Youtube kurucularından biri olan Jawed Karim, son günlerde yeniden gündemde. Youtube şirketinin gelişiminde önemli rolü olan Jawed Karim'in ne kadar kazandığı merak konusu oldu. 1979 Doğumlu olan Jawed Karim, Doğu Almanya'nın Merseburg şehrinde doğup büyümüştür. Youtube ortaklarındandan olan Jawed Karim'in serveti merak ediliyor. Jawed Karim'in net geliri 300 milyon dolardan fazla olduğu iddia edilmektedir. 

Youtube kurucularından biri olarak bilinen Jawed Karim, risk sermayesi fonu başlatmıştı. Bu fon sayesinde başarılı  bir yatırım yaptığı bilinmektedir. 2009 Nisan ayında ilk tohum turuna katılan dış yatırıcımlarından biridir. Elon Musk ve Peter Thiel  ile birlikte çalıştığı dönemler PayPall'den birkaç milyon dolar kazandığı iddia edilmişti. Youtube platformunu genişleten, tasarlayan ve web sitesinin ilk sürümünü kodlayan isimlerden biri Jawed Karim'dir. 2005 Yılında Youtube platformunu başlatmıştır.  Bu sayede kazanç üstüne kazanç elde eden Jawed Karim'in zengin olduğu bilinmektedir. 

Başarılı bir kariyeri olan Jawed Karim, Youtube yüklediği ilk video ile tanınmıştır. Hayvanat bahçesinde çektiği ilk videoyu youtube'da 'Jawed' kullanıcı adıyla paylaşmıştır. 19 saniyelik olan bu video filin hortumunu kısaca anlattığı video sayesinde tanınmıştır. Peki Jawed Karim kimdir? 

Jawed Karim kimdir?

Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve girişimcisi olan Jawed Karim'in hayatı oldukça merak edilmektedir. Jawed Karim, 28 Eylül 1979 yılında dünyaya gelmiştir. Bangledeş asıllı olan Jawed Karim, Doğu Almanya'da büyümüştür. Youtube platformunun kurucu ortaklarındandır. Ayrıca youtube ilk video yükleyen kişidir. 245 Milyondan fazla izlenen Jawed Karim'in youtube videosu o zamanlarda büyük yankı uyandırmıştı.

Doğu Almanya'nın Merseburg şehrinde yaşayan Jawed Karim, babası Bangladeşli, annesi ise Alman'dır. Almanya'da yaşanan yabancı düşmanlık yüzünden Karim, 1992 yılında Saint Paull, Minnesota'ya taşınmışlardır. Saint Paull Merkez Lisesinden mezun olan Karim, daha sonra Urbana-Champaign Bilgisayar Bilimleri Bölümündeki Illinois Üniversitesi'ne kayıt olmuştur.  Bilgisayar Bilimleri dalında lisans alan Karim, o zamanlardan bu yana başarılı bir okul hayatı olmuştur. 

Üniversite yıllarında PayPall'da çalışmaya başlayan Karim, çalıştığı esnada kurslarada gitmiştir. PayPall'da çalıştığı süre boyunca Chad Hurley ve Steve Chen ile tanışma fırsatı yakalayan Jawed Karim, Chad Hurley ile birlikte youtube kanalı kurmaya karar vermişlerdir. Youtube fikri Jawed Karim'den çıktığı bilinmektedir.

Youtube kanalının kurması ile beraber büyük ün kazanan Jawed Karim, youtube'nin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. 2005 Yılında kurulan Youtube, 2006 yılında Karim youtube'dan ayrılmıştır. Jawed Karim, Y Combinator'da yatırımcı olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca kendi girişim fonunu kuran Jawed Karim , Youniversity Ventures'ı kurmuştur. Jawed Karim, bilgisayar, teknoloji ve girişimcilik alanlarında kendini oldukça geliştirmiştir. Başarılı bir hayatı olan Jawed Karim örnek alınacak isimler arasında yer alır. ''Yılın 100 En Etkili İnsanı" listesinde yer alan Karim, 2006 yılında Time Dergisi tarafından seçilmiştir. 

Günümüzde ise Jawed Karim, teknoloji alanında oldukça başarılı isimler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projelerine destek vererek adını duyurmayı başarmış isimler arasında yer alır. 

Manisa'da 12 adet jeotermal ruhsat sahası ihaleye çıkıyor Manisa'da 12 adet jeotermal ruhsat sahası ihaleye çıkıyor

Jawed Karim kaç yaşında?

Başarılı isimlerden biri olan ayrıca Youtube platformunun kurucu ortaklarından olan Jawed Karim'in kaç yaşında olduğu merak konusu olmuştur. Jawed Karim, 1979 doğumlu olup 2024 yılı için 45 yaşında olduğu bilinmektedir. Genç yaşlardan itibaren kendini geliştirmeye odakalanan Jawed Karim, teknoloji ve girimşicil alanında kendini oldukça geliştirmiş ve hala günümüzde geliştirmekte olan isimle arasında yer almaktadır. 

Jawed Karim ilk videosu

Youtube kanalına ilk videosunu atan Jawed Karim, 'Jawed' kullanıcı adıyla ilk video atan isimlerdendir. Jawed Karim'in ilk videosu birçok kişi tarafından izlenilmiştir. Bir hayvanat bahçesinde fillerin hortumu ile ilgili video yayınlaması,Jawed Karim'in ilk adını duyurduğu zamanlardır.

Jawed Karim Serveti Ne Kadar Jawed Karim Ne Kadar Kazanıyor

Jawed Karim'in ilk attığı 19 saniyelik ''Me at the zoo” adlı videosu 245 milyondan fazla beğeni toplamıştır. 23 Nisan 2005 Cumartesi günü saat 20:27’de “Jawed” kullanıcı adıyla Youtube videoyu ataması Jawed Karim'in tanınmasını sağlamıştır. 

Kaynak: Haber Merkezi