Akhisar’ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Gürdük Barajı ve Şehit Piyade Teğmen Osman Alp Göleti’nin protokolü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Devlet Su İşleri İzmir 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan tarafından imzalandı. MASKİ ve DSİ yöneticilerinin de katıldığı imza töreninde Başkan Ergün, bu barajın Manisa’nın ilk içme suyu barajı olduğunu ve Akhisar’ın 50 yıl boyunca su sorunu yaşamayacağını belirtti.

Sondajla su temini sürdürülebilir bir yöntem değil!

Manisa’nın ilk içme suyu barajının Akhisar’da yapılacağını belirten Başkan Ergün; “Bugün burada Akhisar ilçemize inşa edilen Gürdük Barajı Şehit Piyade Teğmen Osman Alp Göleti’nden hemşehrilerimize içme suyu sağlanmasıyla ilgili protokolümüzü DSİ İzmir 2’nci Bölge Müdürü Sayın Sadettin Ceylan ile hayırlısıyla imza altına aldık. Manisa’mızda içme suyu ihtiyacının yüzde 98’ini yeraltı su kaynaklarından karşıladığımızı her zaman ifade ediyoruz. İlimiz genelinde şu an itibariyle 2.120 içme suyu sondajımız faal bir şekilde çalışıyor. Tabi, bu durum sürdürülebilir bir yöntem değil. Çünkü, nüfus artışı ve iklim değişikliği nedeniyle yeraltı su kaynaklarımız hızla tükeniyor. 15-20 yıl önce 50 metrelerden ulaştığımız suya, bugün bazı noktalarda 400-500 metrelere kadar indiğimiz oluyor” diye konuştu.

Sondajların aylık enerji gideri 27 milyon TL

Başkan Ergün yaptığı açıklamada  sondajların enerji maliyetlerinin de en yüksek gider kalemleri arasında olduğunu ifade ederek, “Aylık ortalama sadece sondajlarımız için 27 milyon TL elektrik faturası ödüyoruz. Bazı ilçelerimizde su gelirleri elektrik faturalarını karşılamıyor. Enerji giderlerimizi düşürmek amacıyla toplamda 8 megavatlık güneş enerji santralleri inşa ettik. Ancak, santraller de tek başına çözüm değil. Manisa’mızın daha sürdürülebilir içme suyu yönetimine ihtiyacı var. Bu da içme suyu barajları ile mümkün olacak” dedi.

Manisa’nın ilk içme suyu barajı için protokol imzalandı, Akhisar’ın en az 50 yılı garanti altına alındı

Yunusemre'den Muradiye Meydanı’na estetik dokunuş Yunusemre'den Muradiye Meydanı’na estetik dokunuş

Manisa adına önemli bir gün olduğunun altını çizen Başkan Ergün, “Manisa’mıza ilk defa içme suyu verecek bir barajın protokolünü Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz ile imzaladık. Gürdük Barajı, Akhisar ilçemizin içme suyu, sulama ve taşkın koruma olarak uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak. Barajın inşaatında artık sona gelindi diyebiliriz. İsale hatları ve arıtma tesisi yapıldıktan sonra ilçemizin neredeyse tamamına yakınına içme suyunu bu barajdan sağlayacağız. Şu an içme suyu verdiğimiz Seyitahmet’te bulunan sondajlarımız da ilçemizin yedek su kaynakları olacak. Hayırlısıyla Akhisar’ımızın en az 50 yılını garanti altına alıyoruz. İmzaladığımız protokolün Akhisarlı hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Manisa’mızın ilk içme suyu barajı da bizim dönemimize nasip oldu”

Başkan Ergün konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Manisa’mızın ilk içme suyu barajı da bizim dönemimize nasip oldu. Bu vesileyle başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya, Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Akif Balta’ya, bugün burada protokolümüzü imza altına aldığımız Bölge Müdürümüz Sayın Saadettin Ceylan ile birlikte MASKİ Genel Müdürümüz Burak Aslay’a ve Genel Müdür Yardımcımız Erman Aydınyer’e şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” ifadelerine yer verdi.

“Manisa ilimizi rahatlatacak projelerimize devam edeceğiz”

DSİ İzmir 2’nci Bölge Müdürü Sadettin Ceylan, “Manisa ilimize cazibeli içme suyunu kalitesi en yüksek değerleri sağlayacak şekilde kullandırmak için Sayın Bakanımız, Bakan Yardımcımız ve DSİ Genel Müdürümüzün de desteğiyle projenin hızlanmasına çok büyük katkı verildi. Sizlerin bahsettiği maliyetler sürdürülebilir değil. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı suya erişimiyle ilgili DSİ olarak elimizden ne geliyorsa Manisa ilimiz için yapacağız. Planladığımız proje aşamasına ve yapım aşamasına geçeceğimiz işlerimiz de var. Manisa ilimizi rahatlatacak projelerimize devam edeceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi