduğumuz suyun ana kaynağı ormanları korumak tüm insanlığın ortak görevidir.

manisada fidan dikimi-2

MHP’li Büyükşehir’in ‘Kentsel Dönüşüm’ kurnazlığına CHP’den tepki MHP’li Büyükşehir’in ‘Kentsel Dönüşüm’ kurnazlığına CHP’den tepki

Ormanlarını bilinçsizce tüketen toplumlar; dünlerini, bugünlerini ve daha da önemlisi geleceklerini yok ederler. Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde, havanın, suyun ve toprağın korunması gün geçtikçe önemi artan bir konu olarak hep gündemimizde yer almaktadır.  Ülke genelinde ağaç ve orman sevgisini geliştirerek gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesini sağlamak ve daha yeşil bir vatan, daha yeşil bir dünya için çok çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.  

Peygamber Efendimizin “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı mutlaka dikiniz” hadis-i şerifinden hareketle yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” seferberliğiyle ülkemize hediye edeceğimiz fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Türkiye Yüzyılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığımız öncülüğünde11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde daha yeşil bir Türkiye için eller toprağa değsin, yarınlarımız yeşersin diyoruz.  “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” sloganıyla toprakla buluşturduğumuz fidanlarımızın daha yeşil bir vatana, daha yaşanabilir bir dünyaya vesile olmasını temenni ediyor,11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günümüzü kutluyorum” dedi. 

manisa milli ağaçlandırma günü

Manisa Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk, ülkemizde her yıl 11 Kasım’da Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında binlerce fidanın toprakla buluştuğunu açıkladı. Öztürk, küresel iklim etkilerinin artarak devam ettiğini belirterek, küresel iklimle mücadele etmenin yolunun ormanlar olduğunu söyledi.

Öztürk, Manisa ilinde 539 bin 337 hektar orman alanının bulunduğunu ifade ederek, bu ormanların 61 milyon karbon tuttuğunu ve bu ağaçların her yıl oksijen ürettiğini vurguladı. Öztürk, burada 1923 fidan dikileceğini ve 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı oluşturulacağını kaydetti. il genelinde 45 bin 100 fidanın dikileceğini böylece yeşil vatana dönüşeceğini açıkladı. 

Vali Enver Ünlü, 3 yaşındaki Humasu Özel ile birlikte fidan dikti. Cumhuriyet’le yaşıt olan 100 yaşındaki Ayşe Kocaman da gelip fidan dikecekti, ancak yağış nedeniyle gelemedi. Protokol üyeleri ve davetiler fidanları toprakla buluşturdu, can suyu verdi.

Kaynak: Haber Merkezi