Kombiler konforlu yaşamın birer parçasıdır. Konforlu yaşamın sürdürülebilirliği kombilerin düzenli bakımlarına bağlıdır. Bakımların ihmal edilmesi, konforlu yaşamımızı sekteye uğratabilir. Peki Kombi basıncı düşüyor ne yapmalıyım? Kombinin basıncı sürekli düşüyor neden? Sorunlarının çözümü haberimizde...

Kombi basıncı düşüyor ne yapmalıyım?

Birkaç ayda bir kombinin su eksiltmesi normal bir durumdur. Tabi bu değişim 0.5 bar gibi bir değerdeyse normaldir. Bu durumda kombi altında bulunan ufak bir vana ile kombiye tekrar su takviyesi yapılabilir. Eğer bu durum sürekli yaşanıyorsa bir tesisatcı çağırmanızda fayda var.

Dünya Engelliler Günü ne zaman? Engelliler Günü mesajları Dünya Engelliler Günü ne zaman? Engelliler Günü mesajları

Kombi basıncı düşüyor ne yapmalıyım Kombinin basıncı sürekli düşüyor neden (2)

Kombi basıncı nedir?

Su hacmi sıcaklıkla arttığı ve azaldığı için, kombi sistem suyunu ısıttığında genleşme kabı suyun basınç değişikliklerini (basınç yükselmesini) emer.

Kombi basıncı düşüyor ne yapmalıyım Kombinin basıncı sürekli düşüyor neden (3)

Kazanların verimli ve güvenli çalışması için belirli bir aralıkta (0,7 bar ve 2,5 bar) çalışması gerekir. Basınç bazen ayarlanan aralığın altına düşerse, genellikle sistemde bulunan bir doldurma valfi kullanılarak doldurulabilir.

Kombinin basıncı sürekli düşüyor neden?

Bir kombinin basınç kaybetmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Havasını alırken radyatörden hava veya su tahliyesi.
  • Cihazdan veya sistemde en yaygın olarak radyatör vanalarından veya sistem bileşenlerinden sızıntı.
  • Kombide su eksilmesi 2-3 ayda bir, az oluyorsa normaldir.

Kazan sistemine bağlı boruların ve radyatörlerin devresi zamanla aşınabilir veya gevşeyebilir, sonunda suyun sistemden kaçmasına izin verir ve su hava ile değiştirilirken kazan basıncını kademeli olarak düşürür.

Kombi basıncının düşük olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

Kombinizin basıncının düştüğünden şüpheleniyorsanız, kombi kullanım kılavuzunuzu bulun ve kombinizin ön panelini kontrol edin. Kombinizde, basıncın yüksek, yeterli veya düşük olduğunu gösteren bir manometre bulunacaktır. Modern kazanlarda genellikle sorunun nedenini belirtmek için bir hata kodunun yanıp söndüğü bir ekran bulunur. Modelinizin hata kodunun düşük kazan basıncına karşılık gelip gelmediğini görmek için kombi kılavuzunuza bakın.

Manometre, kazan basıncı seviyelerini gösteren belirli çubukları gösterecektir. Gerekli kazan basıncı veya dijital gösterge bir barın altındaysa, kazanınızın basıncı düşmüş demektir. 

Kombi basıncı düşüyor ne yapmalıyım Kombinin basıncı sürekli düşüyor neden (4)

Kullanım kılavuzunuza göre basınç çubuğu yüksek olarak işaretlenmişse, basınç normal çalışma seviyelerinin üzerine çıkmıştır ve bağlı radyatörlerin havası alınarak azaltılabilir. 

Cihazınız veya sisteminiz, basıncın tehlikeli hale gelmesini önleyen basıncı otomatik olarak serbest bırakan yerleşik bir güvenlik cihazına sahiptir. Ancak basınç çok yüksek görünüyorsa yine de radyatörlerinizi havalandırmalısınız.

Kombideki sızıntı nasıl bulunur?

  • Duvarların içindeki boruların ve radyatörlerin devresi boyunca bir sızıntı olma ihtimali vardır ancak aradığınız sızıntı büyük olasılıkla radyatörlerdeki bağlantıların çevresinde bulunacak.
  • Radyatörlerin çevresinde nemli yerlerin izlerini bulmaya çalışın. Boru tesisatı sızıntı yerine yoğuşma nedeniyle ıslanabilir, bu nedenle boruyu dikkatlice silerek temizleyin ve herhangi bir damlama olup olmadığını kontrol etmek için altına bir plaka yerleştirdiğinizden emin olun.
  • Ayrıca hem boru tesisatında hem de süpürgeliklerde renk atmış boya veya pullanma ile zeminde veya tavanda su lekeleri olup olmadığını kontrol edin. Bunlar, sızıntıların neden olduğu su hasarı belirtileridir. 
  • Bunun için eğitim almadığınız sürece, gevşek veya kırılmış boru bağlantılarını onarmaya çalışmayın. Bunun yerine, bir uzmanın gerekli onarımları yapmasını sağlayın ve bunun sonucunda kazanın basınç kaybının durup durmadığını kontrol edin.

Kombi sızıntı olmadan basınç kaybeder mi?

Sızıntı bulamadıysanız ve kombiniz hala basınç kaybediyorsa, bunun nedeni kazan sızıntısı, sistemde gizli bir sızıntı olabilir. Tesisatçı çağırmanızı öneririz.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek