Her yıl Türkiye’de birçok kişi lazer epilasyon işlemi yaptırmakta ve bazen bu işlemler, sadece acı verici olmakla kalmayıp, küçük ya da ciddi yanıklar şeklinde kalıcı hasarlara da yol açabilmektedir. Özellikle lazer yanığından birçok kişi şikayetçidir. Peki lazer yanığı nasıl geçer? İşte haberimizde açıkladık...

Yenişehirlioğlu'ndan Saat Eleştirilerine Cevap! Alın teriyle kazandım! Yenişehirlioğlu'ndan Saat Eleştirilerine Cevap! Alın teriyle kazandım!

Lazer yanığı nasıl olur?

Son dönemlerde, lazer epilasyon yaptıran kişi sayısındaki artışla birlikte, lazer yanığı vakaları da yükseliş göstermiştir. Bu durumun sebebi, daha çok güzellik salonunun bu hizmeti sunmaya başlaması ve sıklıkla deneyimsiz personellerin işlemi gerçekleştirmesidir. Eğer lazer epilasyon işlemini gerçekten eğitimli ve tecrübeli bir profesyonel yaparsa, lazer yanığı riski oldukça düşüktür.

Lazer epilasyon, istenmeyen kılları gidermek amacıyla yoğunlaştırılmış tek renkli ışık demeti kullanarak yapılan bir kozmetik tıbbi işlemdir. Tedavi esnasında, güçlü lazer cihazlarından çıkan ışık, kılın melanin pigmenti tarafından emilir ve bu enerji, kıl köklerini tahrip ederek onları ısıya dönüştürür. Bu kontrollü hasar, kıl köklerinin ileride kıl üretmesini önler ya da geciktirir.

Lazer Yanığı Nasıl Olur (1)

Lazer epilasyon, kılların büyümesini uzun süreli olarak yavaşlatmasına rağmen, yaygın kanının tersine, genellikle kalıcı bir çözüm sağlamaz. İlk epilasyon için birden fazla seans gerekebilir ve kıl köklerinin tekrar aktif hale gelmemesi için düzenli bakım tedavileri şarttır.

Bu yaygın uygulama, gözler dışında vücudun her yerindeki istenmeyen kılları azaltmak için tercih edilir. Lazer epilasyon en çok yüz, bacak, koltuk altı, göğüs, bikini bölgesi ve sırt gibi bölgelerde yapılır.

Lazer sonrası kızarıklık ve yanma nasıl geçer?

Lazer epilasyon sonrasında meydana gelen reaksiyonlar için çeşitli çözüm yolları mevcuttur. Lazer epilasyon hizmeti aldığınız merkezin uzman estetisyenlerinin tavsiyeleriyle, oluşan kızarıklıkları aşağıdaki yöntemlerle giderebilirsiniz:

Buz Kompresi Yapın: Lazer epilasyon sonrası ciltteki kızarıklığı azaltmak ve cildi yatıştırmak için buz tedavisi uygulanabilir. Buz, ciltteki yanma hissini azaltarak cildin rahatlamasına katkıda bulunur. Epilasyon yapılan bölgeye buzla hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Nemlendirici Krem Kullanın: Krem, cildi nemlendirmek ve kuruluğunu önlemek için kullanılır. Lazer epilasyon sonrası gerilen ve ısınan cildi nemlendirici krem ile rahatlatabilirsiniz. Lazer epilasyon sonrası hangi kremlerin kullanılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Aloe Vera Uygulayın: Aloe vera, cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olan faydalı bitkilerden biridir. Lazer epilasyon sonrası uygulanan bölgeye aloe vera sürerek kızarıklığın daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Lazer Yanığı Nasıl Olur (2)

Kızarıklık Geçene Kadar Bunlardan Kaçının:

 • Sıcak veya çok soğuk su kullanmayın, ılık suyla yıkayın.
 • Tedavi öncesi ve sonrası havuz ve kaplıcalarda yüzmekten kaçının.
 • Vücuda ısı uygulayan veya vücudun aşırı ısı üretmesine ve aşırı terlemesine neden olan aktivitelerden uzak durun.
 • Tedaviden sonraki ilk 3 gün aktif ürünler veya eksfoliyatörler kullanmaktan kaçının, herhangi bir tahrişi önlemek için nazik bir yüz ve vücut temizleyicisi kullanabilirsiniz. Tedaviden 3 gün sonra aktif ürünleri ve peeling işlemlerini tekrar başlatabilirsiniz.
 • Lazer epilasyon sonrası iz ve kızarıklık, tercih ettiğiniz lazer epilasyon merkezinin kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Bu reaksiyonları en aza indirmek için merkez seçiminize dikkat etmelisiniz. Lazer epilasyon sonrası iz kalıp kalmayacağını merak ediyorsanız, ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazer epilasyon sonrası kızarıklık oluşum nedenleri nelerdir?

Lazer epilasyon işlemi sonrasında, bazı durumlarda nadiren de olsa ciltte kabarıklık, kızarıklık ve lekeler gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin ortaya çıkması, kişisel cilt özelliklerinize ve seçtiğiniz lazer epilasyon merkezinin kalitesine bağlıdır. Lazer epilasyon sonrası yaşanan reaksiyonlar ve bunların oluşma sebeplerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

 • Kaşıntı: Bu, tedaviye karşı cildin gösterdiği normal bir histamin tepkisidir ve genellikle tedaviden 24 ila 48 saat sonra kaybolur.
 • Pigmentasyon: Tedavi sonrasında cilt tonu koyulaşabilir veya açılabilir. Bu durum güneşe maruz kalma ile ilişkilidir, bu yüzden tedavi öncesinde 6 hafta boyunca tedavi edilecek bölgenin güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • Eritem (Kızarıklık): Kızarıklık, inflamasyon veya histamin tepkisi olarak kabul edilen normal bir reaksiyondur ve tedavi edilen bölge tedaviden sonra kızarabilir; ancak bu durum genellikle 2-3 gün içinde iyileşir.

Lazer Yanığı Nasıl Olur (3)

Eğer lazer epilasyon sonrasında bu tür reaksiyonlarla karşılaşıyorsanız, bunların oluşmasının muhtemel nedenleri şunlardır:

 • Hassas cilt yapısına sahip olmak,
 • Uygulamanın yanlış yapılması,
 • Kullanılan cihaz ve malzemelere vücudun gösterdiği reaksiyon,
 • Kıl köklerinin epilasyon işlemine verdiği tepki sonucunda kızarıklık ve diğer reaksiyonların meydana gelmesi.

Lazer yanığında su toplaması durumunda ne yapmalı?

Lazer epilasyon sonrası oluşan yanıklarda ciltte su toplaması durumunda, bu kabarcıkların patlatılmaması önemlidir. Su dolu kabarcıkların patlatılması, enfeksiyon riskini artırabilir.

Lazer Yanığı Nasıl Olur (4)

Lazer tedavisi sonucu yanmış ciltte oluşan su dolu kabarcıkları patlatmaktan kaçınmak gereklidir. Zira, yanık bölgesindeki su dolu kabarcıkların altında yeni cilt tabakası gelişmekte ve içerideki sıvı zamanla emilmektedir. Kabarcık büyük, ağrılı veya ek tahrişe yol açmıyorsa delinmemelidir. Kabarcık içindeki sıvı, altındaki cildi koruyarak enfeksiyon riskini azaltır ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.

 • Ağrıda artış,
 • Yanık bölgesinde kızarıklık,
 • Şişme,
 • Yanık bölgesinden irin sızıyorsa,
 • Yanık çevresinde kötü bir koku,
 • Ateş.

Bu belirtilerden birkaçını gördüğünüzde doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Lazer yanığı tedavisi

Lazer yanıkları tedavi edilmesi gereken ciddi durumlardır ve iyileşme süreci zaman alabilir. Öncelikli hedef, oluşabilecek yanık izlerini engellemektir. Bu amaçla, yanık bölgesini güneş ışığından korumak çok önemlidir ve doktorunuzun önerdiği uygun bir krem kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon sonucu lazer yanığı yaşarsanız, yanığın derecesine göre evde ilk yardım uygulayabilirsiniz. Lazer yanığından kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

 • Yanık bölgesine buz uygulayarak veya soğuk suyla banyo yaparak ödemi azaltmaya çalışın.
 • Doktorunuz önermedikçe, yağlı veya gözenekleri tıkayabilecek merhemlerden kaçının.
 • Hafif lazer yanıkları genellikle evde soğuk suya batırılarak en az 5 dakika boyunca tedavi edilebilir. Daha ciddi ikinci derece yanıklar için plastik cerrahi uzmanına başvurulması önerilir.
Kaynak: Haber Merkezi