Meijer, Avrupa’da sperm bankalarına 2007’den beri yaptığı bağışlar sayesinde 500-600 arası çocuğun biyolojik babası olduğu iddia ediliyor. Mahkeme tarafından daha fazla sperm bağışlaması yasaklanmıştı. Sizce Jacob Meijer'in baba olması neden yasaklandı? işte sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Jacob Meijer kimdir?

Jonathan Jacob Meijer (1981 veya 1982 doğumlu) Hollandalı bir müzisyen ve sperm donörüdür ve 2023 itibariyle Hollanda'da ikamet etmektedir. Nisan 2023 itibarıyla 550 ila 600 arasında çocuğun babası olduğu tahmin edilmektedir.Meijer 2007 yılında sperm bağışı yapmaya başladı.

Neden baba olması yasaklandı?

2017 yılında Hollanda Kadın Hastalıkları ve Doğum Derneği'nin 11 farklı klinikte 100'den fazla çocuk babası olduğunu açıklamasının ardından Meijer'in Hollanda kliniklerine sperm bağışlaması yasaklanmıştı. Hollanda Donör Çocuk Vakfı, klinikler aracılığıyla baba olan 102 çocuğa ek olarak, Hollanda'da özel düzenlemeler yoluyla en az 80 çocuğun daha baba olduğunu belirledi. 

Jacob Meijer Kimdir Neden Baba Olması Yasaklandı

Hollanda'daki yasağının ardından Meijer, Cryos International gibi uluslararası kliniklerin yanı sıra özel web sitelerine bağış yapmaya devam etti.

2023 yılında Donorkind Vakfı tarafından Meijer aleyhine bir hukuk davası açıldı ve çocuklar arasında kasıtsız ensest korkusu ve Hollanda'nın 25 bağışçı çocuk sınırının ihlal edilmesi nedeniyle dava açılması talep edildi.  Meijer'in savunması, kendisinin yalnızca hamile kalamayan ebeveynlere yardım etmek istediğini, kendisine karşı verilecek bir kararın yasal olarak hadım etme anlamına geleceğini belirtti. Meijer mahkemeye şu anda yalnızca kendisinden çocuk sahibi olan ebeveynlere bağış yaptığını söyledi.

Jacob Meijer Kimdir Neden Baba Olması Yasaklandı (1)

Nisan 2023'te bir Hollanda mahkemesi Meijer'e sperm bağışlamayı bırakmasını emretti ve onu gelecekteki her ihlal için 100.000 Euro para cezasına çarptırdı. Ayrıca Meijer'e mahkeme tarafından, kendi sperminden hamile kalan çocukların ebeveynleri için saklanmadığı sürece stokta saklanan menilerinin klinikler tarafından imha edilmesini talep etme talimatı verildi. Mahkeme, Meijer'in bağış alıcılarına babası olduğu çocuk sayısı konusunda "kasıtlı olarak yanlış bilgi verdiğine" karar verdi. Mahkeme, bunun "yüzlerce üvey kardeşten oluşan devasa bir akrabalık ağı" yarattığını ve bunun sonucunda çocukların olumsuz psikososyal sonuçlara maruz kalmasının "yeterince makul" olduğunu tespit etti. 

Jacob Meijer Kimdir Neden Baba Olması Yasaklandı (3)

2 Temmuz 2023'te Brezilya'nın haftalık televizyon haber programı Fantástico'ya verdiği özel röportajda Meijer, hamile kalmak isteyen kadınları kandırdığını itiraf etti. Ayrıca ailelere yalan söylediğini de kabul etti.

Jacob Meijer'in Sıra Dışı Sperm Bağışı

1982 yılında Hollanda’da dünyaya gelen Jacob Meijer adlı bir kişinin sperm donörlüğü hakkında bilgi veriyor. Meijer, 2007 yılından itibaren Avrupa’da bulunan sperm bankalarına sperm bağışlamış. Meijer’in 13 sperm bankasına, bunların 11’i Hollanda’da olmak üzere, yaptığı bağışlarla uzun bir sperm donörlüğü serüveni yaşamış.

Yasal Sınırları Aşan Çocuk Sayısı ve Hukuki Süreç

Hollanda’da 25’ten fazla çocuğu olan bir kişinin yargılandığı bir davayı anlatıyor. Jacob Meijer adlı bir müzisyenin, sperm bankalarına ve çocuk isteyen kadınlara sperm vererek en az 550 çocuğun babası olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden Meijer’e devlet tarafından sperm bağışı yapması yasaklandı.

Kandilde el öpülür mü? Kandillerde büyüklerin eli öpülür mü? Kandilde el öpülür mü? Kandillerde büyüklerin eli öpülür mü?

Sperm Bağışında Yapılan Yanlış Beyanlar ve İlgili Suçlamalar

Sperm donörü Meijer, bağış geçmişi hakkında yalan söylediği için mahkemeye verildi. Ayrıca, çok sayıda kardeşi olan çocukların akraba evliliği veya ensest tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği için eleştirildi. Bu iddialar, Meijer’in artık üreme yasağı getirilmesine sebep oldu.

Jacob Meijer'in Çocukları ve Dağılımı

Meijer adlı bir Hollandalı müzisyenin dünyanın dört bir yanında yüzlerce çocuğu olduğunu anlatıyor. Çocuklarının çoğu Hollanda, Almanya ve Belçika’da yaşıyor, ancak bazıları Arjantin ve Avustralya’da da var. Meijer’in kaç tane çocuğu olduğu kesin olarak bilinmiyor.

Kaynak: Haber Merkezi