Karşıyaka Belediyesi  ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında birbirinden renkli etkinlikler düzenledi. Yamanlar Dağı Yürüyüşü ve kano turu ilk gün katılımcılarını doğa ile buluşturdu. İkinci gün yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yüzlerce bisikletli ile gerçekleştirildi. Turda alternatif ulaşım yöntemlerine dikkat çekildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Sürdürülebilir bir dünya için mümkün olan her fırsatta toplumsal farkındalık yaratmak üzere çalışıyoruz. Gündelik hayatımızda yapacağımız küçük farklılıklarla büyük etkiler yaratabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Ege Üniversitesi "YÖK Engelsiz Üniversite Bayrak ve Nişan Ödülleri" ni kazandı Ege Üniversitesi "YÖK Engelsiz Üniversite Bayrak ve Nişan Ödülleri" ni kazandı

Dünya'da  eş zamanlı olarak düzenlenen organizasyonlarla, alternatif ulaşım yöntemleri ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı hakkında farkındalık yaratmayı hedefleyen Avrupa Hareketlilik Haftası, Karşıyaka’da renkli ve enerji dolu etkinliklerle başladı. Doğal güzellikleri ve alternatif spor imkanlarıyla Karşıyaka, tanıtım etkinliklerinde yoğun ilgi gördü. Karşıyaka’da doğa ve spor etkinlikleri büyük ilgi gördü. Yamanlar Dağı’nda yürüyüp piknik yapanlar, Mavişehir’de kano keyfi yaptılar. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılanlar ise renkli kıyafetleri ve süslü bisikletleriyle alternatif ulaşımın önemini vurguladılar. Zühtü Işıl Meydanı’nda başlayıp biten turda eğlenceli anlar yaşandı. Turun ardından ‘Bedelsiz’ konseri de coşkuyu artırdı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun kurucusu Sema Gür, Karşıyaka’nın bisiklet kenti sıfatının hakkını verdiğini vurgulayarak, “Karşıyakalılar için bisiklet zaten hayatın içinde yer edinmiş bir araç. Hem ulaşım hem spor hem de gezinti amaçlı keyif için kullanılıyor. O nedenle aslında bu turun burada düzenlenmesi anlamını daha da güçlendiriyor. İzmir’den başlattığımız turumuz bu yıl dünyanın dört bir yanında 168 kente yayıldı ve eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. Temelde iki amacımız var; hem erkek egemen turlara alternatif oluşturmayı hem de bisiklet kullanımını artırmayı hedefliyoruz. Bugün gördüğümüz manzara, yaşadığımız bu güzel atmosferle doğru şekilde ilerlediğimizi görüyoruz. Tüm katılımcılara ve destekçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, geleceknesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmanın toplumda herkesin görevi olduğunu belirterek, “Sürdürülebilir bir dünya için mümkün olan her fırsatta toplumsal farkındalık yaratmak üzere çalışıyoruz. Gündelik hayatımızda yapacağımız küçük farklılıklarla büyük etkiler yaratabileceğimize inanıyoruz. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmek; yeniden kullanım, geri dönüşüm, tasarruf gibi önlemleri uygulamak, toplumsal hayatımızı tükettiğini üreten bireyler üzerinden kurgulamak bizi başarıya götürecek çok zor olmayan çözümler. Avrupa Hareketlilik Haftası Boyunca kentimizde çok sayıda etkinlik gerçekleştireceğiz; alternatif ulaşım yöntemlerine ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekeceğiz. Karşıyaka’mızda bunları sadece bir hafta yapıp sonra terk etmiyoruz. Yıl boyunca çeşitli uygulamalarla tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Belediyemiz bünyesinde kalıcı uygulamalarla topluma öncülük ediyoruz. İnanıyorum ki yurttaşlarımızın desteğiyle sürdürülebilir dünya hedefine ulaşmamız çok da zor değil” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi