Kedi pireleri sürekli merak ediliyor ve arama motorlarında sıklıkla araştırılmaktadır. Ancak elde edilen bilgilerde pek çok yanlış bilinen durum söz konusudur. Kedi pireleri ile ilgili en çok merak edilen durum ise, kedi piresi insana geçer mi, geçerse ne olur soruları yer almaktadır.

Kedi pireleri insana geçebilir. Fakat bu kedi pireleri insan üzerinde yaşayamaz ve barınamaz. Ayrıca kedi pireleri, köpek pirelerinden sonra en çok görülen pire türüdür.

Bilimsel olarak bakıldığında ise kedi pireleri insan vücudu üzerinde çok azda olsa yaşama imkanına sahiptir. Bu kedi pireleri uzun süre vücudunuzda yaşamak için barınamazlar ve kalamazlar. Kedi pireleri genellikle ve sadece  tüylü konakçılarda rahatlıkla yaşama imkanı bulabilirler.

Kedi pireleri insanlara geçmeyi başladıkları zaman ise genellikle beslenmeden dolan ölürler. Kedi pireleri çok küçük parazitler olarak karşımıza çıkmaktalar ve gelişimlerini tamamladıklarında ise 4 milimetreden daha küçük olurlar.

Eğer kedinizde pire gördüyseniz bu durumdan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basittir. Öncelikle kedi pire tarağı kullanarak kedinizdeki pireleri kolayca temizleyebilirsiniz. Daha etkili olmasını istiyorsanız tarağa sirke damlatarak kullanırsanız hızlı çözüm alısınız. Ayrıca sirkenin yanında alternatif olarak pire tozu da kullanabilirsiniz.

Bu temizleme işlemleri bittikten sonra yani pireler öldükten sonra ise kedinizi pire şampuanı ile yıkamayı unutmayınız.

Çapraşık dişler çüreğe neden olabilir Çapraşık dişler çüreğe neden olabilir

Kedi piresi insana geçerse ne olur (1)

Kedi piresi insana geçerse ne olur?

Kedi pireleri sürekli merak ediliyor ve arama motorlarında sıklıkla kedi piresi insana geçerse ne olur sorusuna cevap aranmaktadır.

Bu soruya şu şekilde cevap vermek mümkündür. Kedi piresi insana geçerse korkulacak bir durum yoktur. Çünkü kedi piresi insana geçince ciddi bir sorun olmaz. Genellikle kedi pireleri insan vücudunda yaşayamaz ve çoğalamaz. Çok ender rastlanan durum olan, insanı ısırabilir ve kaşıntıya neden olabilir. Birde kedi pireleri bazı hastalıkları bulaştırabilir, fakat bu çok nadir görünen durumdur.

Böyle durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız ve kedinizi pirelere karşı korumak için, kedileri düzenli olarak dış parazit ilaçlarıyla tedavi etmeniz ve evinizi temiz tutmanız gerekmektedir. Kedi piresi insana geçerse vücudununsa yanma olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey ise krem kullanmak ya da doktora gitmelisiniz.

Kedi piresi insana geçerse ne olur (2)

Kaynak: Erdinç Alkan