KIZILAYKART, hem özel sektör hem de kamu sektörünün birleştiği bir platformdur ve bankacılık işlemleri aracılığıyla belirlenen bölümlere uyan kişilere düzenli nakit yardımı sağlıyor. Bu sistem 2011'de Türk halkı için hayata geçirildi. Ancak 2011'de Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk eden Suriyelilere acil gıda desteğini sağlamak amacıyla genişletildi.

2012 yılında KIZILAYKART, Kamp İçi Gıda Destek Programıyla daha da genişleyerek vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir platform haline geldi. 2021 yılı boyunca bu platform, beş farklı program veya projeye ev sahipliği yapmakta ve bu tarihe kadar toplamda dört program/proje tamamlanmıştır.

Türk Kızılay'ın KIZILAYKART, farklı donörler ve ortaklarla işbirliği yaparak çeşitli kategorilere hizmet programları hayata geçirebilir. Şu anki yapısıyla, KIZILAYKART platformunun temel ihtiyaç, eğitim ve mesleki eğitim temalarında insani yardım programları sunmaktadır.

GALATASARAY NEDEN VE NASIL KAZANDI? GALATASARAY NEDEN VE NASIL KAZANDI?

BİZ Projesi, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrasında ihtiyaç sahibi hanelere nakit yardım sunmayı amaçlayan bir programdır. Bu proje, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından finanse ediliyor. Türk Kızılay'ın KIZILAYKART Nakit Temelli Destek Programları aracılığıyla, TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve AFAD'ın destekleriyle hayata geçirilecektir. 2 aylık bir süre için planlanan bu projede, seçilen hanelere her ay 3.000 ₺'lik asgari geçim desteğinin sağlanması planlanmaktadır.

Kızılay, BM Dünya Gıda Programı (WFP) ve Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile iş birliği içerisinde "Birlikte İyilik Zamanı (BİZ)" adına bir projeyi devreye aldı. Bu proje, Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta yaşanan depremden etkilenen ihtiyaç sahibi ailelere aylık 3 bin lira destek sunmayı hedefliyor.

IFRC ve WFP'nin mali desteğiyle bu proje, 1 milyar liralık bütçeyle hayata geçirildi. İlk aşamada, 151 bin depremzede aileye detaylı bir inceleme sonucu verilecek bu miktar aylık olarak aktarılıyor. Yardımlar, SMS ile bilgi verilerek Halkbank üzerinden TC kimlik numarasıyla alınabiliyor ve işlemler Kızılaykart platformu aracılığıyla takip ediliyor.

Depremzedelerin belirlenmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın verileri kaydedildi. AFAD'ın "orta ve üstü" hasar kriterlerini karşılayan binalarda yaşayan haneler tekrar değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda, hanenin içindeki kadın, çocuk ve engelli bireyler de dahil olmak üzere en kırılgan gruptaki ihtiyaç sahiplerinin görünürlüğü sınıflandırıldı.

Projedeki destek başlangıçta 2 ay süreyle planlanmışken, bu sürenin uzatılması ve daha fazla kişinin erişmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Projeye ilişkin ayrıntılı bilgiler Kızılay'ın 168 nolu çağrı merkezi veya "biz.kizilaykart.org" web adresinden erişilebilir.

Kaynak: Hatice Zeybek