Son zamanlarda internet arama motorlarında en çok aranan kişilerden birisi de Lütfü Savaş olarak karşımıza çıkıyor. Bizde sizler için Lütfü Savaş kimdir? Sorusuna cevap vermeye çalıştık...

Lütfü Savaş kimdir? Lütfü Savaş AKP'den neden ayrıldı? Lütfü Savaş Alevi mi?

Lütfü Savaş, 23 Mart 1965’te Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Dağdüzü köyünde Türkmen bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği Antakya’nın Havuzlar Mahallesi’nde geçti. 1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve Türkiye’nin birçok ilinde doktor olarak görev yaptı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluş sürecinde aktif rol oynadı ve Eski Devlet Hastanesi’nin Mustafa Kemal Üniversitesi’ne dahil edilmesi ile Araştırma Hastanesi’nin açılmasında başhekim yardımcısı olarak görev aldı.

2007 yılında doçent unvanını aldı ve 2006-2008 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Danışmanı olarak çalıştı. Lütfü Savaş, hem bir doktor hem de bir siyasetçi olarak tanınmaktadır.

Milliyetçi bir çizgiye sahip olduğunu belirten Savaş, 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki pozisyonunu bırakarak AK Parti’den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve %47,3 oyla seçimleri kazanmayı başardı.

Görev süresi boyunca, Asi Nehri’nin temizlenmesi gibi birçok hizmeti gerçekleştirdi. Fakat 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak belirlediğinde, Savaş partiden istifa etti.

IShowSpeed kimdir nereli kaç yaşında? Speed gerçek adı ne? IShowSpeed kimdir nereli kaç yaşında? Speed gerçek adı ne?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talebi üzerine, partideki birçok karşıt görüşe rağmen, annesinin önerileri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 ilkesinden biri olan milliyetçilik ilkesine dayanarak, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak belirlendi.

Lütfü Savaş Akp'den Neden Ayrıldı Lütfü Savaş Alevi Mi (1)

%41 oyla Hatay’ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı tarafından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterildi. Oyların %55,17’sini alarak başkanlık görevine tekrar seçildi. 

Lütfü Savaş eşi kimdir? Nazan Savaş kimdir? Nazan Savaş nereli?

Lütfü Savaş, evli bir baba ve iki çocuğun babasıdır. Eşi, Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak hizmet vermektedir.

Kaynak: Haber Merkezi