Kefir haram mı? Kefirde alkol var mı? gibi sorular, kefir içenlerde ya da içmek için tereddüt yaşayanlarda zaman zaman şüpheye neden olmuştur.Saymakla bitmeyen kefirin faydaları, kefir satışını artırmaya yönelik yapılan reklam çalışmaları, kefirin beslenmedeki önemi ve kefire diyet reçetelerinde de yer verilmesi ile birlikte, kefir son on beş yirmi yıldır  hiç olmadığı kadar popülerliğe ulaştı. Gelin hep birlikte Kefirin dinen bir sakıncası var mı? Kefir helal midir? Sorularına bir bakalım...

Kefirde alkol var mı?

İlk olarak öncelikle Kefirde alkol var mı? sorusunun cevabına bir bakalım. Evet kefirde alkol var. Kefir fermente bir süt ürünü. Fermente olan tüm gıdalarda olduğu gibi kefirde de mayalanmaya bağlı olarak alkol meydana geliyor. Yani kefir alkollüdür. Fakat ortaya çıkan alkol, sütü mayalayıp kefir elde etmeye çalışırken doğal olarak kendiliğinden oluşmaktadır.

Kefir haram mı Kefirin dinen sakıncası var mı (3)

Nedir bu fermente yada fermantasyon nedir? Diyecek olursanız bazı bakteri, mantar ve mikroorganizmalardan yararlanarak,belli başlı gıdaları kimyasal değişime uğratıp  yeni bir besin  oluşturmak için yapılan  mayalama  işlemine fermantasyon deniyor.

Fermantasyon sonucu gıdaların açığa çıkardığı alkol miktarları ile bazı sebze ve meyvelerin bünyelerinde doğal olarak bulundurdukları alkol oranlarını bilimsel bir açıklama ile sizlerle paylaşacağız:

TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı’nda 16-17-18/10/2006 tarihlerinde yapılan analiz sonuçlarına göre bazı yiyecek ve içeceklerin içerdiği etil alkol miktarlarını açıklamıştı.

Tespit edilen alkol değerleri aşağıdaki gibidir;

Yoğurt » 2,48 gr/kg,
Boza » 2,26 gr/l,
Sirke » 1,69 gr/l,
Gül suyu » 1,53 gr/l,
Ekmek mayası » 1,24 gr/kg,
Meyve suyu » 0,48 gr/l,
Kola » 0,2 gr/l,
Gazoz » 0,2 gr/l,
Portakallı gazoz » 0,2 gr/l,
Patates » 4,47 gr/kg,
Portakal » 2,13 gr/kg,
Greyfurt » 0,95 gr/kg,
Hurma » 1,90 gr/kg

Peki Kefirde bulunan alkol oranı kaç?

Kefir alkol oranına dönelim. Kefir içerisinde bulunan karbondioksit, asitlik, alkol miktarı mayalama süresiyle paralellik gösteriyor. Ve süre arttıkça oranlarda da artış gözlemlenir.

Türkiye’de alkolsüz içecekler “15.06.2007 tarihli ve 26553 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği” kapsamında değerlendirilmektedir.

Tebliğe göre alkolsüz içeceklerde üretimin doğasından meydana gelebilecek etil alkol miktarı en fazla 3,0 gram/litre olacağı beyan edilmiştir.

Türkiye’de ticari olarak üretilen kefirlerin alkol oranı %0,6 olup tatlı kefir oranındadır.

Kefir haram mı Kefirin dinen sakıncası var mı (2)

Kefir içmek  haram mı? Kefirin dinen sakıncası var mı?

Diyanetin bu konuyla alakalı videosunu inceleyelim...

Diyanet ve pek çok din âlimi için genel olarak ortak olup, kefir içmenin haram olmadığı yönünde. Ancak bu konuda farklı fikirleri olanlar da var.

Kefir içmek caiz midir?

Kefir içmek dinen caizdir.

Kefir haram mı Kefirin dinen sakıncası var mı (1)

Kefir helal mi?

2 madde halinde konuya açıklık getirelim...

1- Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre Türkiye’de üretilen tatlı kefirin içinde oluşan kefir alkol oranı insanı sarhoş edecek düzeyde değildir. Bu nedenle tebliğe göre tatlı kefirin üretilmesinde, satılmasında ve içilmesinde herhangi bir  uygunsuzluk  yoktur.

 Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

2- “İslamiyet’te, sarhoşluğa neden olacak düzeyde mayalanmış içeceklerin tüketilmesi haramdır. Kısa süreli mayalanan kefirin, Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre alkol oranının belirtilen sınırlar içerisinde olması ve sarhoş etmediği, besleyici özelliği ve bazı hastalıkların tedavisinde önerildiğine dair yapılan açıklamalar ışığında, kefirin içilmesinde bir  sakınca yoktur.  Fakat çok içildiğinde sarhoş edecek düzeyde mayalanmış kefirin içilmesi  caiz değildir. ”

Murat Göğebakan ilk eşinden neden ayrıldı? Murat Göğebakan kaç evlilik yaptı? Murat Göğebakan ilk eşinden neden ayrıldı? Murat Göğebakan kaç evlilik yaptı?

Kefir haram mı Kefirin dinen sakıncası var mı (5)

Diyanette, bakanlığın belirlediği kriterlere uygun üretilen tatlı kefirin içilmesinde sakınca yoktur, haram değildir ve helaldir diyerek kefir içmenin caiz olduğuna yönelik fetva vererek kefir hakkındaki tüm belirsizlikleri açıklığa kavuşturmuştur.

Sonuç olarak, konu hakkında diyanetin yaptığı açıklama bu şekilde. Buna rağmen diyanetin açıklamasına katılmayan, diyanetle farklı düşünen alimler ve insanlarda muhakkak var.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek