Türk sinemasının en büyük isimlerinden birisi olarak karşımıza çıkan Kadir İnanır dün sabah saatlerinde acil bir şekilde hastaneye kaldırıldı. Kadir İnanır'ın inme geçirdiği ve bilincinin kapalı olduğu bilgisine ulaşıldı. 

Bu gelişmeler sonrasında usta oyuncunun hayat yolculuğu çok fazla merak edilir oldu. İşte Kadir İnanır hakkında daha önce hiç bir yerde duymadığınız Kadir İnanır hangi partiden? Alevi mi? Gibi soruların cevapları sizlerle...

Kadir İnanır hangi partili? Kadir İnanır alevi mi?

Türk Sinemasının usta ismi Kadir İnanır 15 Nisan 1949 yılında Ordun'nun Fatsa ilçesinde dünyasında gelmiştir.

Ailesinin en küçük çocuğu olan İnanır ilk ve orta öğrenimini doğduğu şehir ilçe Fatsa'da tamamlamıştır.

Ardından lise öğrenimi için İstanbul'a geçen İnanır burada önce İstanbul Haydarpaşa Lisesi ardından da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon Bölümü'nden mezun olarak eğitim hayatını başarı ile noktalamıştır.

İnanır'ın ilk olarak adından bahsettirmeye başlaması ise dergiler ile olmuştur. 1967 yılında Ses Dergisinin düzenlediği "Sinema Artisti Yarışması"'nda finale kalan İnanır yapımcıların dikkatinden de kaçmamıştır.

Malatya'da Deprem! Malatya'da Deprem!

Hemen 1 yıl sonrasında ise İnanır bu sefer Saklambaç gazetesinin "Fotoroman Artisti Yarışması"'nda da birinci olmuştur ve artık beyaz perdenin kapıları ona açılmak üzereydi.

Sinemaya ilk adımı 1968 yılında Yedi Adım Sonra filmi ile atan İnanır'ın yükselişinin başlamasına çok az kalmıştı. 1970 yılında ilk başrol deneyimini Atıf Yılmaz'ın yönettiği Kara Gözlüm filminde Türkân Şoray'la paylaşarak yaşadı.

Kadir İnanır ilerleyen 25-30 yıllık süreçte Türk sinemasının Tarık Akan ve Cüneyt Arkın ile birlikte en çok aranan erkek yıldızları arasına girdi.

Özellikle Türkan Şoray ile birlikte rol aldıkları Selvi Boylum Al Yazmalım ve Devlerin Aşkı gibi yapımlar sinemamızın en kült eserleri olarak hala çok fazla izlenmektedir.

Türk Sinemasına en büyük damgalardan birini vurmuş olan İnanır'ın toplam 182 sinema filminin yanında 7 televizyon dizisi de vardır. Bunlara ek olarak birde 1995-1996 yıları arasında haber sunuculuğuda yapmıştır.

İnanır'ın elde ettiği birçok ödülde koleksiyonu içerisinde yer almıştır. 5. Altın Koza Film Festivali, 1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 3. Ankara Film Festivali'nde kazandığı En İyi Erkek Oyuncu ödülleri Kadir İnanır'ın en çok öne çıkardığı ödülleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şimdi gelelim Kadir İnanır ile ilgili soruların cevaplarına İnanır siyasi kimliğini gizleyen bir sanatçı değil Selahattin Demirtaş'a açık şekilde destek veren İnanır YSP ya da DEM partili olarak biliniyor.

Kadir İnanır'ın Alevi olup olmadığına dair ise net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kaynak: Hatice Zeybek