Fas’ın Marakeş kentinde 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı’na, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün önderliğinde kurduğu Jeopark Belediyeler Birliği katıldı. Jeopark Belediyeler Birliği Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Temsilcisi Azmi Açıkdil, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, konferansta kürsüye çıkarak Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Komitesi Üyelerine bir davette bulundular. Davetlerinde, üyeleri Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nı ziyaret etmeye çağırdılar.

3-11 Eylül tarihleri arasında Fas’ın Marakeş şehrinde 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa, Jeopark Belediyeler Birliği’ni temsilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Temsilcisi Azmi Açıkdil, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda ve Jeopark Belediyeler Birliği Koordinatörleri Prof. Dr. Tuncer Demir ile Doç. Dr. Serdar Aytaç da katılım gösterdi. M’Goun UNESCO Küresel Jeoparkı’nda yapılan toplantıda, Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nın doğal ve kültürel zenginlikleri tanıtıldı. Toplantıda, Türkiye’nin en genç volkanlarına ev sahipliği yapan Kula’nın yanı sıra Salihli’deki Sart ve Bintepeler gibi tarihi jeositler görsellerle desteklenerek delegelere sunuldu. 

2024 Yılı Toplantısı Kula-Salihli Jeoparkı’nda Yapılacak

Akhisar KOM'dan kaçakçılık operasyonu Akhisar KOM'dan kaçakçılık operasyonu

Konferansa katılan heyetler, Kula-Salihli UNESCO Küresel Jeoparkı’nın onay dosyasını inceleyerek değerlendirdiler. Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, bu konuda bilgi verdi; “Bizler için oldukça verimli geçen bu toplantının Jeopark Belediyeler Birliğimiz ile ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ayrıca, 2024 yılının Mart ayında yapılması planlanan Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Komitesi Toplantısı, Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkımızda gerçekleşecektir” dedi.

Jeopark Belediyeler Birliği Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Temsilcisi Azmi Açıkdil, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, 10. Uluslararası UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı Konferansı’nda bir konuşma yaptılar. Konuşmalarında, Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Komitesi Üyelerine Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nı görmeye davet ettiler.

Kaynak: Haber Merkezi