KAAN, Türkiye’nin en büyük teknoloji projelerinden biri olup, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından geliştirilmektedir. KAAN’ın uçması için gerekli olan testler ve hazırlıklar hız kesmeden sürmektedir.

KAAN, şimdiye kadar fırlatma koltuğu testleri, tam ölçekli statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı bırakma testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin yanı sıra motor çalıştırma testleri de gerçekleştirmiştir. Peki, Kaan savaş uçağı kaçıncı nesil? Kaan savaş uçağı kaç tane üretilecek? İşte detaylar...

Diyarbakır muhtar adayı Simurg Sarsılmaz kimdir kaç yaşında aslen nereli? Diyarbakır muhtar adayı Simurg Sarsılmaz kimdir kaç yaşında aslen nereli?

Kaan savaş uçağı kaçıncı nesil?

Kaan savaş uçağı 5. nesil savaş uçağıdır.

Kaan Savaş Uçağı Kaçıncı Nesil Kaan Savaş Uçağı Kaç Tane Üretilecek (2)

 Kaan savaş uçağı kaç tane üretilecek?

Kaan savaş uçağı, Türkiye’nin yerli ve milli 5. nesil savaş uçağı projesidir. Kaan, TUSAŞ’ın tasarımı ve geliştirmesidir. 2023 yılında havalandı ve F-16’ların yerine geçecek şekilde tasarlanmıştır. Kaan, insansız hava araçlarıyla iş birliği yapabilen bir uçaktır.

Kaan savaş uçağının üretimi şu şekilde planlanmıştır:

  1. 2026 yılına kadar 3 adet prototip yapılacaktır.
  2. 2028 yılına kadar 20 adet Kaan Blok-1 savaş uçağı tamamlanacaktır.
  3. 2030-2040 yılları arasında Kaan’ın diğer blokları geliştirilecek ve seri üretime geçilecektir.

Kaan savaş uçağının özellikleri ne?

KAAN, Türkiye’nin ilk milli ve yerli savaş uçağı projesidir. Türk mühendisler tarafından tasarlanan KAAN, 5. nesil çok rollü bir savaş uçağıdır. Hem hava-hava, hem de hava-yer görevleri için gelişmiş yeteneklere sahiptir. KAAN’ın bazı teknik özellikleri şunlardır:

  • Kanat Açıklığı: 14 m (46 ft)
  • Uzunluk: 21 m (69 ft)
  • Yükseklik: 6 m (20 ft) Itki: 2x 29.000 lb
  • Azami Hız: 1,8
  • Servis Tavanı: 55.000 ft
  • Pozitif / Negatif G Limiti: +9g / 3,5g 

 KAAN, yeni silahlarla geliştirilmiş havadan havaya savaş menzili, yüksek/süpersonik hızda iç silah yuvalarından doğru ve tam isabet, yapay zekâ ve nöral ağ desteğiyle geliştirilmiş savaş gücü gibi özelliklerle üstün hava üstünlüğünü sağlamaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi