Kombi açık olmasına rağmen ve çalışırken petekler ısınmıyorsa, bunun farklı sebepleri vardır. Peki, peteklerimizin ısınması için ne yapmalıyız.

Peteğin sadece alt kısmının ısınmaması durumunda ise peteklerde hava olduğunun göstergesidir. Eğer peteklerinizde hava varsa bunun için petekteki havanın boşaltılması gerekmektedir.

Kombi açık olduğu halde petekler neden ısınmaz? Petekler hiç ışımıyorsa ne yapmalıyım? İşte bu merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve haberimizin detayında yer almaktadır.

Kombi Açık Olduğu Halde Petekler Neden Isınmaz?

Peteklerin ısınmamasının farklı sebepleri mevcuttur. Bu sebepler arasında şunlar vardır.

Doğalgazdan kaynaklı sorunlar olabilir. Bu sorunların başlıca sebebi ise, doğalgaz kesintisi veya doğalgaz vanasının kapalı olması gibi durumlarda kombi çalışır fakat petekler ısınmaz.

Bu durumda da kombinin gösterge panelini kontrol ederek,  doğalgaz ikaz ışığı yanıyordur. Bunun için doğalgaz vanasını açtıktan sonra kombiyi yeniden başlatarak çalıştırmanız gerekmektedir.  

Mevzular Açık Mikrofon programına nasıl gidilir? Mevzular açık mikrofon nerede? Mevzular Açık Mikrofon programına nasıl gidilir? Mevzular açık mikrofon nerede?

Kombi basıncının istenilen seviyede olmamasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kombi basıncı istenilen seviyenin altına düşerse, kombi çalışmayı durdurur ya da petekler yeterince ısınmaz.

Bunun için gösterge paneline bakarak kombi basıncını kontrol ediniz. Kombi basıncını istenilen seviye olan 1,5 bara getirmek için ise, kombinin altında bulunan su takviye vanasını saat yönünün tersine çevirmelisiniz.

Kombi filtrelerinden kaynaklana sorunlar. Bu sorunlar ise tıkanmalardan kaynaklanmaktadır. Kombinin altında bulunan filtreler, suyun kireçli olması ve suda bulunan yabancı maddeleri tutması sonucunda zamanla tıkanmaktadır. Kombi filtrelerinin tıkanması sonucunda su akışı engellenir ve peteklere su ulaşmamasından dolayı ısınmaz.

Kombinin yanı sıra birde petekten kaynaklanan sorunlar vardır. Peteklerin içinde hava veya kirli su birikmesi sonuncunda istenilen ısı eve yayılmaz. Bu durumda yapılması gereken ise peteklerin havasını almak için petek vanalarını açmalı ve su akıtılmalıdır. Peteklerin havası alındıktan sonra, kombiye temiz su eklenmelidir.

Bir diğer sorun ise kalorifer borularından kaynaklanmaktadır. Kalorifer boruları zamanla kireçlenme, paslanma veya tıkanma gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunları çözmek için ise kalorifer borularını temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu sorunlardan herhangi biri, kombi çalıştığı halde peteklerin ısınmamasına neden olmaktadır. Bu sorunların çözünü için ise öncelikle basit yolları denemeli, çözüm alınmazsa bir uzman yardımına gerek duyulmalıdır.

Kaynak: Erdinç Alkan