İskender Gündüz, Balıkesir’in Bigadiç ilçesinin Akyar kırsal mahallesinde, 35 yıl mağarada ve sonraki 15 yılını dağda bir kulübede yaşayarak geçirdi. İngilizce ve Fransızca dillerine hakim olduğu ve bir dönem Belçika’da yaşadığı söylenen Gündüz, düzenlenen bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Okeyde 13 1 2 olur mu? Okey 13 den sonra 1 konulur mu? Okeyde 13 1 2 olur mu? Okey 13 den sonra 1 konulur mu?

‘İskender Aga’ olarak bilinen ve dağda yarım asrını tamamlayan Gündüz’ün vefatı, ona yiyecek götüren bir kişi tarafından keşfedildi ve 80 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor. Şehir hayatını geri çevirip, dağda kendi dünyasını kuran Gündüz, medeniyetten uzak bir yaşamı tercih ettiğini belirterek, kendisine sunulan tüm çağdaş yaşam önerilerini geri çevirmişti. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen ve hayatının bir kısmını Belçika’da geçiren Gündüz, Akyar köyünde toprağa verildi.

 İskender Gündüz kimdir?

İskender Gündüz, Akyar kırsal mahallesinin çevresindeki köylerde efsanevi bir figür olarak bilinir, ancak hayatı gizemini korur. Geçmişi hakkında hiçbir zaman açıklama yapmayan İskender için, komşu köylerdeki insanlar çeşitli hikayeler anlatır. Yerel sakinler, İskender’in İzmir Karşıyaka Koleji’nden mezun olduğunu, üniversitede İngilizce ve Fransızca okuduğunu ve her iki dili de akıcı bir şekilde konuştuğunu iddia ederler.

Mağarada Yaşayan İskender Gündüz Kimdir Neden Öldü (2)

Ayrıca, İskender’in yıllarca Belçika’da babası, eşi ve iki çocuğu ile yaşadığını, ancak annesinin vefatından sonra kendini suçlu hissederek köyüne döndüğünü ve dağda bir yaşam sürdüğünü söylerler. İnsanlar, berber çağrılmasına rağmen traş olmayı reddeden ve ‘hamama götürelim’ teklifini ‘banyodan sonra üşürüm’ diyerek geri çeviren İskender’in, bir zamanlar tüm Türkiye’nin ilgisini çektiğini belirtirler.

Mağarada Yaşayan İskender Gündüz Kimdir Neden Öldü

İskender Gündüz neden öldü?

Dağda bir barakada yaşamını sürdüren İskender Gündüz'ün neden öldüğü bilinmiyor.

Kaynak: Haber Merkezi