Tüm dünyada yaşanan Koreli şarkıcı ve aktörlerin furyası Türkiye'de de tüm coşkusuyla yaşanıyor. Bizde sizlere bugün bu kişilerin içinde en çok merak edilenlerden olan Kim Soo-hyun'u anlatacağız. İşte kendisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler...

Kim Soo-hyun kimdir?

Kim Soo-hyun (d. 16 Şubat 1988) Güney Koreli bir aktördür. Güney Kore'nin en çok kazanan oyuncularından biri olan aktörün ödülleri arasında dört Baeksang Sanat Ödülü, iki Büyük Çan Ödülü ve bir Mavi Ejderha Film Ödülü bulunmaktadır.

2012'den 2016'ya kadar ve 2021'de Forbes Korea Power Celebrity 40 listesinde yer aldı. 2014'te Gallup Korea'nın Yılın Televizyon Oyuncusu seçildi ve Forbes tarafından 2016'nın 30 Yaş Altı 30 Asya listesinde yer aldı.

Kim, içine kapanık kişiliğinin üstesinden gelmek için annesinin tavsiyesi üzerine okul yıllarında oyunculuk dersleri aldı. Birkaç tiyatro çalışmasının ardından, 2007 yılında Kimchi Cheese Smile adlı aile sitcom'uyla ilk televizyon çıkışını yaptı.

Dream High (2011) ve Moon Embracing the Sun (2012) adlı televizyon dizilerinin yanı sıra en çok gişe yapan The Thieves (2012) ve Secretly, Greatly (2013) adlı filmlerde başrol oynayarak kendini kanıtladı. Moon Embracing the Sun'daki Kral Lee Hwon performansı ona En İyi Erkek Oyuncu - Televizyon dalında Baeksang Sanat Ödülü'nü kazandırdı.

Kim, fantezi dizisi My Love from the Star (2013-14) ve kendisine üç Daesang (Büyük Ödül) kazandıran varyete draması The Producers (2015) ile daha fazla başarı kazandıkça üst düzey bir Hallyu yıldızı haline geldi.

Gişe başarısızlığı Real'in (2017) ardından zorunlu askerlik hizmetini tamamlamak için askere gitti. Romantik komedi It's Okay to Not Be Okay (2020) ve gerilim filmi One Ordinary Day (Sıradan Bir Gün) ile oyunculuğa dönüş yaptı.

16 Şubat 1988'de doğan Kim'in babası Kim Chung-hoon [ko] ve 80'lerin grubu "Seven Dolphins "in solistiydi.

Kim'in annesi, utangaç ve içe dönük kişiliğinin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için okul yıllarında onu oyunculuk dersleri almaya teşvik etti. Oyuncu olma hevesi ortaokul ve lise yılları arasında gerçekten arttı.

İlk önemli oyunculuğu Shakespeare'in komedisi Bir Yaz Gecesi Rüyası'nın bir sahne oyununda Puck rolünü oynamasıydı. Tiyatrodaki daha sonraki çalışmaları arasında Grease müzikalinde ve Hamlet trajedisinde Kenickie ve Hamlet rolü yer alıyor.

Kim, 2006 yılına kadar Gangnam, Seul'de ilkokul, ortaokul ve liseyi tamamladı ve seçmelerden sonra 2007 yılında TV oyuncusu olarak çıkış yaptı. 2009'da Chung-Ang Üniversitesi'nin Film ve Tiyatro Bölümü'ne kaydoldu.

Dilan Polat'ın kızı kaç yılında doğdu? Dilan Polat'ın kızı kaç yılında doğdu?

Kim Soo-hyun sevgilisi kim?

Kim 2014 yılında iki uluslararası spor etkinliğine katıldı. Kim, 16 Ağustos 2014 tarihinde Çin'in Nanjing kentinde düzenlenen 2014 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninde çeşitli sanatçılarla birlikte resmi tema şarkısı "Light up the Future "ı söyledi.

Ayrıca Güney Kore'nin Incheon kentinde düzenlenen 2014 Asya Oyunlarının açılış törenine katıldı. Aktör Jang Dong-gun, Koreli opera sanatçısı Ahn Sook-sun ve 45 ülkeden gelen insanlarla birlikte vurgu sahnesinin ikinci bölümünde "Tek Asya" mesajını verdiler.

2011 yılında Kim, Bae Suzy ile birlikte 16. Kore Goyang Uluslararası Çiçek Festivali'nin Elçisi oldu. 18 Nisan 2012 tarihinde Kore Turizm Örgütü Kim'i Kore turizminin Fahri Elçisi olarak atadı.

3 Aralık 2012 tarihinde Kim, Lotte Hotel Busan'ın Halkla İlişkiler Elçisi olarak atandı. 20 Mayıs 2014 tarihinde Kim, mezun olduğu Chung-Ang Üniversitesi'nin Halkla İlişkiler Elçisi olarak atandı.

25 Ekim 2015 tarihinde Kim, Seul'ün İyi Niyet Elçisi olarak atandı. Şehrin tanıtımı için önümüzdeki iki yıl içinde çeşitli kültürel etkinliklere katıldı. 2015 yılında Kim, Incheon Uluslararası Havalimanı'nın Fahri Elçisi oldu. 2016 yılında Kim, Paradise City'nin Tanıtım Elçisi oldu.

Kim ve hayranları 2012'den bu yana ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için her yıl toplam 20 ton pirinç bağışladı.

Nisan 2014'te Asya turu sırasında Kim, bir Gucci yardım etkinliğinden Çin Çocuk ve Genç Fonu'na yaklaşık ₩200 milyon bağışta bulundu. Ayrıca Sarı Kurdele Kampanyası'na katıldı ve Sewol feribot trajedisinin genç kurbanlarına yardım etmek için ₩300 milyon bağışta bulundu.

Ocak 2017'de Kim, Güney Kore'nin önde gelen 32 yıldızıyla birlikte, çocuk haklarını korumaya adanmış STK'lara yardım etmek için çevrimiçi bir bağış toplama etkinliği olan Give Love'a katıldı. Şubat 2020'de Kim, COVID-19 pandemisinden etkilenen düşük gelirli aileleri desteklemek için ₩100 milyon bağışta bulundu.

Kaynak: Hatice Zeybek