ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu Pınar Ünsal Atıcı, Amerika’da tanıştığı yaban mersini meyvesine hayran kaldı. Bu sağlıklı ve lezzetli meyveyi Türkiye’de de yetiştirmeye karar verdi. Alaşehir’de 66 dönüm arazide 30 bin saksıda yaban mersini yetiştiren Atıcı, Türkiye’nin üçüncü büyük çiftçisi oldu. 50 ton ürünün yarısını ihraç eden Atıcı, yaban mersini yetiştiriciliğinin zorluklarını ve getirilerini anlattı.

ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu Pınar Ünsal Atıcı, Hollanda’dan getirdiği 30 bin yaban mersini fidanını Alaşehir’de saksılara dikti. 2023 yılında ilk hasadını yapan Atıcı, 50 ton ürünün yarısını ihraç etti, yarısını da marketlere sattı. Atıcı’nın hedefi daha çok ihracat yapmak. Pınar Ünsal Atıcı, "Amerika'ya bir iş için gitmiştim, ilk kez orada yedim ve bu besin değeri yüksek olan ürünü ülkemde yetiştirmeye karar verdim" diye konuştu.

ODTÜ’den 2004 yılında mezun olan Makine Mühendisi Pınar Ünsal Atıcı, iş seyahati için gittiği Amerika’da ilk kez tattığı ve çok hoşuna giden yaban mersini meyvesini memleketinde de yetiştirmeye karar verdiğini söyleyerek, “Hem antioksidan değerinin, hem de besleyici özelliklerinin yüksek oluşu, çocuklarımızın gelişimi için faydalı, kalp damar sertliğini önleyici, şeker düzenleyici bir meyve oluşuyla süper bir gıda. Bu nedenle hepimizin bol bol tüketmesi gerektiği bir meyve. Fakat Türkiye’de yetiştiriciliği az. Biz buna bir öncülük etmek istedik. Alaşehir’de ilk kez üretim yapan biz olduk. Topraksız tarımda Alaşehir için bir ilk oldu. Daha önce toprakta yetişen üzüm, zeytin gibi mahsullerin yanına, topraksız tarımda saksıda yetişen yaban mersinini de Alaşehir’in portföyüne eklemiş olduk. Uzun yıllar otomotiv ve beyaz eşya sektöründe çalıştıktan sonra, çiftçiliğe, babamın yatırımına yardım etmek amacıyla başladım ve birden kendimi tam içinde buldum. Zaman içerisinde Ziraat Mühendisliği eğitimini de almayı düşünüyorum. Dikim öncesi önce toprak ıslahı yaptık, sonra 60 dönümün üzerini siyah örtülerle kapattık. Bunun amacı toprakla bağı tamamen kesmek, çünkü biz saksıda yetiştiricilik yapıyoruz. Topraktan gelebilecek yabani ot ve benzeri problemleri yok edebilmek için bu örtüyü kullandık. Topraksız tarım yapıyoruz, saksılarda toprak yerine torf karışımı var. İçerisinde belli oranlarda Hindistan cevizi kabuğu, cocopeat ve torf bulunuyor. Bu karışım yaban mersininin sevdiği bir asidik ortamı sağlıyor. 30 bin saksının kapladığı alanın üzerini tamamen tül sistemiyle örttük. Bu tül hem doludan koruyor hem de gri rengi sayesinde Yaban Mersininin sevdiği loş ortamı sağlıyor. Tam otomatik bir sulama sistemimiz var. Her saksıya gübre ve su karışımı çemberler vasıtasıyla iletiliyor" dedi.

Geçen sene diktikleri yaban mersinlerinden bu sene ilk ürünü aldıklarını söyleyen Atıcı, "Bu yıl ilk ürünümüzü aldık. Toplam 50 ton ürün aldık. Bunun yarısını Singapur, Malezya ve Hong Kong gibi ülkelere ihraç ettik. Diğer yarısını da iç pazarda ulusal zincir marketlerde pazarladık. Geri dönüşler çok olumlu oldu. İç piyasada bu büyüklükte ve bu kalitede yaban mersini tatmadığını söyleyen müşteriler bize ulaşarak, geri bildirimlerini paylaştılar. Bu da bizi çok mutlu etti. Bu ürün tek tek elle toplandığı için çok faza işçilik gerekiyor. Alaşehir ovasında 2 bin 500 yevmiye ile yevmiye şampiyonu olduğumuzu söyleyebilirim. Dolayısıyla Alaşehir’de bir istihdam alanı da sağlamış olduk" diye konuştu.

Sarıgöl’de börülce sezonu Sarıgöl’de börülce sezonu

Alaşehir’in ikliminin yaban mersinine uygun olduğunu belirten Atıcı, "Alaşehir’de gümrük müdürlüğünün bulunması, işçi potansiyelinin yüksek olması, liman ve hava limanına ulaşımın kolay olması Alaşehir’i tercih nedenlerimiz oldu. Yaban mersini bahçesi bakımından Türkiye’nin tek parselde üretim yapan çiftçileri arasında üçüncü sırada yer aldık. 2022 yılı Nisan ayında dikerek 2023 yılı Mayıs ayında ilk ürünü aldık. Fidanlar büyüyüp yaş aldıkça fidan başına verdiği meyve miktarı daha da artacak" dedi.

Kaynak: İHA