Eti Bor

KURU ÜZÜME ‘TMO’ AYARI

Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Kuru üzüm alımlarında TMO’nun direkt alım yapmasının üretici açısından yararlı olacağını belirtti.

15:13:49 | 2019-08-28

Üzüm üreticilerin dört gözle beklediği kuru üzüm fiyatının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarafından Manisa'da çekirdeksiz üzüm sezonu açılışında açıklandı. 2019 üzüm rekoltesini açıklayan Bakan Pakdemirli, rekolteyi 300 bin ton civarında beklediklerini belirtti. Üzüm fiyatlarındaki dalgalanmaya da dikkat çeken Bakan Pakdemirli; “Üzüm üreticini üç beş simsarın eline bırakmayacağız. Eğer fiyatlarda herhangi bir düşüş olacak olursa 10 lira taban fiyattan TMO devreye girip alım yapacaktır” diyerek üzüm üreticilerinin yüreğine su serpmişti.

“TMO alımlara direkt girmeliydi”

Konu hakkında bir basın açıklaması yapan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, açıklanan kuru üzüm taban fiyatının daha yüksek olmasını beklemelerine karşın açıklanan fiyatın üreticiyi sevindirdiğini hatırlatarak; “Şu an borsada kuru üzüm kalitesine göre 10 ile 12,5 lira arasında işlem görmektedir. Zaten 10 liranın altında bir fiyat beklemiyorduk.  İyi kalite kuru üzüm fiyatı bir miktar daha fazla açıklanabilirdi. Öte yandan sayın bakanımızın belirttiği TMO’nun alımlarda devreye girecek olması fiyatların sübvanse edilmesi açısından oldukça önemli. Bizim isteğimiz ise TMO’nun sadece fiyat dalgalanmasında değil, kuru üzüm piyasada işlem görmeye başladığı andan itibaren alım yapmasıdır.  Yani TMO’nun direkt olarak alıcı olarak piyasaya girmesi daha iyi olacaktı. Kuru üzüm piyasasına canlılık getirirdi” dedi.
ETİKET :  Sarıgöl haber kuru üzüm TMO Bakan Bekir Pakdemirli Ali İhsan Ülgen

Tümü