Berat kandilinde ne oldu? Berat gecesi ne yapmak gerekir? Berat kandilinde ne oldu? Berat gecesi ne yapmak gerekir?

İslam dinine göre alkol içmek haram kabul edilmiştir. En sık sorulan sorulardan bir de Kandilde alkol almak günah mı? işte detaylarıyla haberimizde açıkladık...

Kandilde alkol almak günah mı?

İslam dinine göre, kandil gecesi olsun veya olmasın, alkol kullanmak büyük bir günahtır. Alkol, dinimizin yasakladığı şeylerden biridir. Kandil gecesi alkol almak, günahın daha da büyümesine sebep olur. Fakat bu, kandil olmayan zamanlarda alkol almanın caiz olduğu anlamına gelmez.

Kandil gecelerinde Allah’a tövbe etmek, rahmetini istemek, dua okumak, ibadet yapmak, hayırda bulunmak gibi güzel işler yapmak, müminler için çok faziletli ve sevaptır. 

Kandilde Alkol Almak Günah Mı (1)

Alkol almanın sadece kandil günlerinde değil, her zaman haram olduğunu ve Kur’an-ı kerimde bunun şeytanın işi olduğunun bildirildiğini de hatırlatmaktadır. Kandiller, bayramlar veya diğer günlerde alkol almanın günah derecesinin değişmediğini, ancak büyük günah işleyenlerin kafir olmadığını, ancak ceza göreceklerini ifade etmektedir.

Sadece alkolün haram olmadığını söyleyen veya dini reddedenlerin kafir sayıldığını da açıklamaktadır.

İçki islam dini açısından haramdır. İçkinin hem bireysel hem de toplumsal açıdan pek çok kötü sonuçlara yol açmaktadır. İçki, insanların arasına şeytanın girdiği bir fitne kaynağıdır. Kur’an-ı Kerim, içki ve kumarın insanları Allah’ı zikretmekten ve namaz kılmaktan uzaklaştırdığını bildirmektedir.

İçki, insanın aklını ve iradesini elinden alır. İnsanın sağlığını bozar, iç organlarına zarar verir. İçki, trafik kazaları, cinayetler, kavgalar gibi birçok felakete sebep olur. İçki, aile hayatını da yıkar, kişinin eşine ve çocuklarına karşı sorumluluklarını unutturur. Bu yüzden Peygamberimiz, içkinin bütün kötülüklerin başı olduğunu söylemiştir. 

Kandilde cinsel ilişkiye girmek günah mı?

Mübarek gecelerde eşler arasında cinsel ilişki yapmanın bir sakıncası yoktur. Bu gecelerde cinsel ilişki haram ve günah sayılmaz. Eşlerin birbirlerine yasak olduğu zamanlar, kadının aybaşı veya doğum sonrası olduğu günler, ihrama girerek hac veya umre yaptığı günler ve mescitte itikâf yaptığı günlerdir.

Hatipoğlu kandillerde ilişkiye girmenin bir mahsuru yoktur. '' Kandillerde evlenmenin, gerdeğe girmenin,çocuk yapmanın bir sakıncağı yoktur.'' ifadelerini kullandı. 

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri de ''kandilde, bayramlarda çocuk yaparsam çocuğum sakat olur '' gibi söylentiler var. Hatipoğlu bu durumunun kandille bir alakası olmadığını dile getirdi.

Kaynak: Haber Merkezi