Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK), kredi kartıyla taksitli harcamalara yönelik yeni kararlar aldı.Kredi Kartlarına yeni düzenleme mi geliyor? Kredi kartı taksitleri nasıl etkilenecek? işte detaylar...

Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Kredi Kartlarına yeni düzenleme mi geliyor Kredi kartı taksitleri nasıl etkilenecek

Kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program’da (OVP), kredi kartı kullanımının tüketim talebini dengeleyecek şekilde yeniden düzenleneceği belirtildi.

Kredi kartı kullanıcıları, yeni yılla birlikte yeni düzenlemelerle karşı karşıya kalacak. Orta Vadeli Program’da (OVP) kredi kartı kullanımının parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden düzenleneceği belirtildi. Bu düzenlemenin kapsamı henüz netleşmedi, ancak uzmanlar kredi kartı faizlerinin artırılabileceğini, taksit sayılarının kısaltılabileceğini veya bazı sektörlerde taksitlendirmenin tamamen kaldırılabileceğini öngörüyor.

Kredi kartı kullanımına ilişkin yeni düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği ve hangi detayları içereceği henüz açıklanmadı.

Kredi Kartı Faizleri Yükselişte

Merkez Bankası’nın faiz artırım kararları kredi kartı kullanıcılarını da etkiliyor. Önümüzdeki dönemde faizlerin daha da yükselebileceği belirtiliyor.

Ekonomistler, kredi kartı faizlerinin tüketim talebini sınırlamak için bir araç olarak kullanılabileceğini ifade ediyor.

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, “Faizler artırılabilir. Bunu kredi gibi kullanan vatandaşlar açısından daha fazla frenleyici bir işlev görebilir bu tür adımlar. Sonuçta ya miktarsal ya da fiyat anlamında talebi düşürmeye dönük politikaların yansıması.” dedi.

Aslanoğlu, faiz artışlarının hem enflasyonu hem de cari açığı düşürmeye katkı sağlayacağını da vurguladı.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları Değişebilir

Kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir konu daha gündemde. Kredi kartı kullanımının tüketim talebini dengeleyecek şekilde yeniden düzenleneceği açıklanmıştı.

Bu düzenleme kapsamında, asgari ödeme tutarlarının da değiştirilebileceği belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere, Haziran 2022’de 25 bin lira üzeri limiti olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarılmıştı. 25 bin lira altı limiti olan kredi kartları için ise yüzde 20 oranı hala aynı.

Tükenmez kalem lekesi bu yöntemle hemen çıkıyor! Kıyafette leke izi kaldı derdine son Tükenmez kalem lekesi bu yöntemle hemen çıkıyor! Kıyafette leke izi kaldı derdine son

Ekonomistler, yeni düzenlemenin asgari ödeme tutarlarını daha da artırabileceğini veya limitlere göre farklılaştırabileceğini ifade ediyor.

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, “Asgari ödeme tutarları, kredi kartı borçlarının daha hızlı kapatılmasını sağlamak için bir araç olarak kullanılabilir. Bu da tüketici harcamalarını azaltabilir ve tasarruf oranını artırabilir.” dedi.

Aslanoğlu, asgari ödeme tutarlarının değiştirilmesinin hem enflasyonu hem de cari açığı düşürmeye katkı sağlayacağını da vurguladı.

Kredi kartı kullanımına ilişkin yeni düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği ve hangi detayları içereceği henüz açıklanmadı. Kredi kartı kullanıcıları, borçlarını zamanında ödemeye ve bütçelerini iyi planlamaya dikkat etmeli.

Kredi kartı taksitleri nasıl etkilenecek?

Kredi Kartlarına yeni düzenleme mi geliyor Kredi kartı taksitleri nasıl etkilenecek (1)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) daha önce yaptığı bir açıklamada, kredi kartlarının toplam limitinin 5 bin liraya yükseltileceğini, kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemde şifre girileceğini ve kimlik doğrulama işleminin hayata geçirileceğini duyurmuştu. Bu düzenlemeler, kredi kartı güvenliğini artırmayı ve dolandırıcılık riskini azaltmayı amaçlıyor.

Kredi kartı taksit sayılarındaki yeni düzenlemeye göre, basılı ve külçe halinde olmayan kuyum harcamalarının taksitleri 6 aydan 3 aya düşürüldü. Mobilya ve beyaz eşya alışverişlerinde kredi kartına yapılan taksitler 12 aydan 9 aya indirildi. TV alımında fiyatı 5 bin TL ve üzerinde olanlar için taksit 4 ay oldu. Taşıt alımında kredi vadesi yeniden düzenlendi. Bu düzenlemeler, kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşların borç yükünü hafifletmeyi ve tasarrufu teşvik etmeyi hedefliyor.

Kredi kartlarına yönelik yeni düzenlemelerin ne zaman yürürlüğe gireceği henüz belli değil, ancak kredi kartı kullanıcılarının bu değişikliklere hazırlıklı olması gerekiyor. Kredi kartlarını akıllıca kullanmak, bütçeyi kontrol altında tutmak ve borçlanmamak için dikkatli olmak önemli.

Kaynak: Hatice Zeybek