İYİ Parti Manisa Milletvekili Şenol Sunat ve Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan’ın daha önce uyardığı geri dönüşüm tesisinde yangın çıktı. İYİ Partili  Akan, “Yaz aylarında bu tesiste yangın çakması ve havaya siyanürle sülfürün karışması an meselesi” diyerek yetkilileri uyarmıştı.

İYİ Parti Manisa Milletvekili Şenol Sunat ve Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan’ın geçtiğimiz ay, “İçeride normalin 10 katı kimyasal stoklanıyor, yanması an meselesi” diyerek yetkilileri uyardığı geri dönüşüm tesisinde yangın çıktı. Başkan Akan, “Defalarca yaptığımız uyarıya rağmen yetkililer hiçbir önlem almadı ve Manisa bir kez daha zehirlendi. Görevini yapmayan tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Geçen ay İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, Evrenos Mahallesi’ndeki Geri Dönüşüm Tesisi’nde 10 kat fazla kimyasal madde bulunduğunu basın açıklamasıyla duyurmuştu.

Tesisin 2022 yılında ruhsatı iptal edilip faliyeti durunca, fabrika sahibinin tesisi bırakıp gittiğini söyleyen Başkan Akan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başta olmak üzere konuyla alakalı tüm yetkilileri göreve çağırmıştı.

Başkan Akan, yangının ardından açıklama yaptı

“Çevre felaketi göz göre göre geldi”

İYİ Partili Akan, “26 Temmuz tarihinde bahse konu bu geri dönüşüm tesisine giderek bir basın açıklaması gerçekleştirmiştik. Evrenos Mahallesi’nde yanan tesis ile geçtiğimiz yıl Muradiye Organize Sanayi Bölgesi’nde yanan geri dönüşüm tesisinin sahiplerinin aynı kişiler olduğunu, yanan tesisin ruhsatının 2022 yılında iptal edildiğini, fabrika sahibinin tesisi bırakarak kayıplara karıştığını söylemiştik. Yaptığım açıklamada yetkilileri uyardım, ‘yaz aylarındayız, burasının yanması, Manisalıların zehirlenmesi an meselesi’ dedim ancak hiçbir yetkili görevini yapmadı. Bugün ne yazık ki uyardığımız bu fabrikada yangın çıktı ve havaya zehirli gazlar saçıldı. Göz göre göre bir çevre katliamı yaşandı” dedi.

“Tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız”

İYİ Parti'li Tufan Akan, “Defalarca uyarmamıza rağmen kimse elini taşın altına koymadı ve Manisalılar zehirlendi. Şimdi uyarılarımızı dinlemeyen tüm yetkililere sesleniyorum, başta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olmak üzere tüm yetkililer hakkında görevlerini ihmal ettikleri için suç duyurusunda bulunacağız. ‘Bu yangın geliyor, bu çevre katliamı geliyor’ diye defalarca uyardık ama onlar Manisalıları bile bile zehirlemeyi seçti. Bu işin peşini asla bırakmayacağız. Böylesine büyük bir çevre felaketine sebep olan tüm yetkililer hukuk önünde hesap verecek” dedi.

MASKİ’den Çampınar’a şehir konforu MASKİ’den Çampınar’a şehir konforu

İYİ Partili Sunat konuyu TBMM'ye taşıyacak

İYİ Parti Manisa Milletvekili Şenol Sunat da 16 Temmuz'da çevre felaketlerine karşı uyarmıştı. İYİ Partili Sunat, “İlçe Başkanımızın da söylediği gibi bu felaket tüm uyarılarımıza rağmen göz göre göre geldi. Manisa bir tarım şehri. Bu şehri zehirleyen tüm yöneticiler hukuk önünde hesap verecek. Tüm uyarılarımıza rağmen hiçbir şey yazılmayan ve göz göre göre yanan bu tesisin durumuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi vereceğiz ve konuyu Gazi Meclise taşıyacağız” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi