Kocaeli Türkiye'nin en kalabalık illerinden biridir. Kocaeli ayrıca ülkenin en önemli sanayi ve ticaret kentlerinden birisidir. Kocaeli adını, 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca'dan almaktadır. Bu yazımızdaKocaeli ilinin en güzel ilçesi ve mahallesi hangisi? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kocaeli ilinin en güzel ilçesi ve mahallesi hangisi? İşte cevaplar...
 

Kocaeli İli

Kocaeli ilinin en güzel ilçesi ve mahallesi hangisi 1

Kocaeli Türkiye'nin en kalabalık illerinden biridir. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2.079.072'dir. Kocaeli ayrıca ülkenin en önemli sanayi ve ticaret kentlerinden birisidir. Kocaeli adını, 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca'dan almaktadır.

Asya ve Avrupa kıtaları arasında önemli kara ve demiryolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde kurulmuştur. Türkiye'nin en önemli sanayi ve endüstri yerleşimlerinden biridir.

İlk çağlarda, Bithynia adı verilen bölgelerde kurulan kentler, Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve Kocaeli sırasıyla adlarını almıştır.

Kocaeli, ilk olarak 11. yüzyıl sonlarında Selçuklular döneminde (1078) Türk egemenliğine geçti. Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti olmasıyla beraber İznik'in önemi iyice arttı. Ancak Haçlı Seferleri sırasında Haçlı Ordusu komutanı Aleksios Komnenos tarafından işgal edilen kent, Orhan Bey zamanında Türk egemenliğine kesin olarak geçiş yaptı.

Acil Uyarı! Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyon illerinde yaşayanlar dikkat Acil Uyarı! Denizli, Uşak, Kütahya ve Afyon illerinde yaşayanlar dikkat

Kocaeli, 1337 yılında Osman Bey ve oğlu Orhan Bey’in uç beylerinden Akçakoca tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra Nikomedya, önce İznikmid, daha sonra İzmid (İzmit) adını almıştır. 1888 yılında kent bağımsız sancak oldu ve adı İzmit olarak değiştirildi. Daha sonraları ise bölgeye Akçakoca'dan dolayı, Akçakoca'nın yurdu anlamına gelen ''Kocaeli'' ismi verildi.

Kocaeli'nin İlçeleri

 • Başiskele
 • Çayırova
 • Darıca
 • Derince
 • Dilovası
 • Gebze
 • Gölcük
 • İzmit
 • Kandıra
 • Karamürsel
 • Kartepe
 • Körfez

Başiskele

Başiskele bölgesi Kocaeli'nin en eski yerleşim alanlarından biri olma özelliğine sahiptir. 8 köyü vardır. Bunlar; Aksığın, Camidüzü, Doğantepe, Kazandere, Serindere, Servetiye Cami, Servetiye Karşı, Tepecik.


Çayırova

Çayırova, diğer adıyla Güzeltepe'nin eski adı Akse köyüdür.


Darıca

Darıca, ismini Darıca Kalesinden alır.


Derince

Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir.


Dilovası

Dilovası, 14.yüzyılda Osmanlı topraklarına katılmıştır. Dilovası, karşı kıyıda bulunan Karamürsel, Ereğli ve Hersek'e geçişlerde kullanılmıştır.


Gebze

Türkiye'nin ekonomisi en güçlü ilçesi hangisidir diye sorulsa, cevabı Gebze'dir. Gebze, Marmara bölgesinin en dinamik yerleşim merkezidir. Gebze, sahip olduğu özellikleri ile dünyanın başlıca ticaret ve sanayi merkezleri arasında anılmaktadır.


Gölcük

Gölcük, tersanesiyle ünlü kent olarak bilinir. Gölcük, özgün bir donanma kenti niteliği taşımaktadır.


İzmit

İpek Yolu'nun İstanbul'dan önceki son durağı olması münasebetiyle İzmit, tarihte çok önemli gelişmelere sahne olmuştur.


Kandıra

Kandıra, hinisi yoğurdu ve beziyle tanınan bir ilçedir. Kocaeli'nin Karadeniz'e kıyısı olan tek ilçesi Kandıra'dır. Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisiyle dikkat çekilmektedir.


Karamürsel

Karamürsel adını, kaptan-ı derya karamürsel'den almıştır.


Kartepe

Köy halkının çoğunluğunun ipek böcekçiliği yapması sebebiyle köye Ketenciler ismi verilmiştir.


Körfez

Çok eski tarihe sahip olan ilçe tarih içerisinde; brunga, Grünge, brunca, Satryas gibi adlarını taşıdıktan sonra, Türklerin eline geçmesiyle, yarım kalmış konut yerlerinde oluşmasından dolayı Yarımca adını almıştır. Belediye teşkilatının kurulmasıyla çalışmalarına başlamış ve son olarak da 1988 yılında Körfez adını alarak ilçe olmuştur.

Yapılan anketler ve birtakım çalışmalar sonucunda Kocaeli ilinin en güzel ilçesi ve mahallesi hangisi? sorusuna cevap olarak en güzel ilçesi Karamürsel diyebiliriz. Kocaeli'nin en güzel mahallesi ise Özgürlük mahallesi diyebiliriz.

Kaynak: Mehmet Pamuk